$
במה

נפטרה השחקנית והזמרת יונה עטרי בגיל 85

עטרי נולדה בצנעא שבתימן ועלתה לארץ עם הוריה כתינוקת, בכורה למשפחה בת 7 ילדים. אחיותיה הצעירות הן השדרנית שוש עטרי ז"ל והזמרת גלי עטרי. היא שירתה בלהקת הנח"ל, הופיעה עם יוסי בנאי, ובמשך כ-50 שנה היתה בן זוגה לבמה של אילי גורליצקי

מאיה נחום שחל 10:1211.03.19

השחקנית והזמרת יונה עטרי הלכה הבוקר (ב') לעולמה בגיל 85. עטרי היתה אלמנתו של קברניט אל על אורי יפה, שנפטר לפני 7 שנים. השאירה אחריה בן אורן ובת דנה. ארונה יוצב מחר בשעה 11:00 בתיאטרון הקאמרי ובשעה 12:00 ייערך טקס אשכבה.

 

עטרי נולדה בצנעא שבתימן ב-1933 ועלתה לארץ עם הוריה כתינוקת היישר לשכונת שעריים ברחובות. היא הבכורה למשפחה בת 7 ילדים. אחיותיה הצעירות הן השדרנית שוש עטרי ז"ל והזמרת גלי עטרי.

 

יונה עטרי ז"ל. 2019-1933 יונה עטרי ז"ל. 2019-1933 צילום: אלירן אביטל

 

עטרי הצטרפה ללהקת הנח"ל עם הקמתה ב-1950 והיתה לכוכבת הראשונה שלה. היא למדה בסטודיו הדרמטי של תיאטרון הבימה בהדרכת צבי פרידלנד. ב-1957 היתה עטרי חברת להקת "בצל ירוק", ולאחר מכן השתתפה ב-1958 בהצגה המוזיקלית "תל אביב הקטנה" שכתבו חיים חפר ודן בן אמוץ, שם ביצעה שירים שהפכו ללהיטים כמו "רינה" ו"טיטינה".

 

ב-1961 הופיעה יחד עם יוסי בנאי ואבנר חזקיהו במופע "יוסי-חזקי-יונה", עם שירים שהלחין סשה ארגוב. הלהיט הגדול שלה באותה תקופה היה "המורה לזמרה".

 

ב-1964 כיכבה עטרי יחד עם אילי גורליצקי ורחל אטאס במחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" שזכה להצלחה רבה והפך לקלאסיקה. היא גילמה את דמותה של נעמה אשת שלמי וביצעה את השירים "זה לא בשבילי" "שיר המריבה" ו"שיר הפיוס" שהפכו ללהיטי התקופה.

 

ב-1965 העלתה עם אילי גורליצקי את המופע המוזיקלי "שוק המציאות", עם שירים שכתב נתן אלתרמן כגון "קונצרטינה וגיטרה" ו"אלימלך".

 

גורליצקי היה בן זוגה של עטרי על הבמה למעלה מ-50 שנה ושהה לצד מיטתה בבית החולים שעתיים לפני מותה: "היא שכבה כשמכשירים סביבה ואני הרגשתי איך כל ה-50 שנה שהיינו יחד חולפות מעל פני. זה לא רק ה-50 שנה שהיינו יחד על הבמות עם 'שוק המציאות' וב'שלמה המלך' ובכל הערבים שעשינו משירי אלתרמן, יונה היתה דבוקה לי בסדר היום, כל יום, והיתה שותפה מלאה לחיי. כל מה שעשיתי בחיי, אני חייב לה שלושת רבעים כי היא היתה שחקנית, זמרת, חיית במה משכמה ומעלה ואני אוהב אותה כל כך. בשבילי היא לא מתה, היא מלווה אותי ותלווה אותי תמיד. פשוט אהבה".

 

אחיינה, הזמר מומי לוי, פרסם הבוקר בחשבון הפייסבוק שלו: "בצער רב אני מודיע על פטירתה של דודתי יונה עטרי. יונה יקרה – דמות אגדית הראשונה של להקת הנח"ל, שרה ושיחקה לצד הגדולים מכולם, היא הופיעה בטלוויזיה, בקולנוע ובתיאטרון והיתה לאחת הנשים הראשונות והמובילות שהיוו סמל של כישרון והצלחה. יונה דודתי האהובה, נוחי על משכבך בשלום, יהיה זכרך ברוך לעולם!"

 

איגוד אמני ישראל נפרד בעצב מאחת מהשחקניות האהובות בתולדות התיאטרון והבידור הישראלי, יונה עטרי. יו"ר אמ"י יענקל'ה מנדל: "יונה היתה פורצת דרך בתחום שילוב המשחק והשירה - קומיקאית בחסד והבמה היתה שלה. חברת אמ"י נאמנה מהיום הראשון שהוקם האיגוד, וכלת פרס מפעל חיים של אמ"י. היום אנחנו חבריה עומדים ומוחאים כפיים לאישיות נדירה שלעולם תשאר חלק מאיתנו!"

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "יונה עטרי היתה אחת מאוצרות התרבות שלנו בעולמות הבמה, הקולנוע והטלוויזיה. היא השתייכה לדור החלוצים בעולם התרבות הישראלי והופיעה על מיטב הבמות שלנו. כשרונה הבולט מצא לו מקום בפנתאון התרבות הישראלי לנצח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x