$
במה

מירי רגב הציגה את תוכנית חגיגות ה-70. העלות: 100 מיליון שקל

שרת התרבות והספורט גם התייחסה לסערה שנוצרה בעקבות תגובתו של יו"ר הכנסת כי יחרים את טקס הדלקת המשואות בהמשך להחלטתה כי נתניהו ינאם בטקס לצדו: "אני מאוכזבת. זה פוגע בממלכתיות"

מאיה נחום שחל 14:0301.04.18

במפגש עיתונאים שהתקיים הבוקר במשרד התרבות חשפה שרת התרבות והספורט מירי רגב את קמפיין חגיגות ה-70 למדינה תחת הכותרת "יש במה להתגאות", ואת התכנית המלאה של אירועי 70 השעות שיפתחו בערב יום העצמאות. במהלך השבוע הקרוב תחשוף רגב את שמותיהם של מדליקי המשואות השנה. על פי רגב תקציב האירועים עומד על 100 מיליון שקל.

 

"אנחנו מדינה קטנה וצעירה עם כל כך הרבה הישגים בתחום הכלכלה, בריאות, ביטחון וחקלאות. אין נושא אחד שאין לנו במה להתגאות בו ולכן חשבנו שהגאווה הזו היא הנושא שיחבר את כלל החברה הישראלית למה שעשינו כאן ב-70 השנה האחרונות" אמרת רגב. "מדינת ישראל היא נס אמיתי וצריך להתגאות על מה שכולנו עשינו לאורך 70 שנות קיומה".

 

רגב התייחסה גם לסערה שנוצרה בעקבות תגובתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין להחלטתה כי גם ראש הממשלה ינאם השנה בטקס המשואות, בניגוד לשנים עברו בהן רק יו"ר הכנסת נאם בטקס. "אני מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת שבאמירות שלו ובהתנהלות שלו פוגע בממלכתיות של הכנסת ושל הממשלה. העובדות הן שמאז ומעולם טקס המשואות הוא של הממשלה ומעולם הוא לא היה של הכנסת. מי שמנהל אותו הוא ממשלת ישראל באמצעות מרכז ההסברה ויו"ר ועדת טקסים וסמלים, שזו אני. אני זו שאחראית על הטקס והצלחתו או חלילה כישלונו. הכנסת לא שותפה. הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום אבל זה לא הופך את הטקס לשלו, וזכותה של הממשלה לקבל החלטה שאחת לעשר שנים יופיעו בטקס בנוסף ליו"ר גם נשיא המדינה וגם ראש הממשלה. בחנתי וקראתי את כל הביקורות שהיו על הממשלה בהתנהלות בחגיגות ה-50 וה-60 ולמדתי שהיו שני אירועים גדולים: באחד נאם יו"ר הכנסת ובטקס יום אחרי נאמו ראש הממשלה ונשיא המדינה.

שאלתי, מדוע צריכים שני אירועים גדולים יום אחרי יום במקום לקחת את התקציב ולפזר אותו לאזרחי המדינה? אלה אירועים של האזרחים. אז איחדנו את שני האירועים לאירוע אחד ובו ינאמו נשיא מדינה, ראש ממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג הבכיר מבין המדינות שיגיעו. בוועדת טקסים וסמלים היו שלושה שרים שהצביעו בעד. אני לא מבינה למי מפריע שבאירוע 70 למדינה יופיעו שלושתם? במה זה פוגע בממלכתיות? יש משהו יותר ממלכתי ומאחד מזה שעל במה אחת עומדים נשיא, ראש ממשלה ויו"ר כנסת? מה פוליטי בהחלטה ממלכתית שב-70 שנה ינאמו שלושתם? אני אשמח שאדלשטיין יחזור בו ולא יערב שיקולים אישיים בהחלטות ממלכתיות. במידה ויחליט לא להגיע נקבל החלטה".

 

 

אדלשטיין. רגב: "זה לא הטקס שלו" אדלשטיין. רגב: "זה לא הטקס שלו" צילום: אלכס קולומויסקי

 

אירועי חגיגות ה-70 יפתחו ברביעי (18.4) בטקס המסורתי של הדלקת המשואות בהר הרצל ויסתיימו במוצאי שבת. האירועים יתקיימו לאורך הארץ מהצפון עד הדרום, כולל יהודה ושומרון, ויהיו פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום.

