$
קולנוע וטלוויזיה

תככים בממלכת דנמרק: הסדרה “בורגן" מגיעה לנטפליקס

היא הוכתרה כסדרה הפוליטית הטובה ביותר בטלוויזיה, וחזתה את עליית המנהיגות הנשית בסקנדינביה. עכשיו נטפליקס מפיקה לה עונה חדשה

רותה קופפר 08:1114.06.20

זמן קצר לאחר שפורסם כי מדינות שבראשן עומדות נשים התמודדו בהצלחה רבה יותר עם מגפת הקורונה, נודע כי סדרת הטלוויזיה המעולה "בורגן", על ראשת הממשלה הראשונה של דנמרק, תשוב לעונה רביעית.

קנודסן (במרכז) כראשת הממשלה ב”בורגן". היריבים ממעיטים ביכולותיה קנודסן (במרכז) כראשת הממשלה ב”בורגן". היריבים ממעיטים ביכולותיה צילום: Mike Kollöffel

 

לכאורה אין שום קשר בין ההכרזה על שובה של סדרה בדיונית לכך שהקנצלרית אנגלה מרקל מגרמניה, ראשת הממשלה סאנה מרין מפינלנד, הנשיאה של טייוואן צאי אינג־ון, הצליחו טוב יותר משכנותיהן להתמודד עם המגפה, ושראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן היתה הראשונה לנצח את הקורונה במדינתה. אבל קשה שלא לראות קשר כלשהו; "בורגן" היא סדרה פוליטית הכוללת גיבורות בתפקידים ראשיים כדבר מובן מאליו, גיבורות שאינן כליל השלמות אלא ייצוגים של בני אדם על תכונותיהם הטובות והרעות, כל זה במדינות שמוסד הדמוקרטיה שלהן גם מפותח וגם נמצא תחת זכוכית מגדלת.

 

כבר מתחילתה של "בורגן" אירועים אקטואליים התערבבו עם אלה הבדיוניים שלה. כך, למשל, בסדרה הדנית נבחרה בריגיט נייבורג (סידסה באבט קנודסן), מי שעמדה בראש מפלגת מרכז, לאשה הראשונה שתנהיג את דנמרק, במהלך עלילתי שיכול להיחשב לנבואי; כשנה אחר כך, לאחר שכבר הופקה העונה השנייה של הסדרה, נבחרה הלה תורנינג שמידט להיות ראשת הממשלה הראשונה של דנמרק.

 

את שלוש העונות הראשונות ששודרו במקור בין השנים 2010 ו־2013, אפשר לראות בנטפליקס החל משבוע הבא (22.6). "בורגן" (הטירה, כינוי לבניין הפרלמנט הדני), שבתרגום המקורי שלה כששודרה ב־yes ובערוץ 1 נקראה "הממשלה", זכתה לכל סופרלטיב אפשרי, כולל מ"ניוזוויק" שקבע כי זאת "הסדרה הפוליטית הכי טובה שאי פעם נעשתה", וכן פרסים למכביר, כולל באפטא הבריטי.

 

במקביל לזירה הפוליטית ישנה זו המבקרת אותה - עולם התקשורת ב"בורגן", וגם הוא מרתק. במיוחד דמותה של העיתונאית השאפתנית קטרין פונסמארק. היחסים המתוארים בחדר החדשות הם של קנאת סופרים, אבל גם אמונה אמיתית בעבודה ושום אזכור לפייק ניוז. כמו כן יש פוליטיקאים ועיתונאים במיטה אחת. ואם כבר מזכירים מיטות, חלק מעניין ומשמעותי בסדרה מוקדש לחייהם הפרטיים והמשפחתיים של נייבורג ושל אחרים. מפתיע לראות את המהלכים הפוליטיים בממשל הדני, ששיטת הפרלמנט שלו דומה לזו בישראל, ולהבין כי גם שם התככים רבים, גם שם ממעיטים ביכולותיה של נייבורג ומכנים אותה בחדרי חדרים "אמאל'ה" ככינוי גנאי. אף שהסדרה מלאה בשחקנים יפהפיים, המוקפים בחדרים מעוצבים לעילא, בניינים באדריכלות מודרנית מהוקצעת, ועיר צוננת וצלולה, הנעשה בחדרי החדרים של הממשל הוא מכוער למדי.

 

יש להניח שהעונה החדשה, שנכתבת בימים אלו ותשודר בעוד שנתיים, תידרש לשינויים הקיצוניים שחלו בעולם הפוליטי, התקשורתי ובכלל, לפייק ניוז, דיפ פייק, תנועת metoo, לרשתות החברתיות ואולי אפילו לקורונה. ידוע כי נייבורג תהיה שרת החוץ הדנית, וכי קנודסן תגלם אותה, וגם קטרין פונסמארק (בריגיט יורט סורנסן) תחזור. את העונה החדשה כותבים היוצר אדם פרייס עם התסריטאים יפה גיירוויג גראם וטוביאס לינדהולם, שהיו אחראים גם לקודמות. אלה מן הסתם ייראו בעיני הצופים של 2020 כמשקפות עולם פוליטי תמים וכמעט אוטופי. כמה מוזר לראות מנהיגה שנוסעת באופניים לעבודה ולא מצייצת אפילו פעם אחת הכפשה כוזבת בטוויטר.

x