$
אוכל

קרב סכינים באייפל: השפים שנלחמו על המקום הנחשק בפריז

אלן דוקאס ופרדריק אנטון, שניים מבכירי השפים בצרפת, נאבקו על המסעדה בלוקיישן הכי נחשק בפריז. זה נגמר בתביעה משפטית שלא צלחה ותפריט חדש ומבטיח

רעות ברנע 08:0128.07.19

אחת המסעדות המדוברות בעולם נפתחה בשבוע שעבר מחדש: מסעדת ז'ול ורן (Le Jules Verne) במגדל אייפל בפריז. אבל זו לא סתם פתיחת מחודשת, הפעם מדובר בסופה של מלחמה קטנה בין שני שפים מוערכים שנאבקו על הזכות להפעיל אותה.

 

 

 

המסעדה, שממוקמת בגובה 125 מהקרקע וכך ניבט ממנה חלק ניכר מהעיר הרומנטית בעולם, היא בעלת כוכב מישלן ולאורך השנים אירחה נשיאים, ראשי ממשלות, כוכבי מוזיקה וקולנוע ואנשים חשובים נוספים. זאת לצד מיליוני סועדים שפוקדים אותה במסגרת הגעתם לאייפל, שעל פי הנתונים מבקרים בו בכל שנה כ־6 מיליון איש, 80% מהם תיירים.

 

ז'ול ורן הוקמה ב־2008 בקול תרועה לאחר מכרז שבו זכה אלן דוקאס, אחד השפים הצרפתים המצליחים והמוערכים ביותר. המסעדה היוותה חלק משמעותי מהאימפריה הקולינרית של דוקאס, שכוללת היום כ־20 מסעדות וחמישה בתי מלון ב־11 מדינות בעולם, הרבה מהן בעלות כוכבי מישלן.

דוקאס. אירח בז'ול ורן נשיאים, ראשי ממשלות וכוכבי מוזיקה וקולנוע דוקאס. אירח בז'ול ורן נשיאים, ראשי ממשלות וכוכבי מוזיקה וקולנוע צילום: אי.אף.פי

 

 

אבל לא הכל ורוד בממלכתו של דוקאס. לפני שנה החליטה החברה שמתפעלת את מגדל אייפל לפנות אותו מהמסעדה לטובת שני שפים עולים: פרדריק אנטון (55), השף של מסעדת Le Pré Catelan בפריז, בעלת שלושה כוכבי מישלן, ואחד משופטי הגרסה הצרפתית ל"מאסטר שף" מאז שנת 2010; ות'יירי מרקס (56), גם הוא בעל מסעדה מצליחה בעיר, Sur-mesure by Thierry Marx, שלה שני כוכבי מישלן. השניים קיבלו לידיהם את מסעדת ז'ול ורן המדוברת וגם את שירותי ההסעדה הנוספים ברחבי המגדל, שכוללים בראסרי בקומה הראשונה וכמה דוכני מזון מהיר.

השף החדש פרדריק אנטון. ארוחה ב־230–105 יורו לאדם השף החדש פרדריק אנטון. ארוחה ב־230–105 יורו לאדם צילום: אי.אף.פי

 

 

ואולם, דוקאס הוותיק לא קיבל את הגזירה בשלווה רבה: הוא ערער על החלטת המפעילים להכניס דם חדש למסעדה וטען כי שני השפים אינם מוכנים למשימה מורכבת מעין זו. הוא הגדיל לעשות ואף הגיש תביעה משפטית כדי להשאיר בידיו את הזכויות לה, אך הפסיד. עתה היא נפתחת במתכונתה החדשה מצוידת באנטון ומרקס. על העיצוב הופקדה האדריכלית ומעצבת הפנים אלין אסמר ד'עאמן, צרפתייה ממוצא לבנוני שיצרה, לדבריה, חלל שמייצג את "הפריזאיות העכשווית עם קונוטציות לתחילת המאה ה־20".

 

בתפריט החדש, שיצר אנטון וינוע על הטווח של 105–230 יורו לאדם, ניתן למצוא למשל מנה של רביולי לנגוסטין ומנה של חציל קלוי. השף החדש ביקש להבהיר כי מבחינה קולינרית מדובר בדף חלק לגמרי. "השאיפה היא שמסעדת ז'ול ורן תהיה קודם כל יעד קולינרי ורק אז יעד תיירותי", אמר אנטון ל"גרדיאן" הבריטי, והבטיח כי הוא יהיה מעורב בכל ענייני המסעדה עד לפרט האחרון ויבקר בה בכל יום במקביל לשהותו במסעדה הנוספת שבבעלותו. כשנשאל אם הוא מתכנן ללכת בדרכי קודמו ולהפוך לאימפריה קולינרית חובקת עולם, ענה כי הוא לא בלחץ לפתוח 50 מסעדות, אלא להתמקד באלה הקיימות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x