ספרות

פראנזן שוב מעורר מהומות: "אין טעם במאבק נגד שינויי האקלים"

ג’ונתן פראנזן, הסופר חובב הפולמוסים, כתב עכשיו שאין טעם במאבק נגד שינויי האקלים והרס כדור הארץ, ועורר סערה. מתנגדיו: “דעה של גבר לבן ושבע”

רותה קופפר 08:1712.09.19

מדענים ומומחים לאקלים זועמים על מאמר שכתב הסופר ג'ונתן פראנזן ("חירות", "התיקונים") בשבועון "ניו יורקר" השבוע ובו טען כי המאבק בשינוי האקלים הוא חסר טעם. פראנזן מוכר כמי שמעורר מהומות ומביע עמדות שנויות במחלוקת. בעבר התכתש עם אופרה ווינפרי ויצא נגד הרשת החברתית טוויטר. עתה הוא יוצא נגד מי שמנסים להגן על כדור הארץ מפני זיהום והרס אקולוגי.

 

הסופר ג'ונתן פראנזן הסופר ג'ונתן פראנזן צילום: Ulf Andersen / Aurimages

 

במאמר שכותרתו "מה אם נפסיק להעמיד פנים" כתב כי הרס כדור הארץ בידי בני אדם הוא עובדה מוגמרת ובלתי נמנעת, וכי פעילי איכות הסביבה הוזים אם הם חושבים שהם יכולים לעצור את זה. המאמר ספג ביקורת נוקבת, אחד המתנגדים לו, הסופר אלכס סטפן, צייץ בטוויטר כי זה “המאמר הכי גרוע

על שינוי אקלים שנכתב בעשור האחרון. הוא פגום הן רעיונית והן באופן שהוא כתוב. הוא ביטוי של פחדנות מוסרית".

 

ג'ון אפטון, עורך ב"קליימט סנטרל" כתב, "הקלישאה הפטאליסטית הזאת פורחת, ונכתבת תמיד על ידי גברים לבנים מבוגרים שנמצאים במקום נוח בעולם". ואילו החוקרת ליאה סטוקס מאוניברסיטת קליפורניה כתבה "תודה ל'ניו יורקר' על פרסום מאמר כל כך שגוי שהיה מעורר צחוק אם לא היה כל כך בעייתי”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x