$
קולנוע וטלוויזיה

בלי סצנות אינטימיות ופחות שחקנים מבוגרים: חוזרים לצלם טלוויזיה

תחת אמצעי זהירות קפדניים, שמירת מרחק בין השחקנים, חיטוי הסט ואינסוף תקנות חדשות. המרוויחה הגדולה מכך היא נטפליקס שיכולה לשנע במהירות ובקלות הפקות מאתר צילומים אחד לשני. אבל גם שם אפשר לשכוח מסצנות אינטימיות בזמן הקרוב

רותה קופפר 08:4213.05.20

השבוע נודע כי "אי האהבה", להיט הקיץ של השנים האחרונות בטלוויזיה הבריטית, וסדרת ריאליטי רוויית יצרים, שהמגע בין המשתתפים בה מחייב מרחק של הרבה פחות מ־2 מטר, נדחתה עד 2021. "בנסיבות רגילות כבר היינו בדרכנו לווילה במאיורקה", אמר לאתר "דדליין" הבמאי קווין ליגו, "אבל כעת זה לא בא בחשבון". למרות זאת נראה כי תעשיית הטלוויזיה מחשבת בזהירות את דרכה חזרה אל המסכים.

 

 

בסקנדינביה, למשל, הוחלט לחדש את העבודה. שבדיה תאפשר צילומים שבהם יהיו מקסימום 50 איש על הסט וכדי לקיים את הצילומים, נכתב באתר "המדריך לקולנוע נורדי", הצוותים יצומצמו בהרבה. צילומי פנים יחייבו כי כל אדם יהיה במרחק 4 מטר מהאחר, וסצנות של התקהלות מבוטלות. האתר אינו מפרט בנוגע לסצנות שיש בהן מגע פיזי או סקס, אך מציין כי "ליהוק שחקנים במצבים של סכנה לתחלואה, ושחקנים מעל גיל 70, אינו מומלץ".

צילום מתוך "משחקי הכס". סצנות אינטימיות יצולמו בנפרד וישולבו בחדר העריכה. צילום מתוך "משחקי הכס". סצנות אינטימיות יצולמו בנפרד וישולבו בחדר העריכה. צילום: HBO

 

גם בארה"ב ובבריטניה רשתות שידור ואולפנים גדולים מתכננים חזרה מבוקרת לעבודה. רשת אי.בי.סי האמריקאית קבעה כי לקראת החזרה לצילומים "סצנות אינטימיות יצולמו בנפרד ויחוברו בעריכה.

 

הנסיעות לאמריקה יהיו מצומצמות וייתכן שכל ההפקות ייאלצו להיעשות בלוס אנג'לס". פול ברונפמן, מנכ"ל חברה לציוד להפקות טלוויזיה, אמר ל"הוליווד ריפורטר” כי "הימים שבהם עשו סדרה בת שמונה פרקים בחמש מדינות חלפו מהעולם".

 

פתרון יצירתי מצאה ג'נג'י קוהן, היוצרת של "כתום זה השחור החדש", הסדרה שלמעשה עשתה את נטפליקס, השירות שבעצם עשה את הסגר שלנו. היא יצרה סדרה חדשה ששמה "ריחוק חברתי", ועוסקת בסגר עצמו. היא לא חיכתה שיפתחו את ההפקות אלא צילמה את כולה באופן וירטואלי: התסריטאים לא נפגשו זה עם זה והבמאי חילק לשחקנים הוראות מרחק. ואילו ריק מרקמן, ניצב זה 20 שנה, ומי שהיה יו”ר שחקני הרקע בארה”ב, אומר כי “ניצבים הם כעת מהקבוצות הפגיעות ביותר בתעשייה”, בשל ההחלטה שלא לצלם סצנות עם משתתפים רבים. הקבוצה הזאת כבר נפגעה עוד לפני הקורונה בגלל ההתפתחות הטכנולוגית בתחום האפקטים המיוחדים שהפכה אותם למיותרים.

 

מתוך "אי האהבה". שמירה של ריחוק 4 מטר בין השחקנים מתוך "אי האהבה". שמירה של ריחוק 4 מטר בין השחקנים צילום: cbs.com

 

בבריטניה דלפו מסמכים מאיגוד הבמאים "בקטו" ומחברת הביטוח של אתרי צילום "פירסט אופשן" המעידים על הכוונה לחזור להפקות בבריטניה. המסמכים עוסקים בכללים החדשים לשמירה על בריאות הצוות והשחקנים, כולל סעיפים הקשורים בהסעדה, תחבורה והמלצות למעצבי השיער, מאפרים ומלבישים.

