$
אמנות ועיצוב

המאיירת גבריאלה ברוך: "ההשראה קופצת מקליפה של אגוז"

קוי דמיון: מדור המוקדש למאיירים ישראלים. והפעם: גבריאלה ברוך, בת 34 מגבעתיים. בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. 19 אלף עוקבים באינסטגרם (gabriellabarouch@). לקוחות בולטים: הדואר הצרפתי, הולמרק ולה מונד

רעות ברנע 07:5810.04.19
מה הדבר הראשון שאיירת?

עץ ובית. "כשהייתי בת 5 ניגשתי למבחנים לבית ספר לאמנויות, וביקשו שאצייר עץ ובית. אני לא זוכרת מה רציתי להביע בציור, אבל זוכרת את התחושה המאיימת של לשבת מול מישהו שבוחן כל קו שאתה מצייר, את הרצון העז להרשים ואת האכזבה מכך שלא התקבלתי. למזלי החוויה לא מנעה ממני להמשיך ליצור. זאת היתה הפעם הראשונה שהבנתי שהעובדה שאיש מקצוע אחד מחליט שהיצירה שלך לא מיוחדת לא אומרת שכך הדבר".

  

ממי את שואבת השראה?

וינזור מקיי (McCay), קריקטוריסט ואנימטור אמריקאי: "מהפנטת אותי הדרך שבה הוא מצליח ליצור עולם חלומי בעזרת שינויים קלים במציאות המוכרת - מיטה שמאריכה את הרגליים ומטיילת בעיר, ילד עצום שמטפס על בניינים כאילו הם מגרש משחקים. במשחק מאוד מחושב ומדוייק עם פרופורציות הוא מעורר המון רגש".

 

ביאטריקס פוטר (Potter), מאיירת אנגלייה: "אני מוקסמת מהאופן שבו היא מכניסה המון אנושיות לחיות ורקעים מפורטים של חיי היער ומשלבת איור ריאליסטי עם נגיעות סוריאליסטיות".

 

טיגן ווייט (White), מאיירת אמריקאית: "יש לה יכולת יוצאת דופן לאייר טבע ובעלי חיים. היא מצליחה לשלב המון אלמנטים מפורטים באיור ועדיין לשמור על היררכיה מעולה ביניהם, כך שהעין לא הולכת לאיבוד".

 

נטלי ליט (Lete), מאיירת צרפתייה: "הסגנון שלי מאוד מתוכנן ומאופק, ובאיורים שלה יש חופש פראי שאני שואפת לסגל. היא עובדת עם מכחול וצבע, שמשחררים אותה מהתעכבות על המון פרטים קטנים, וגורמים לאיורים שלה להיראות לא מתוכננים, אמוציונליים כמעט".

 

העבודות של גבריאלה ברוך העבודות של גבריאלה ברוך איור: גבריאלה ברוך

 

מה מעורר בך השראה?

צעצועים: "אני אוספת למעלה מעשר שנים צעצועי מעצבים, ואוהבת להקיף את עצמי בעולם הוויזאולי הצבעוני שלהן. יש בצעצועים קסם שאני כל הזמן רוצה לשמר בחיים שלי וגם ביצירה שלי, קסם של ילדות, נאיביות, אושר טהור".

 

גלויות ומכתבים ישנים: "אני אוספת גלויות, מכתבים ותמונות יד שנייה. מסקרן אותי במיוחד לקרוא בהן את הטקסטים, חלקים קטן מהתכתבויות ממושכות בין שני אנשים, שנותנים הצצה קטנה לחיים שלהם. אני ממש אוהבת לנסות לנחש מי הם היו, מה עבר עליהם ולמה הרגישו צורך לכתוב את הגלויה או המכתב הזה. זה תהליך שדומה לבריאה של דמויות באיורים".

 

חפצים קטנים: "חלק מהותי באיור שלי הוא משחק בפרופורציות, ולכן אני אוהבת לעבוד עם חפצים קטנים כמו קופסאות גפרורים, כפתורים או קליפות אגוז. תמיד עולים לי רעיונות לאיורים מתוך מפגשים איתם. לכן אני גם מאד אוהבת מיניאטורות, במיוחד כאלה שעשויות בפירוט ונותנות את התחושה של חפץ שהתכווץ לך ביד".

 

פרויקט אחד שריגש אותך?

"ממש לפני כמה ימים סיימתי לאייר את ספר הילדים הראשון שלי, שאותו כתב קובי ימאדה הנפלא. הוא ייצא לקראת ספטמבר בארצות הברית, אחרי שנה שבה השקעתי 200% מעצמי בצורה אינטנסיבית. הספר עוסק בפוטנציאל שטמון בכל אחד מאיתנו, ילדים ומבוגרים כאחד.

"אני עובדת צמוד לרפרנסים, ולספר חיפשתי ילדה שתהיה ההשראה לגיבורה. הגעתי לילדה קסומה בשם הילי, והופתעתי לגלות שהאופי שלה, מי שהיא, גם השפיע המון על הדמות הראשית בספר".

 

מה את הכי אוהבת לאייר?

פרווה של בעלי חיים. "אני עובדת לאט ובפירוט על פרטים כאלה, ויש בזה פן מדיטטיבי. אני עובדת ברזולוציה וקלוז אפ מאוד גבוהים כך שכל שערה בפרווה אני רואה בבירור. אני בונה את הפרווה בשכבות - בראשונה השערות, בשנייה מקבצי שיער ובשלישית הצללות. אני עובדת בגדול ואז מקטינה את הפרווה והיא מקבלת תחושה של פרווה מאוד צפופה ומפורטת. איור של דוב יכול לקחת לי עד שלושה ימי עבודה".

 

ומה הכי פחות?

איורים וקטורים. "אני פחות מתחברת לאיורים ממוחשבים שמבוססים על משטחי צבע גדולים ומעט פרטים".

 

האינסטגרם של גבריאלה ברוך

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x