שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אמנות ועיצוב

ילדיו של מנשה קדישמן סופרים כבשים

בן ומאיה קדישמן דרשו מבית המכירות תירוש שלא להמשיך במכירה פומבית של אחת מעבודותיו

רעות ברנע 08:3921.06.18

יצירה של מנשה קדישמן שתעמוד למכירה פומבית במוצאי שבת הקרובה מעוררת מחלוקת עוד לפני מכירתה. העבודה, ללא כותרת, שמוערכת ב־7,000–10,000 דולר, תעמוד למכירה בבית המכירות תירוש בהרצליה, אך מאחוריו ניתש קרב משפטי בין ילדיו של קדישמן לבין בעלי היצירה.

 

"טרם המכירה הופיע אצלנו בן קדישמן, בנו של מנשה, וטען כי העבודה עצמה אותנטית אך החתימה איננה אותנטית", מספר דב חזן, מנהל תירוש. העבודה, מסביר חזן, ניתנה על ידי קדישמן לאמן עובדיה אלקרא כתשלום שכר דירה על סטודיו ששכר יחד איתו בניו יורק לפני שנים. מאלקרא רכש את העבודה קונה פרטי, שמכר את העבודה לתירוש.

 

 בן ומאיה קדישמן בן ומאיה קדישמן צילום: יונתן בלום

 

בית המכירות יזם פגישה בין בן קדישמן למוכר העבודה, בה סוכם כי הבן יטביע על גב הציור את החותמת הרשמית של העיזבון ובכך תיפטר הבעיה. "כעבור זמן קצר קיבלנו מייל מבן קדישמן שהציע לרכוש את הציור, לפני המכירה, ולשלם עבורו 7,000 דולר ובנוסף את העמלה של בית המכירות. העברתי את ההצעה למוכר כי אני לא הבעלים של הציור, והוא אמר שכדי להימנע מהתסבוכת הוא מוכן למכור את העבודה, רק ביקש סכום גבוה יותר, מעט פחות מעשרת אלפים דולר, שזה הסכום בו הוא קנה את העבודה. העברתי את ההצעה לקדישמן וכעבור 24 שעות קיבלתי מייל נוסף, בו כתב שהוא אוסר עליי להעמיד את הציור למכירה, וטוען כי יעזרו למוכר לתבוע את אלקרא על כך שמכר לו עבודה עם חתימה מזויפת".

 

 

הציור של קדישמן הציור של קדישמן צילום: tiroche.co.il

 

אחרי התייעצות עם גורמים משפטיים וגורמים מעולם האמנות החליט בית המכירות להמשיך כמתוכנן ולהעמיד את היצירה למכירה במכירתם הקרובה.

 

“העבודה וגם האישור מקוריים, אז אני לא מבין למה לעשות מהומות”, אומר חזן, “אהבתי את קדישמן, הוא היה אמן שתמיד נרתם לעזור ולתרום לכל מי שביקש, אבל יש בעיה עם העבודות שלו. הוא ייצר המון עבודות ולפעמים שילם איתן בבית הקפה בו ישב בדיזינגוף, שילם איתן בעבור שכר דירה או כתשלום לעוזרת האישית שלו. עוד בימי חייו היו תמיד תלאות הקשורות בעבודות שלו. בכל זאת, את הטענה שהעבודה אותנטית אבל החתימה לא שמענו עוד ממנו בעבר. תחושת הבטן שלי היא שילדיו של קדישמן מנסים להנהיג נורמה לפיה לא יוכלו למכור ציורים של אביהם ללא אישורם".

 

את תגובתו של בן קדישמן לא היה ניתן להשיג. מאיה קדישמן אומרת בתגובה: "הבעיה היא במקור של העבודה וזה עניין שאנחנו לא יכולים כרגע לחשוף אודותיו פרטים נוספים".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x