 

ההנחה הכוללת היא שדרמה היא הז'אנר שיהיה הכי קשה לאתחל, תחת חוקי הריחוק החברתי החדשים. סדרות המצולמות בעיקר באולפנים סגורים יחזרו לעבודה יותר מהר, ודרמות וסרטי קולנוע שימירו לוקיישנים בחוץ בצילומי פנים באולפן יתקדמו יותר מהר. אתחול ההפקות צפוי לקרות בקיץ, בחודשים יולי ואוגוסט, לכל המוקדם, וגם אז בשלבים. אבל ההיערכות בעיצומה.

 

מתוך "תרגיע". שמירה על קבוצות סיכון, ושחקנים מבוגרים. מתוך "תרגיע". שמירה על קבוצות סיכון, ושחקנים מבוגרים. צילום: באדיבות yes

 

מדינת קליפורניה, ובכלל זה הוליווד, שבה מצטלמות סדרות רבות, נמצאת בסגר עד 15 במאי, אבל בינתיים נכתבים החוקים מחדש. אחד המכשולים הגדולים הוא שחברות הביטוח ככל הנראה לא יסכימו לבטח את העובדים בהפקות מפני הידבקות בקורונה. אחת הדרכים שיאפשרו חזרה לעבודה היא אם העובדים והשחקנים יחתמו על אישורים שלפיהם הם מקבלים אחריות על הסיכון להידבקות.

 

כל הפקה צפויה לחלק בין העובדים שאלון בריאות, תעשה בדיקות חום תכופות ותעביר סדנאות להיגיינה.

 

ועדיין העבודה על עונת הסתיו בטלוויזיה של הרשתות האמריקאיות מתחילה לרוב בקיץ, לקראת שידור בסוף ספטמבר, אבל היות שאין עדיין לוח זמנים לצילומים, הרשתות יצטרכו למצוא פתרון יצירתי למלא את לוח השידורים שלהן.

 

 

חיטוי ומיגון הצוות. מתוך "הרופא הטוב" חיטוי ומיגון הצוות. מתוך "הרופא הטוב" צילום: באדיבות yes

 

 

לשירותי הסטרימינג כמו נטפליקס, לעומת זאת, יש מצבור של סדרות שהקהל עוד לא צפה בהן. יש לה עוד יתרון וזה שהיא שירות גלובלי העובד במקומות רבים בעולם. לפני כשבועיים הודיע מנהל התוכן של נטפליקס, טד סרנדוס, כי הפקות שירות הסטרימינג נדדו לדרום קוריאה ולאיסלנד. "המצב נזיל", אמר, "שתי המדינות האלה עושות בדיקות מרובות, והן יכולות לשמש מודלים עתידיים לעבודה". הוא לא נקב בשמות הסדרות שיצולמו במדינות האלה. "אנחנו צריכים לנקוט בדיקות קפדניות", הוסיף. "לא נוכל להביט לעובדים ולשחקנים שלנו בעיניים ולהגיד להם כי זה מקום בטוח לעבוד בו, ללא בדיקות כאלה".

 

לפי מסמך איגוד הבמאים הבריטי "בקטו", התנאי לחזרה לצילומים שם הוא שכל הפקה תצטרך להקים יחידה לאבטחת קורונה, עם צוות מקצועי, שידאג לחיטוי ולשמירה על מרחק באזורים המשותפים.

מתוך "רומא". בלי סצנות המוניות. מתוך "רומא". בלי סצנות המוניות. צילום: באדיבות yes

 

סעיף נוסף במסמך מחייב אספקה סדירה על הסט של ציוד אישי כמו מסכות, כפפות חד־פעמיות וחומר חיטוי לידיים. יש סדרות שלא יתקשו למלא אחר דרישה זו — דרמות בתי חולים. עם התפרצות המגפה תרמו ההפקות את הציוד הרפואי הרב שברשותן לבתי חולים אמיתיים בארה”ב, עתה הן יכולות ליהנות מהמלאי שעוד נותר בידיהן, לשם מיגון הצוות. "יש לנו מכלי חיטוי באתרי הצילום שלנו כבר כמה שנים, כי אנחנו תוכנית על בית חולים והיועצים הרפואיים שלנו דורשים את זה כעניין של שגרה", סיפר מפיק "הרופא הטוב", שון ויליאמסון.

 

כמו כן נכתב שם ש"כאשר תוכן הצילום יעמוד בסתירה להנחיות הריחוק החברתי, יהיה על היוצרים לשנות את הסצנה או לוותר עליה כליל, כך שהבריאות של השחקנים תישמר". נדמה כי בעתיד נראה הרבה יותר סצנות של מלחמה מאשר של אהבה.

"מתוך ווסטווד". צילומים באולפן במקום לוקיישנים בחוץ. "מתוך ווסטווד". צילומים באולפן במקום לוקיישנים בחוץ. צילום: באדיבות yes

 

 

 

 

x