$
אמנות ועיצוב

צ'רקסקי כבשה את ניו יורק

תערוכת היחיד הראשונה של האמנית במנהטן זכתה לשבחים ב"ניו יורק טיימס"

רעות ברנע 07:5424.06.19

האמנית הישראלית המוערכת זויה צ'רקסקי מציגה בימים אלה את תערוכת היחיד הראשונה שלה, "Soviet Childhood", בארה"ב. התערוכה, שמוצגת בגלריה Fort Gansevoort במנהטן (עד סוף יוני), כוללת עבודות שמן על בד ושמן על נייר העוסקות בילדותה בברית המועצות — נושא שהיא מרבה לעסוק בו בשנים האחרונות.

 

התערוכה גרפה תשבחות בארה"ב, ואף זכתה השבוע לטור במדור האמנות של "הניו יורק טיימס", שבו המבקרת רוברטה סמית' הגדירה את עבודותיה "היבריד של ריאליזם חברתי ופיגורטיביות מודרנית, מתובלת באלמנטים של קריקטורות ואיורים בספרי ילדים", והוסיפה: "הפשטות של הדמויות שלה, שפת הגוף והבעות הפנים שלהן מעידות על הרגשות המורכבים וסיפורי החיים שלהן".

 

העבודה "Golden Autumn" מתוך התערוכה. "ריאליזם חברתי מתובל בקריקטורות" העבודה "Golden Autumn" מתוך התערוכה. "ריאליזם חברתי מתובל בקריקטורות"

 

ל"Soviet Childhood" קדמה בשנה שעברה התערוכה "פראבדה", שעלתה במוזיאון ישראל — גם היא עסקה באותו הנושא — והיא שזיכתה את צ'רקסקי במעמד החדש. "אוצרת אמריקאית שביקרה בתערוכה בארץ צילמה את אחת העבודות והעלתה לאינסטגרם", מספרת צ'רקסקי. "הגלריסט הניו־יורקי ראה את התמונה ויצר איתי קשר".

 

צ'רקסקי. "יש לי עוד לא מעט תוכניות לארה"ב" צ'רקסקי. "יש לי עוד לא מעט תוכניות לארה"ב" צילום: תומי הרפז

 

 

צ'רקסקי (43) היא בין האמניות המובילות בסצנה המקומית. היא נולדה בקייב, אוקראינה, ואת לימודי האמנות החלה כבר בגיל 10. בהיותה בת 15 עלתה לישראל, וכאן למדה בתיכון תלמה ילין ובמדרשה לאמנות בבית ברל. היא מיוצגת בידי גלריה רוזנפלד הוותיקה, וזה 18 שנה מציגה בארץ ובעולם, בין השאר בתערוכות משלה בברלין ובמוסקבה. בניו יורק זו תערוכת היחיד הראשונה שלה. "התגובות הן מעל לכל הציפיות", היא אומרת, "לא ציפיתי לכזו אהדה. זה נותן לי הרבה אנרגיות, וכבר יש לי לא מעט תוכניות עתידיות לארה"ב".

 

ובכל זאת, קשה להניח שתערוכה העוסקת בחיים בברית המועצות תדבר לקהל האמריקאי באותו האופן שבו היא מדברת אל הישראלים. "אני ממש נמנעת מלחשוב מה יעניין מי. לא ניסיתי להתאים את העבודות בתערוכה לקהל האמריקאי, זה פשוט המשך לסדרה שאני עובדת עליה כבר הרבה זמן. בסופו של דבר נושא שמעניין אותי יוצא מעניין גם ביצירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x