$
קולנוע וטלוויזיה

בזוס פריים: כך התחיל הגבר הגרוש ליהנות מהכסף שלו

ג’ף בזוס, מייסד אמזון והאיש העשיר בתבל, היה חנון טיפוסי וצנוע, שלא לומר קמצן. אז באו הגירושים היקרים והמתוקשרים בעולם, בת הזוג החדשה, בית חדש בבוורלי הילס, התחככות בכוכבי הוליווד ותיעוד צמוד בצהובונים. השבוע אפילו הכריז כי הוא תורם 10 מיליארד דולר מהונו

רותה קופפר 15:0019.02.20
בחודש שעבר, כשאוסטרליה עלתה בלהבות, ועשירי העולם תרמו סכומים נכבדים ביותר כדי להיאבק בשריפות ולסייע לקורבנות, ג’ף בזוס — מייסד אמזון והאיש הכי עשיר בעולם על פי רשימת “פורבס” ל־2019, שהונו מוערך ב־129.9 מיליארד דולר — הרים תרומה של 690 אלף דולר.

 

עיתוני הכלכלה בעולם מיהרו לחשב כי זה סכום השקול למה שהוא הרוויח תוך חמש דקות ב־2018 והאיש נהפך לבדיחת הרשתות החברתיות.

 

אבל השבוע נודע כי אצל בזוס חל מפנה. הוא הצהיר על תרומה של 10 מיליארד דולר שיבוא מהונו הפרטי, כדי להילחם בשינויי האקלים. “כדור הארץ הוא הדבר היחיד שיש לכולנו במשותף”, כתב בחשבון האינסטגרם שלו שבו הצהיר על התרומה. “בואו נגן עליו ביחד”.

 

ג’ף בזוס וחברתו לורן סנצ’ז מתנשקים בווימבלדון ג’ף בזוס וחברתו לורן סנצ’ז מתנשקים בווימבלדון צילום: גטי אימג'ס

 

זה לא המפנה היחיד שארע לבזוס השבוע. בסוף השבוע האחרון דיווחו העיתונים שהוא קנה בית. וכשבזוס קונה נדל”ן הוא קונה אותו ביוקר. זו אחוזת וורנר בסגנון ניאו־קלאסי בברוולי הילס שעליה שילם 165 מיליון דולר.

 

זה סכום שיא ששולם על בית במדינת קליפורניה. העובדה שהנכס היה שייך קודם לכן לאיל התקשורת ומייסד אולפני דרימוורקס, דייוויד גפן, מעניינת במיוחד כי גם היא מלמדת על התפנית בחייו של מנכ”ל אמזון — האיש בעל התדמית היורמית עם מכנסי הדגמ”ח לשעבר, שבאחרונה מחפש שידבק בו אבק כוכבים.

 

עד לפני שנה חי בזוס חיים מתונים. בעבר התבדח כי “הדבר הכי סקסי שאני עושה הוא להדיח כלים”, ובראיון ב־2014 העריך שהזמן שהקדיש לטיולים הוא כ־10% מזמנו, כי הוא “לא אוהב להתרחק מהמשרד”.

 

הימים האלה עברו חלפו, ולא רק כי בזוס (56) חשף השנה את “בלו מון” החללית שלו ושל חברת בלו אוריג’ן, שאמורה להגיע לירח — מטאפורה מושלמת לתשוקה שלו לזכות באבק כוכבים — אלא בגלל השינוי בחייו האישיים. כעת הוא מתועד בכל מקום נוצץ אפשרי. החודש הוא נצפה בטקס האוסקר; לפני שבוע, בשורה הראשונה בתצוגת אופנה של טום פורד, כאשר העורכת המיתולוגית של “ווג” אנה וינטור בצד אחד וחברתו החדשה, שדרנית הטלוויזיה לשעבר לורן סנצ’ז (50) בצדו השני; כמה ימים אחר כך נראה במסיבות סופרבול, כשהוא מעלה תמונה שלו עם הזמרת ליזו ומוסיף לו כיתוב “כרגע עשיתי בדיקות דנ”א ומתברר שאני 100% מעריץ של ליזו”; בקיץ היה במשחקי הטניס בווימבלדון, ונתפס מתנשק עם אותה סנצ’ז בתשוקה. טורי הרכילות תיעדו את הזוג גם בסן טרופז ומארחים מסיבה בניו יורק לאחת החברות הקרובות של מייגן מרקל. צלמי הפפראצי התמקדו בטבעת היהלום הגדולה — אירוסים כנראה — על האצבע של סנצ’ז.

 

בזוס אז והיום. עד כמה שהעניין מגוחך, האיש נהפך אפילו לאייקון אופנה שרבים מחפשים את הבגדים בזוס אז והיום. עד כמה שהעניין מגוחך, האיש נהפך אפילו לאייקון אופנה שרבים מחפשים את הבגדים צילומים: בלומברג, אי פי

 

זה לא הכל, לפני שקנה ממנו את ביתו בילה בזוס הקיץ על היאכטה של דייוויד גפן בים התיכון, לצד ידוענים כמו דוגמנית העל קארלי קלוס ומנכ”ל גודמן סאקס לשעבר לויד בלקפיין. “הניו יורק טיימס” בכתבה שכותרתה “ג’ף בזוס, איש הצהובונים”, דיווח כי בזוס נראה גם על היאכטה של המעצבת דיאן פון פירסטנברג על חופי ונציה. תמונות שלו לובש בגד ים עטור תמנונים סגולים (נמכר ב־260 דולר), בכל הפלגותיו האלה, נהפכו בגללו למוצר מבוקש ואזלו. בקיצור, הוא כבר לא כל כך חרד להתרחק מהמשרד.

