$
מוזיקה

העונה האחרונה של זובין מהטה בפילהרמונית, והתוכניות של יורשו

להב שני יחליף את המאסטרו הוותיק כמנהל המוזיקלי של התזמורת; בין האירועים המתוכננים: מחווה ללאונרד ברנשטיין

מאיה נחום שחל 08:5307.10.18

התרגשות נרשמה בסוף השבוע במשכנה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בהיכל התרבות כאשר מאסטרו זובין מהטה הציג את העונה ה־83 והאחרונה המלאה שלו כמנהלה המוזיקלי של התזמורת, תפקיד שבו הוא מכהן כבר 50 שנה. מהטה מעביר את השרביט למאסטרו להב שני שיחליף אותו רשמית ב־2020.

 

 

 

“התגעגעתי השנה מאוד לתזמורת”, אמר מהטה שנעדר בחודשים האחרונים מהבמה, “העונה הקרובה תהיה מלאה בנוכחותי ובסופה נערוך סיבוב הופעות באמריקה ובאירופה ונסיים בפסטיבל גדול שיתקיים באוקטובר הבא”. על השאלה אם יש רגע מיוחד שהוא ייקח איתו לדרך עונה מהטה: “50 שנה זו חתיכת תקופה ורגע יכול להיות גם פריים מוזיקלי אז קשה לי לחשוב על רגע אחד. אלה לא בהכרח רגעים מוזיקליים, אבל הפעם הראשונה שהופענו בגרמניה, או המופע בפני קהל לבנוני בגבול, הם זיכרונות שלא אשכח ואשא איתי לכל מקום, וכמובן כשנסענו להופיע במולדת שלי הודו אחרי שנים שלא היו יחסים דיפלומטיים בין המדינות”.

 

מימין: זובין מהטה ולהב שני מימין: זובין מהטה ולהב שני צילום: נמרוד גליקמן

 

מהטה שיבח את שני (29) וסיפר שכבר ב־2010, כשהצטרף כפסנתרן לתזמורת, הוא הפך לחלק ממנה. “הוא מתחיל בגיל צעיר מאוד, כמו שאני התחלתי, ויש לו רפרטואר מרשים כי הוא כבר ניצח באירופה כמה שנים. יש הרבה דברים שהוא ינצח עליהם פעם ראשונה, אז הטיפ הכי חשוב שאני יכול לתת לו זה שהוא צריך סבלנות”, צוחק מהטה.

 

שני מתכוון להחדיר רוח רעננה לתזמורת. “התחושה שלי היא שבכל פעם שבה אני מגיע לנגן עם התזמורת, זה להיות שוב עם משפחה וחברים”, סיפר שני בהתרגשות ל”כלכליסט”. “כל קומבינציה של תזמורת ומנצח יוצרת שפה שונה, ואני מרגיש שהכימיה הטובה בינינו תיצור משהו ייחודי אפילו אם נחזור על אותו רפרטואר שוב ושוב. אנחנו מדברים כבר על הרחבת הרפרטואר כמה שאפשר כדי לקרב את הקהל וליצור עניין כדי שכמה שיותר אנשים בישראל יידעו איזה אוצר יש פה. חשוב לי למצוא כישרונות ומלחינים חדשים ולתמוך בהם”.

 

העונה ה־83 תיפתח בשתי סדרות קונצרטים שעולות בימים אלה בניצוחו של מהטה,ש בהן מתארחים הפסנתרנית מרתה ארגריך והפסנתרן דניס מטסוייב. אורחים נוספים שייקחו חלק בעונה הקרובה: המנצח וסילי פטרנקו, הפסנתרן שימון הרינג, המנצח סשה גצל, הכנר ג’ושוע בל, המנצח רומן שפיצר, הפסנתרית חטיה בוניאטישבילי, המקהלה הפילהרמונית מפראג ועוד רבים.

 

 

 

העונה יוקדש פסטיבל למלחין והמנצח היהודי לאונרד ברנשטיין (“סיפור הפרברים”) שהתארח בתזמורת, במלאת 100 שנה להולדתו. תפתח את הפסטיבל הסימפוניה “קדיש” שאותה ניגנה התזמורת לפני 50 שנה עם השחקנית חנה רובינא, כשהפעם יקריין השחקן איתי טיראן. חלקו השני של הערב יוקדש לסרטים שנעשו על ברנשטיין, ובהמשך יעלה ערב ממיטב הלהיטים, ערב יצירות קאמריות עם אמנים מקומיים ואורחים ומפגשים מבוססים חומרים ארכיוניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x