שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כושר

אימון מתקדם: קצר זה גם קולע

מי שרץ למרחקים ארוכים ירוויח תוספת משמעותית ליכולות שלו אם יגוון את שגרת האימונים בריצות קצרות

ארי תדהר 08:2306.05.19
בשנים האחרונות קיימת מגמה בה ספורטאים חובבים המתאמנים ומתחרים במרחקים קצרים, עוברים להתחרות במרחקים ארוכים, ובכלל זה מרתון, איש ברזל ואפילו מרחקים גדולים יותר.

 

הסיבות לכך עשויות להיות לחץ חברתי, או רצון לשבור מחסומים מנטליים ולהוכיח משהו לעצמנו, או חשש מעבודה עצימה - דופק גבוה ורמת מאמץ גבוהה - האופיינית למרחקים קצרים בגילאים מבוגרים. כל אלו, אף שהן סיבות לגיטימיות, עלולות לפגוע במידה מסוימת במגוון היכולות שלנו כספורטאים.

 

מרתון ירושלים מרתון ירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

ההתמודדות עם לחץ חברתי היא מאוד אישית. מעט ספורטאים מצליחים לשמור על שגרה של מרוצים קצרים לחמישה או עשרה ק”מ למרות שסביבם “כולם עושים מרתון”. אך היתרונות למרחקים קצרים הם רבים. לשמירה על יכולת אנאירובית ואירובית עצימה בגיל מבוגר יתרונות בריאותיים רבים, ומי שמבצע בדיקות שגרתיות ונמצא בריא לעסוק בפעילות כזו - ירוויח ממנה המון. גם ספורטאים שמתחרים במרחקים ארוכים ירוויחו תוספת ליכולות שלהם, אם יתבלו את שגרת האימונים בריצות עצימות קצרות יותר ואפילו יקדישו אימונים ייעודיים לתחרויות קצרות בלבד.

 

כל אדם בריא שנבדק באופן שגרתי ומבצע תוכנית אימונים מדורגת ונכונה, יכול לעבוד בעצימות ודופק גבוה ללא חשש. ככל שאנו מתבגרים הדופק המקסימלי שלנו ירד וכך גם המהירות, הזריזות ומסת השריר, אך שמירה על שגרת אימונים מגוונת שכוללת אימונים קצרים בעצימות גבוהה, אימוני כוח, זריזות ושיווי משקל - תאריך את איכות ותוחלת החיים שלנו ואת תחושת המסוגלות והתפקוד היום יומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x