 

החופשות המתוקשרות רכישת הבית החדש והמיתוג החדש של בזוס כאיש עם גלאם הוליוודי, ואפילו כאייקון אופנה — עד כמה שזה נמשע מגוחך — היא חלק ממגמת שינוי התדמית והמייקאובר הכללי שעובר האיש ממי שהיה ידוע במראהו הפשוט, הגיקי, החנוני, עם מכנסי דגמ”ח וחולצת תאגיד מכופתרת, עם אורח חיים צנוע יחסית; ממי שלא הרבה להתראיין, שמר על מרחק מהעין הציבורית ועל תפישת עולם חסכנית שרבים מגדירים כקמצנית (בכל הנוגע לתרומות) הוא פתאום נהפך לאיש שרירי, תואם ברוס ויליס עם חולצות צמודות, שמבלה על יאכטות בדרך למסיבות נחשקות. בנובמבר שעבר, כך לפי ה”אובזרוור” הבריטי, הוא קנה שתי יצירות אמנות של קרי ג’יימס מרשל ואד רושה ב־70 מיליון דולר במכירה פומבית בניו יורק. עכשיו הוא גם קנה בית שיוכל להציג אותן בו.

 

כאמור השינוי שחל בבזוס הורגש כבר בטקס האוסקר, גם על הבמה כשבזוס היה המטרה לחצי הלעג של הקומיקאים כריס רוק וסטיב מרטין; חצים מלטפים, כמובן. “ג’ף בזוס הוא כל כך עשיר, שגם לאחר שהוא התגרש הוא נותר האדם העשיר ביותר בעולם”, אמר רוק, והמצלמה קלטה את בזוס בקהל מחייך למשמע הדברים.

 

מימין הנסיך הסעודי בין סלמן וז'ף בזוס מימין הנסיך הסעודי בין סלמן וז'ף בזוס צילום: גטי

נדמה כי המפנה הגדול והשינוי התדמיתי אכן קשור לגירושים, ועוד קודם לכן לחשיפת הרומן שלו עם סנצ’ז, שסוקר בנחותים שבטבלואידים. “זה סיפור שהיה עסיסי לכולם”, אמר ל”ניו יורק טיימס” הרכילאי ג’ורג’ ראש, שכתב טור ל”דיילי ניוז” במשך 15 שנה. “זה שינה את האופן שהוא נתפס בעיני הציבור”. בזוס הוא אולי הגרסה המולטי־מיליארדרית של הגבר הגרוש, שמחליט לשנות מראה, אורח חיים, ולהתחיל ליהנות קצת מהכסף שלו.

 

זה קרה לא לפני שהוא נפרד מחלק גדול מממונו. בחודש אפריל שעבר, אחרי 25 שנות נישואים הוא נפרד רשמית מאשתו מקנזי בזוס, אם ארבעת ילדיו, בהסכם הגירושים היקר בהיסטוריה. הקשר ביניהם החל בשנות ה־90, כאשר הוא קיבל אותה לעבודה בחברת הון סיכון די.אי שואו. הוא היה בן 29 והיא בת 23. בראיון למגזין “ווג”, בימים הטובים שלהם, סיפר בגאווה כי מה שהרשים אותו היו “הציונים שלה במבחני הקבלה שלה לאוניברסיטה”, פרינסטון, שגם הוא למד בה.

 

ההסכם הותיר אותה עם 36.6 מיליארד דולר, ומיקם אותה כאשה השלישית העשירה בעולם. זמן קצר אחרי שקיבלה לידיה את הסכום חתמה מקנזי על “שבועת הנתינה” (Giving Pledge), שלפיה התחייבה לתרום חצי מהסכום הזה לצדקה, והיתה לאשה העשירה ביותר בעולם שקיבלה על עצמה את ההתחייבות הזאת. הגרוש בירך אותה בציוץ שלפיו הוא “גאה” בה על המעשה והוסיף משהו בסגנון “תראי להם מה זה”. גאוותו כזכור לא גרמה לו ללכת בדרכיה.

 

חלק מהפרסום הרב שהוא זוכה לו באחרונה אינו בדיוק ביוזמתו, אבל הוא תורם לתדמיתו החדשה. בהיותו הבעלים של העיתון “וושינגטון פוסט”, שאותו רכש, והוא ביקורתי מאוד כלפי ממשל טראמפ וכלפי שותפיו הטבעיים השונים, קמו לו אויבים רבים. בחודש שעבר טען בזוס — והאו”ם גיבה את טענתו — כי הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן פרץ לטלפון שלו כדי לרגל אחריו, ומהתוכן שהיה שם דלף לעיתונים כמו “הנשיונל אסקווייר” שחשף פרטים אישיים ביותר על בזוס, כולל תמונות מביכות שלו בתחתונים והתכתבויות מיניות. הממשלה הסעודית מצדה אמרה כי האישומים האלה נגדה הן בגדר “אבוסרד”. בין שהם נכונים ובין שלא, דבר אחד ברור והוא שהשילוב הזה של סקס, כסף ופוליטיקה בינלאומית - הוא בדיוק מהחומרים שכל מפיק הוליוודי דורש. בקרוב — הסרט.

 

 

x