$
במה

איסה ריי: מלכת הרנסנס השחור

ריי, היוצרת, המפיקה והשחקנית, נמצאת בכל מקום: יש לה עונה חדשה של "לא בטוחה", סרט חדש בנטפליקס, ספר ברשימת רבי־המכר, שלל מיזמים חברתיים ו־5 מיליון דולר בבנק. "אני רוצה להיות אייקון חברתי", אומרת מי שכל מה שעשתה "היה למען שחורים"

רותה קופפר 08:2731.05.20

בתחילת דרכה, ב־2011, כשסדרת הרשת שלה, "ההרפתקאות התועות של בחורה שחורה ומוזרה", החלה לצבור מיליוני צפיות נשאלה איסה ריי למקור ההשראה שלה. "הרעיון להעלות סדרת רשת הסתובב לי בראש, ואז נתקלתי במאמר שבו שאלו 'איפה ליז למון השחורה?', והחלטתי ללכת על זה", סיפרה ל"ניו יורק מגזין".

 

"כש'רוק 30' עלתה, ממש אהבתי אותה, כי ליז למון היתה מוזרה, כמוני, והזדהיתי איתה", היא אמרה על הדמות שכתבה וגילמה טינה פיי, "אבל זה היה מתסכל שלא היו עוד דמויות שנראות כמוני", כלומר נשים שחורות, צעירות, נבוכות ומצחיקות. בסדרת הרשת קראו לדמות שלה ג'יי. היא עבדה במקום עם המון אנשים מעצבנים, מהבוסית הלבנה שלה ועד החברה לעבודה שעוקצת אותה בכל הזדמנות. ההחלטה שלה השתלמה. היום, בגיל 35, יש מאחוריה רשימה ארוכה של הצלחות מוכחות, בראשן הסדרה הקומית המצליחה ביותר שלה "לא בטוחה" (“Insecure”) ב־HBO, על שתי חברות בנות 20 פלוס, שהכירו באוניברסיטת העילית סטנפורד (שבה ריי עצמה למדה), והן מפלסות את דרכן בתחום המקצועי, הרומנטי והחברתי. HBO אפשרה לה חופש אמנותי בשפה, וגם בעירום, שהסדרה שלה כל כך מצריכה. כמובן, שההשוואה בינה לבין "בנות" של לינה דנהאם נעשתה לא פעם (אצלנו הסדרה משודרת ב־HOT, yes וסלקום TV.).

 

בכתבת שער של הגיליון האחרון של "קוסמופוליטן" הכתירו אותה כ"כוכבת העולה של הרנסנס השחור הנוכחי", שכולל יוצרות כמו שונדה ריימס ("האנטומיה של גריי"), אווה דוברניי ("כשהם רואים אותנו") ואחרות. מאחורי ריי כבר ארבע עונות של “לא בטוחה”, שהיתה מועמדת לכמה פרסי אמי וגלובוס זהב, והיא כבר קיבלה החודש אור ירוק לעונה החמישית; כמו כן עלה בנטפליקס סרט חדש בכיכובה בשם "זוג יונים" עם קומאיל ננג'אני. זה אקשן־קומי־רומנטי עם אמירה חברתית (כי אצל איסה אי אפשר בלי זה); ובנוסף, נודע השבוע כי תככב, תכתוב את התסריט ותפיק את הגרסה האמריקאית לסרט האיטלקי המצליח "זרים מושלמים" של פאולו ג'נובזה. היא גם מפתחת עיבוד מחדש לסרט "Set It Off" מ־1996.

 

 

איסה ריי. הוליווד לא מוכנה להצלחה שחורה, אבל אותה זה לא מעניין איסה ריי. הוליווד לא מוכנה להצלחה שחורה, אבל אותה זה לא מעניין צילום: איי אף פי

 

למרות זאת, ריי עדיין לא בטוחה, כשם הסדרה שלה, במעמדה. "לא התרגלתי לחידוש הזה שבהצלחה. אני עדיין חשה שיש לי מקום להשתפר. אף פעם לא החשבתי את עצמי כשחקנית. תמיד הייתי קודם תסריטאית או מפיקה. אם אני רוצה ליהנות מההזדמנויות האלה, אני צריכה להצטיין". גם כעת, למרות הרזומה, היא מגלה שקצת מצפים ממנה להתנצל על הצלחתה המטאורית. אבל היא מסרבת. "איסה ריי יודעת שהוליווד לא מוכנה להצלחה שחורה, אבל זה מעניין לה את התחת", היתה הכותרת ההולמת של הכתבה במגזין "קוסמופוליטן".

 

ריי נולדה בלוס אנג'לס, אך גדלה חלק מילדותה בסנגל, משם בא אביה, רופא במקצועו. היא מסוג הטאלנטים הכל־יכולים הצעירים שכבשו את הוליווד (כבר לפני חמש שנים הופיעה ברשימת "המצליחים עד גיל 30" של "פורבס"). כיום, בגיל 35, היא כבר הספיקה לכתוב ספר בעל אותו שם כמו סדרת הרשת שלה, שהיה ברשימת רבי־המכר של "הניו יורק טיימס"; הפיקה וכתבה (יחד עם לארי וילמור) סדרה מצליחה, כיכבה בסרטים ("הצילום", למשל), הקימה לייבל מוזיקה משלה והפיקה את הרכב "קיינדה לאב" ואת הראפר טימאר. בנוסף, צברה הון אישי של 5 מיליון דולר, שחלק ממנו השקיעה במיזם שנקרא ColorCreative, המפיק פיילוטים בתקציב קטן לתסריטאים שהיא מאמינה בהם. ובנוסף לכל הזניקה אתר ששמו "תה וארוחת בוקר", פורום לכתיבת מאמרי דעה של צעירים שחורים שבינתיים נסגר.

 

הפעילות החברתית שלה ניכרת גם ב”לא בטוחה” שהיא קול של דור אפרו־אמריקאי עם אפיון מובהק. בימים של מתיחות גואה בין שחורים ולבנים, וביטויים מחרידים של גזענות כלפי אפרו־אמריקאים מציתים את הרשתות החברתיות ואת השיח הציבורי, הנושאים שהיא מעלה בסדרה רלבנטיים מתמיד. ריי מצליחה להכניס בכל זה המון גאווה, מינימום התנצלות ומקסימום זרימה וטבעיות. לא רע לבחורה מוזרה. היא מודעת לכך שתעשיית הטלוויזיה והקולנוע לא נועדה לקבל ולקדם הצלחה אפרו־אמריקאית ארוכת טווח, לדבריה. היא יודעת שהיא והסדרה שלה נבחנות בזכוכית מגדלת גם מבפנים, מצד הקהילה, וגם מחוצה לה. היא נדרשת לרצות את כולם מהרבה בחינות, דבר שיוצרים לבנים כמובן לא חושבים עליו בכלל.

 

במקביל, היא תוהה מתי חלון ההזדמנויות שלה ייסגר. "אני רוצה להיות אייקון של התרבות הפופולרית, אייקון של התרבות הפופולרית השחורה", אמרה ל"קוסמופטליטן", "אני רוצה שתהיה לי השפעה על הקהילה שלי. כל מה שעשיתי היה למען שחורים ובמחשבה עליהם. בסופו של דבר, מה שחשוב לי הוא ההערכה והתמיכה והאהבה של אנשים שחורים. זה מה שמניע אותי". והרצון להיות ליז למון שחורה? זה כבר הושג. עכשיו שתשאף מישהי להיות איסה ריי הלבנה.

 

x