$
אמנות ועיצוב

חזיון לילי חדש במגדל דוד: בחור תנ"כי בעולם דיגיטלי

האמנים הצרפתים רישאר וקיינס מספרים על חזיון הוידיאו הגרנדיוזי שיצרו עבור מוזיאון מגדל דוד

רעות ברנע 08:3101.05.18

דוד המלך כנראה לא דמיין שיום אחד יובא סיפורו באמצעות טכניקות לייזר חדשניות ומערכת מחשוב משוכללת, המפעילה 20 מקרנים, 10 נגני וידאו, 14 מחשבים, 14 רמקולים ותשתית של כבלים שאורכם כ־10 קילומטרים. כל זה קורה בימים אלה במוזיאון מגדל דוד בחיזיון לילי חדש, בין הגדולים בהיקפם בעולם. על יצירת החיזיון אמונים שני אמנים צרפתיים - הלן רישאר וז’אן־מישל קיינס, העומדים בראשה חברת Skertzò לאמנויות הבמה שנולדה בשנת 1988.

 

השניים משתמשים באמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר, ביניהם מקרני לייזר ורמקולים משוכללים, באמצעותם הם יוצרים את החיזיון שמוקרן בשעות החשיכה ומעניק לצופים חוויה רב חושית. במהלך השנים הם יצרו והקרינו למעלה מ־70 חזיונות אור־קוליים שכאלה בכל העולם ובמולדתם, למשל במוזיאון הלובר ומגדל אייפל. “היום כולם משתמשים בטכניקות ממוחשבות כדי להציג דימויים דיגיטליים על במת התיאטרון”, אומר קיינס ל"כלכליסט", “אבל בתחילת דרכנו לא כולם קיבלו יפה את מה שעשינו. אמרו שאנחנו עושים קיצורי דרך, שאנחנו וולגריים. זה היה מאבק לא פשוט, אבל המחזאים הבינו מהר מאד את הפוטנציאל של העניין. בשלב מסוים רצינו לעזוב את החלל הסגור של התיאטרון, כך הגענו להקרנות על מבנים”.

 

הקרנת "דוד המלך" על מבנה מוזיאון מגדל דוד. 14 מחשבים ו־20 מקרנים הקרנת "דוד המלך" על מבנה מוזיאון מגדל דוד. 14 מחשבים ו־20 מקרנים צילום: נפתלי הילגר

 

למה להקרין על מבנים?

רישאר: “כשמקרינים על מבנה, הסיפור מושפע מהארכיטקטורה הספציפית שלו. ההקרנה של תמונה סטטית או דינמית על גבי מבנה אדריכלי עירוני היא עבודה מורכבת שדורשת כישורים רבים. ראייה מרחבית, סקרנות תרבותית וכמובן שגם למוזיקה יש חשיבות גדולה, הקצב חייב להיות מדויק”.

 

האמנים הצרפתים רישאר וקיינס האמנים הצרפתים רישאר וקיינס צילום: יחצ

 

לא מזמן הציגו רישאר וקיינס את הפרויקט הגדול ביותר שלהם עד כה, ביוסטון שבטקסס, ארה”ב, שהוקרן על שטח של עשרת אלפים מ”ר עבור למעלה ממיליון צופים. בירושלים הם מציגים, כאמור, חזיון המגולל את סיפורו של המלך דוד, החל מימי נערותו כרועה אדמוני ועד לימיו כמנהיג שייסד בירושלים את בירתו.

 

“הרומן שלנו עם מוזיאון מגדל דוד הוא ארוך”, מספר קיינס. “זה היו המקום הראשון בו עבדנו מחוץ לצרפת לפני עשר שנים. ה היה בין המקומות הראשונים בעולם להציג סוג כזה של חזיונות”.

 

למדתם את סיפורו של דוד המלך לטובת החזיון?

רישאר: “למרות שהכרנו אותו ביצענו מחקר נרחב אודותיו וניהלנו שיחות רבות על דמותו עם האוצרת רנה סיון. דוד מסמל את ניצחון החוכמה על האכזריות. הוא רועה צאן שהפך לאסטרטג גדול ולמלך שאיחד את עמו. הוא דמות מורכבת ואחת הדמויות המלהיבות והגדולות בהיסטוריה של העולם המערבי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x