$
פנאי

שר האוצר ושר התרבות סיכמו על המתווה הכלכלי שאמור להחזיר את מוסדות התרבות לחיים

במסגרת המתווה שעליו סוכם הערב, יוקצו למוסדות התרבות 200 מיליון שקל ותינתן עדיפות לגופים עם הכנסות עצמיות גבוהות; גם מוסדות התרבות יקבלו פיצוי של 7,500 שקל על כל עובד שיחזירו לעבודה; קרן הסיוע לאמנים במצוקה תוכפל, ויוענק סיוע להשלמת הפקות קולנוע קיימות

מאיה נחום שחל 21:0802.06.20
אחרי שלושה חודשים בהם המסך ירד על עולם התרבות בישראל, הגיעה הערב בשורה משמחת: שר האוצר ישראל כץ ושר התרבות חילי טרופר סיכמו על מתווה כלכלי שאמור לאפשר את חזרת מוסדות התרבות לפעילות. על המתווה שאמור לכלול חבילת סיוע ייעודית לעולם התרבות בישראל סוכם בתום פגישה בין השניים שנערכה בהשתתפות נציגי עולם התרבות.  

במסגרת המתווה, הוקצה תקציב מיוחד של 200 מיליון שקל שיחולקו למוסדות התרבות, על פי גודל רכיב ההכנסות העצמיות שלהן. בנוסף, מוסדות התרבות הוכנסו לתוך מתווה הפיצוי להחזרת עובדים מחופשה ללא תשלום, כך שהמוסדות יקבלו פיצוי של 7,500 שקל לכל עובד שיחזור לעבודה החל מתחילת החודש. על פי המתווה, יקבלו מוסדות התרבות תמיכה ב-2020 בהיקף זהה לזה שניתן בשנת 2019.

שר האוצר ישראל כץ ושר התרבות חילי טרופר שר האוצר ישראל כץ ושר התרבות חילי טרופר

 

עוד נקבע במסגרת חבילת הסיוע כי תקציב קרן הסיוע לאמנים במצוקה תוכפל, וכן יינתן סיוע לתעשיית הקולנוע שיאפשר השלמת הפקות קיימות. במקביל יוצא קול קורא לעידוד הפקות בתחום התרבות המסחרית והפנאי בשיתוף הרשויות המקומיות. צוות משותף שהוקם לטובת העניין יגבש את המנגנון תוך יצירת ודאות למפיקים.

 

עוד כוללת חבילת הסיוע פרסום מבחני תמיכה ייעודים לטובת תגבור משמעותי של תקציבי מוסדות התרבות, עידוד התייעלות ואיחודים בין מוסדות ותימרוץ רשויות מקומיות להגדיל את השתתפותן בתקציב המוסדות.

 

מבחני התמיכה יקנו עדיפות לגופים עם הכנסות עצמיות גבוהות ויחייבו החזרת עובדים לפעילות. בנוסף, הגדלת תקציב מוסדות התרבות יכלול גם תוספות חד פעמיות שניתנו בשנה קודמת והלוואות במסגרת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בסיכון גבוה.

 

מנכ"ל הקאמרי: "נרגש לספר לשחקנים שנחזור לבמות בקרוב"

   

שר התרבות טרופר מסר כי הוא "שמח שהצלחנו להיות מהמדינות הראשונות שמחזירות את התרבות כבר בעוד זמן קצר". לדבריו, מתווה הסיוע הכספי לגופי התרבות הנתמכים שעליו סוכם הוא "בשורה גדולה לעולם התרבות בישראל. אנחנו רואים ערך בקיום תרבות בישראל וערים למצוקות הגדולות של האמנים, השחקנים והמוסדות. הדרך עוד ארוכה ויהיו ימים קשים, אבל ממשלת ישראל מתגייסת לסייע לתרבות הישראלית ליצור, לפרוח ולחיות מחדש". .

 

בעקבות המתווה שעליו סוכם מסר יו"ר פורום התרבות דני וייס כי "רבבות יוצרים, מבצעים, עובדים וספקים מאושרים לחזור לפעילות ולחזור להעניק לקהל הישראלי את התרבות האיכותית שהוא זכאי לה ומהווה חלק חשוב ממורשתו".

 

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי רן גואטה מסר: "״אני נרגש לחזור לתיאטרון ולספר לעובדי ושחקני הקאמרי שנחזור אל הבמות בקרוב. בתחילת יולי הקאמרי יפתח את שעריו וימשיך בדיוק מהנקודה שבה הפסקנו, תוך שמירה על הוראות התו הסגול המותאם לתיאטרון. אנו מצפים בקוצר רוח לקהל - בדלתות פתוחות".

 

מנכ"לית תיאטרון בית לסין ציפי פינס מסרה כי "היה מפגש מדהים. זו פעם ראשונה שהיינו עם שר האוצר ושר התרבות יחד והיתה אווירה מצוינת ותחושה שאנשים רוצים לעזור לתרבות, זה לא מובן מאליו. לגבי המתווה אני מאמינה שהוא יפתור את המצוקה הנוראה שמוסדות התרבות נקלעו אליה ויאפשר לנו להחזיר כמה שיותר מהר את העובדים לעבודה ולפתוח את האולמות. אני מקווה ששיתוף הפעולה שחווינו הערב יהיה סימן לבאות ואנו מוקירים תודה על היחס וההקשבה".

 

מנכ"ל הבימה נעם סמל בירך גם הוא על מתווה הפיצוי: "בעיקר אני רוצה לציין את שיתוף הפעולה בין שר האוצר לשר התרבות והספורט שהביעו תמיכה גדולה והבעת אמון במוסדות התרבות בישראל. כולי תקווה ששיתוף הפעולה יביא גם בשורה לתיאטרון הלאומי הבימה״.

x