$
במה

זמרים והתזמורת הפילהרמונית נגד הדרת נשים באירוע ההתרמה של הרב פירר

אגודת "עזרא למרפא", בראשה עומד הרב פירר, צפויה לקיים את אירוע ההתרמה השנתי שלה בחודש הבא במעמד נשיא המדינה; חלק מהאמנים שהיו אמורים לקחת בו חלק ביטלו את השתתפותם לאחר שנודע להם על בקשתו של פירר כי במופע לא ישירו נשים. שלמה ארצי: "מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי לשכנע את הרב לשנות את דעתו"

מאיה נחום שחל 16:1630.10.19

בחודש הבא צפוי להתקיים בהיכל התרבות בתל אביב ערב ההתרמה השנתי לאגודת "עזרה למרפא", בראשה עומד הרב פירר. הערב יערך במעמד נשיא המדינה, ראובן ריבלין. במופע "אתמול היה טוב ויהיה גם מחר", אותו ינחה אייל קיציס, תארח התזמורת הפילהרמונית הישראלית אמנים שישירו משיריו של שלמה ארצי, ובהם אלון עדר, אלי יצפאן, הראל סקעת, ישי ריבו, מוש בן ארי ועידן חביב. אלא שכרגע מסתמן שהמופע לא יעלה במתכונתו המקורית, שכן חלק ממשתתפיו לא ידעו שלבקשת הרב לא ישירו נשים על הבמה.

 

 

עילי בוטנר עילי בוטנר צילום: עמית שעל

 

אמש פורסם בתוכנית "ערב טוב" של גיא פינס כי במסגרת המופע, לו נמכרים כרטיסים לקהל הרחב, לא תשיר אף אישה זמרת - לבקשת האגודה. נגניות התזמורת, לעומת זאת, יוכלו לנגן כיוון שנגינתן אינה בגדר "קול באשה ערווה".

 

מתברר שחלק מהמשתתפים, כולל אורלי וילנאי שאמורה להנחות לצידו של אייל קיציס ושלישיית מה קשור, לא ידעו על בקשת הרב וביקשו לשקול את השתתפותם. הזמר עילי בוטנר, שהתבקש לשיר רק עם אוהד שרגאי מלהקתו "ילדי החוץ", התנה הבוקר את השתתפותו בכך שגם הזמרת אדר גולד תופיע איתם, וכתב: "חברות וחברים, חשוב לי לעדכן שרק בזכות הפרסומים התברר לי שזמרות לא עומדות להשתתף כלל במופע המחווה לשלמה ארצי עם התזמורת הפילהרמונית בהיכל התרבות תל אביב. הסכמתי בשמחה להשתתף באירוע המכובד הזה שתומך בעשייתו המבורכת של הרב פירר, איש רב מעלות, אבל לא אוכל לתת את ידי להדרת נשים במרחב הציבורי. זה עוול לזמרות הנהדרות שלנו ובעיקר לקהל. אדגיש שבשום שלב לא ידעתי מהי רשימת הזמרים שישתתפו באירוע, וגם כשפנו אלי לא ביקשו את 'ילדי החוץ ללא אדר' אלא ביקשו שנבצע שיר אחד, רק אוהד ואני. לכן, פניתי אתמול בכתב למפיקי האירוע ואמרתי להם שנשמח להופיע בהרכב המלא של 'ילדי החוץ' הכולל את אדר גולד. בלעדיה לא נשתתף".

 

הרב אלימלך פירר הרב אלימלך פירר צילום: אוראל כהן

אלון עדר ביטל את השתתפותו באירוע, וכתב בחשבון הפייסבוק שלו: "אתמול בערב הבנתי שנשים לא יופיעו באירוע ההתרמה של עמותת 'עזרה למרפא' של הרב אלימלך פירר שהתנדבתי להופיע בו. אני מעריך מעומק ליבי את פועלם של הרב ושל העמותה, שאפילו עזרה לי באופן אישי בעבר, אבל אותו לב אינו מאפשר לי לעלות על במה שנשים אינן מורשות לעלות עליה. לכן החלטתי לבטל את השתתפותי במופע, אני מאחל הצלחה לכולם ולעמותה בהמשך פועלה המבורך".

 

מהתזמורת הפילהרמונית נמסר בתגובה: "לתזמורת הפילהרמונית נודע על רשימת האמנים שישתתפו במופע זמן רב לאחר הסכמתה לקחת בו חלק. התזמורת, שבה חברות עשרות נגניות, מתנגדת להדרת נשים ולכן תיקח חלק באירוע רק אם יצורפו אליו גם זמרות".

 

שלמה ארצי עצמו לא היה אמור לקחת חלק בערב, ובעמוד הפייסבוק הרשמי שלו נכתב לפני הצהריים "שלום חברים. רק אתמול בערב הובא לידיעתי שערב ההתרמה לעמותה 'עזרה למרפא' של הרב פירר, ששירי אמורים להיות חלק ממנו, למעשה מדיר נשים. כל חיי שרתי והופעתי על במות עם נשים ואף כתבתי דואטים רבים אותם שרתי עם זמרות. אמנם זהו ערב למען מטרה נעלה ואכן כל אחד רשאי להשתמש בשירי, אבל אני מתכוון כעת לעשות כל שביכולתי כדי לשכנע את הרב לשנות את דעתו".

 

מבית הנשיא נמסר בתגובה לדברים: "נשיא המדינה הוזמן לשאת דברים בערב לכבודו של הרב פירר, אשר אותו ואת פועלו הוא מוקיר שנים רבות. פרטי המופע הנלווה שהופק לכבוד הערב לא היו ידועים לנו ואלה יבדקו בהקדם".

 

יו"ר נעמת חגית פאר, מסרה בתגובה לדברים: "אני קוראת לכל האמנים שלא לקחת חלק באירוע במתכונתו הנוכחית. מטרה המקודשת אינה משמשת תירוץ להדרת נשים בוטה שכזו מהמרחב הציבורי. אם מארגני האירוע לא ישנו את החלטתם להדיר נשים - כל אמן שיסכים להופיע יישא באחריות הציבורית על כך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x