$
במה

אלפים בעצרת הזדהות עם תעשיית המוזיקה בתל אביב

כ- 3,000 בני אדם הגיעו לאירוע מחאה מוזיקלי בפארק צ'ארלס קלור. בין המופיעים: אביב גפן, ברי סחרוף, שלום חנוך, ישי לוי וריטה. אביב גפן: "נשארו 170 אלף אנשים בישראל ללא פרנסה ואני פה היום בשבילם"

מאיה נחום שחל 21:5821.05.20

כ-3,000 איש נהרו הערב (ה') אל חוף צ'ארלס קלור בתל אביב לעצרת ההזדהות "מאחורי הקלעים" של אמני ישראל המחבקים את אנשי תעשיית המוזיקה.

 

 

 

את העצרת, בהפקתה של טלי יעקבי, יזמו ענבר ומריוס נכט, שהקרן המשפחתית שלהם נרתמה לטובת העובדים בענף המוזיקה שחוו פגיעה כלכלית קשה בעקבות מגפת הקורונה והעניקה סכום של 3.5 מיליון שקל, מתוך מטרה לרתום גופים נוספים שיתרמו. עיריית תל אביב יפו, אשר תומכת באמנים ובצוותים, נידבה את חוף צ'ארלס קלור.

 

עלו והופיעו ישי לוי, ריטה, דני סנדרסון, דקלה, סי היימן, התקווה 6, רונה קינן, אסתר רדא, טונה, ברי סחרוף, אביב גפן ושלום חנוך. בין לבין דיברו אנשי התעשייה "השקופים" מדם ליבם והראו לכולם כמה הם חיוניים.

 

ברי סחרוף ברי סחרוף צילום: מאיה נחום שחל

 

נחמן רוזנברג, מנכ"ל הקרן המשפחתית של ענבר ומריוס נכט, אמר לכלכליסט כי "זו יוזמה של הקרן ויוזמה אישית של עורכת הדין ענבר נכט שמנהלת איתי. החזון הוא קודם כל תמיכה באנשים היחסית שקופים מאחורי הקלעים, שהם הראשונים שנפגעו והאחרונים שיחזרו לעבודה, שכל השנה קורעים את הגוף ונותנים את הנשמה לרוח הישראלית. לחזק אותם ולהגיד שלא שכחנו. מעבר לכך לעשות משהו שלא רק יזדהה אלא יתן חיזוק חיובי לכל התרבות הישראלית שסופגת מכה. אנחנו מקווים שהאירוע יעורר מעגלי תמיכה נוספים של עסקים וכמובן, בראש ובראשונה, של המדינה ויתניע את גלגלי השיניים של התרבות. אנחנו כקרן יזמות מחפשים פילנתרופיה למקומות ששכחו אותם, לפינות היותר שקטות".

 

 

ריטה ריטה צילום: מאיה נחום שחל

 

בנוסף למענק בגובה 3.5 מיליון שקל שחילקה הקרן לאמנים, הושקעו הערב באירוע כארבעה וחצי מיליון שקל. האמנים הגדולים הופיעו בהתנדבות אולם כל האנשים מאחורי הקלעים והנגנים על הבמה יזכו לשכר אחרי חודשים שלא הרוויחו כסף.

 

ישי לוי פתח את הערב עם גרסה רוקיסטית במיוחד למנגינת המנון "התקווה" כשקולו של דוד בן גוריון ברקע מכריז על הקמת המדינה, בדגש על המילה ערבות. בהמשך שר את "ארצנו הקטנטונת".

 

 

דני סנדרסון דני סנדרסון צילום: מאיה נחום שחל

אחריו עלה ראש העירייה רון חולדאי שאמר: "תל אביב יפו, בירת התרבות של ישראל, רואה את עצמה מחויבת לאנשי התרבות והאמנות באשר הם במדינת ישראל. האחריות עדיין מוטלת בראש ובראשונה על ממשלת ישראל ואני קורא מכאן 'אל תשכחו את התרבות'. אני פונה לשר התרבות החדש - אתגר רציני וגדול עומד בפניך. בואו נשלב ידיים. הזמן קצר והמלאכה מרובה זה חיוני לקיומה של חברה דמוקרטית וחופשית במדינת ישראל. בקרוב מאוד יהיו פה 500 אלף איש באירוע".

 

 

אביב גפן אביב גפן צילום: מאיה נחום שחל

 

ערן צור אמר לכלכליסט לפני עלייתו לבמה לשיר ולדקלם את המנון האדישות כי "אנחנו בחוף תל אביב בשקיעה לפני הופעה וזו פעם ראשונה שהאמנים רואים במה מזה כמה חודשים. מרגש לראות את הצוגים ולדעת שאתה הולך לעמוד שם. הקיץ מתחיל ואנחנו רוצים לחיות ולעבוד בקיץ הזה. אנחנו זה כולל את כל האנשים שמסביב משרד הפקות, מנהלי הצגה, תאורנים, נהגים וסאונדמנים".

 

אחרי סרטון "פועלי במה" של אהוד בנאי עלתה ריטה שפתחה את דבריה עם "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. אנחנו האמנים על הבמה לא נמצאים רק בזכות עצמנו, יש מאחורינו שרשרת של אנשים שמחברים חוליה לחוליה. אני רוצה להגיד תודה בשמי ובשם האנשים מאחורי הקלעים הנקראים שקופים כדי שאנחנו נוכל לשמח אתכם".

 

 

רונה קינן ואסתר רדא רונה קינן ואסתר רדא צילום: מאיה נחום שחל

 

"אין לכם מושג כמה מרגש לראות את כל האלפים שהגיעו לפה הערב", אמר אביב גפן. "היתה תקופה מאוד מוזרה ופסיכית אבל באנו לכאן אני וכל האמנים הנפלאים כדי לתמוך בחברינו, בצוותים הנפלאים שלולא הם אני לא יודע איפה כולנו היינו. אני החלטתי לפני כמה חודשים להקשיב לכאב שלהם ולהילחם

מלחמות שהיו להם מאוד קשות. נשארו 170 אלף אנשים בישראל ללא פרנסה ואני פה היום בשבילם.

 

"אני חייב לומר שיש לי נקודת אור. הייתי היום עם בפגישה עם שר התרבות החדש חילי טרופר שהיה קשוב מאוד. אני לא רוצה לומר דברים לא אחראיים אבל נראה לי שההופעות ייפתחו בקרוב מאוד ושהמוזיקה תחזור לישראל, כי מוזיקה היא המשמעות והתפילה שלנו. אני קורא כאן לשר הבריאות שכרגע הכדור בידיים שלו, אנא תרשה לנו להמשיך להופיע באחריות. שבוע מהיום בתי הקפה והמסעדרת יהיו הומים והגיע התור והזמן של המוזיקה הלשטוף את ישראל".

 

שלום חנוך חתם את הערב עם "מחכים למשיח" לא לפני שאמר "באתי להתחבר עם הקרובים אלי בדרכי, בחיי ובדרך לפני. הגזע והענפים מהם צומחים עלי. מי משחק עם הכסף שלנו? של מי המדינה שאנחנו מפרנסים?"

 

תחושה של שחרור כל רסן היתה באוויר, אנשים עם מסכות על הפנים שמחים ורוקדים על הדשא, והרבה חום מצד האמנים המובילים שנראה שהתגעגעו מאוד לעמוד על הבמה. הכל הרגיש כמעט נורמלי. עכשיו רק נותר לקוות שזו היתה הסנונית שמבשרת עונת קיץ גדושה במופעים.

 

x