$
קולנוע וטלוויזיה

חלף עם הרוע: המחאה בארה"ב גרמה להורדת תכנים גזעניים בטלוויזיה

המחאה בארה"ב זירזה את ערוצי הטלוויזיה להסיר תכנים הפוגעים בשחורים ובמיעוטים אחרים, כולל ביטול הדוקו־ריאליטי האלים “שוטרים" ואפילו הסרה של “חלף עם הרוח" הגזעני מלוח השידורים

רותה קופפר 08:0711.06.20

"שוטרים" (“Cops”), תוכנית דוקו־ריאליטי, שעקבה אחר שוטרים בזמן אמת, והציגה תוקפנות משטרתית באור חיובי, בוטלה אחרי 32 עונות. התוכנית, מהוותיקות על המסך האמריקאי, ובה רואים שוטרים רודפים אחר חשודים, פורצים לתוך בתיהם של אזרחים אמיתיים ומבהילים אותם ועוצרים אותם ברמות שונות של אלימות, יורדת מהמסך על רקע המחאה שפרצה נגד אלימות משטרתית ובעד שוויון זכויות לשחורים, בעקבות הריגתו של ג'ורג' פלויד, גבר אפרו־אמריקאי, בידי שוטר.

 

 

העונה ה־33 שלה היתה אמורה לעלות לשידור שלשום אך מפאראמונט, הרשת המשדרת אותה בשש העונות האחרונות (כל השאר שודרו בפוקס), נמסר כי היא בוטלה ו"אין לנו שום תוכנית להשיב אותה". ביקורת על הסדרה המאדירה תוקפנות משטרתית ומציגה לעתים קרובות חשודים שהם אפרו־אמריקאים ושאר בני מיעוטים, שגם אולצו לתת את הסכמתם בכתב לשידור הקטעים המתעדים את מעצרם, נמתחה כמעט מאז עלתה לשידור ב־1989.

 

 

מתוך הסרט "חלף עם הרוח" תכנים פוגעניים מתוך הסרט "חלף עם הרוח" תכנים פוגעניים

 

כעת שוקלים לבטל עוד סדרות דוקו־משטרתיות שצמחו בעקבות הצלחה זו. רשת A&E החליטה השבוע שלא לשדר את הפרקים של “LIVE PD”, עוד סדרה שמתלווה לשוטרים בעבודתם, אך עדיין לא החליטה על ביטול הפקתה. בשנה שעברה שוטרי אוסטין שבטקסס הרגו את חווייר אמבלר, גבר אפרו־אמריקאי, שעבד בדואר והיה אב לשני ילדים. המעצר וכל שהתחרש אחריו צולם על ידי התוכנית, אך בהפקה טענו כי הם אינם מוצאים את חומר הצילום.

 

אמבלר נעצר בגלל עבירת תנועה לאחר שנסע הביתה במכונית ממשחק פוקר. השוטרים הפעילו נגדו אלימות. במצלמה המחוברת לשוטר שומעים את העצור אומר "אני לא יכול לנשום", ממש כמו ג'ורג' פלויד.

 

עוד החלטה טלוויזיונית שהתקבלה שלשום בגלל ההפגנות, שבין היתר מפנות את תשומת הלב למסרים המעודדים אפליה נגד הקהילה האפרו־אמריקאית, היא של שירות הסטרימינג של HBO שמסיר מתכניו את "חלף עם הרוח" — הסרט הקלאסי עטור פרסי אוסקר ובעל ההכנסות הגבוהות ביותר בכל הזמנים בארה”ב. הוחלט להשיב אותו רק בצירוף דיון על ההקשר ההיסטורי שלו. ההחלטה התקבלה פחות משבועיים לאחר שהשירות עלה לאוויר.

 

"'חלף עם הרוח' הוא תוצר של זמנו ומציג כמה מהדעות הקדומות האתניות והגזעיות שלמרבה הצער היו מקובלות בחברה האמריקאית”, הסבירו ב־HBO את המהלך. “הייצוגים הגזעניים האלה היו פסולים אז והם פסולים היום, והרגשנו שלהציע את הסרט הזה ללא שום הסבר יהיה מעשה חסר אחריות".

 

מתוך "שוטרים". ייצוגים גזעניים מתוך "שוטרים". ייצוגים גזעניים

 

ההחלטה באה, בין היתר, לאחר שזוכה פרס האוסקר ג'ון ריידלי ("12 שנים של עבדות") אמר עליו ש"זהו סרט שכאשר הוא אינו מתעלם מזוועות העבדות, הוא עוצר רק כדי להנציח את הסטריאוטיפים הפוגעניים ביותר כלפי שחורים".

 

נטפליקס והבי.בי.סי החליטו להוריד מהיצע התוכניות שלהם את הסדרה "הממלכה הקטנה" (2003), של מאט לוקאס ודיוויד ואליאמס, בשל התנגדות ציבורית לכמה מהמערכונים והדמויות שבה. בשתי התוכניות מציגים הקומיקאים הלבנים אנשים מרקע גזעי שונה.

 

כבר ב־2017 אמר לוקאס: "אם הייתי יכול לחזור בזמן ולעשות את 'הממלכה הקטנה' מחדש, לא הייתי עושה בדיחות על טרנסג'נדרים, ולא הייתי מגלם דמויות של שחורים. באופן כללי לא הייתי עושה את התוכנית הזאת היום. היא היתה פוגעת באנשים. עשינו סוג של קומדיה אכזרית יותר משהייתי עושה היום".

x