 

"האירועים משקפים את האג'נדה והמדיניות אותה אני מנהיגה כבר שלוש שנים בפעילותי כשרת התרבות, שילוב של תכנים חברתיים ערכיים ולאומיים המביאים לידי ביטוי גיוון של מזרח ומערב, מרכז ופריפריה, ציבור חרדי ומגזר ערבי. האירועים יהיה מונגשים לכלל האוכלוסייה והגילאים ממש מתחת לבית", אמרה רגב.

 

עם תום הטקס, בשעה 21:45 יתקיים אירוע שירה המונית "הללויה ישראל" שישודר בו זמנית בשידור חי בטלוויזיה ממספר מוקדים בארץ ובעולם. שמרית אור כתבה שני בתים נוספים, קובי אשרת עיבד מחדש וגלי עטרי ועדן בן זקן ישירו.

 

רגב התייחסה לביקורת שנמתחה כלפיה כשהחליטה להופיע בקליפ לשיר. "אני חושבת שגם בפרס ישראל רק בנט מופיע, לא? סתיו שפיר תמיד היתה קטנה וילדותית ולכן היא מעלה נושאים קטנים וילדותיים. אני שמחה שהיא קראה את תשובת היועץ המשפטי לממשלה כי פעלנו על פי חוק ואני אמשיך להוביל את אירועי מדינת ישראל בצורה שוויונית ומבוזרת והלוואי והחברים מהאופוזיציה שרק מבקרים היו מגיעים לרבע או שליש מהעשייה שלי".

 

 

שפיר. רגב: "היא תמיד היתה קטנה וילדותית" שפיר. רגב: "היא תמיד היתה קטנה וילדותית" צילום: חגי הירשפלד

 

ב-22:00 יחלו מופעי הזיקוקים בכל רחבי הארץ שילוו השנה במוזיקה שהולחנה במיוחד לאירוע על ידי המלחין והמנצח ירון גוטפריד. התזמורת הסימפונית ירושלים תארח את תזמורת חיבה ליצירה ישראלית מזרחית.

 

בחצות יחלו מסיבות לאורך 70 קילומטרים של חופי הארץ בטבריה, נהריה, עכו, גבעת אולגה, בת ים, אשקלון ואילת. "נבחרו בכוונה ערים שמעולם לא הגענו אליהן במסיבות עצמאות ומדינת ישראל מעולם לא שמה כספה שם. גם הפריפריה צריכה ליהנות מאירועים איכותיים מתחת לבית".

 

את המסיבות יתקלטו די ג'ייז מובילים ויקחו בהם חלק אמנים. די ג'יי סקאזי הפיק טרק מיוחד שילווה את המסיבות ומורכב ממשפטים ממגילת העצמאות – טרק ה-70.

 

למחרת יתקיים ב-19:00 מצעד אור ישראלי במסגרתו ינועו מיצגי ענק מוארים המייצגים את התרבות הישראלית בתחומים שונים, ולצדם למעלה מ-1,000 משתתפים בתלבושות מוארות. המצעד יתקיים בתל אביב מדרך נמיר ועד פינת שאול המלך והנושאים בו יהיו סיפורי התנ"ך, ספרות ילדים, המצאות ישראליות, חדשנות והצדעה לספורטאי ישראל. יקחו בו חלק מיומנה, הווקה פיפל, אליענה תדהר, עינת שרוף ולי בירן.

 

ביום שישי ה' באייר יתקיים אירוע "חותמים על מגילת העצמאות". בשבוע הבא יושק אתר מיוחד שיזמין את כל תושבי ישראל לקרוא את המגילה ולחתום עליה חתימה דיגיטלית, שיאו יהיה בספר שיופק שיוצב בבית העצמאות. בשעה 16:00, אותה שעה בה השמיע דוד בן גוריון את ההכרזה על הקמת המדינה, תושמע ברחבי הארץ ההכרזה בקולו ולאחריה עם ישראל יצא במחולות לריקוד עם, אותו ניתן ללמוד החל מהשבוע בחוגים ברחבי הארץ, לצלילי השיר "ישראל שלי" שישירו ירדנה ארזי וליאור נרקיס.

 

את האירועי יחתום מופע הנעילה "הפסקול של המדינה" שיתקיים באמפי פארק באר שבע ויהווה הצדעה למוזיקה הישראלית ליוצרים ולמבצעים במהלך 70 השנים. עם למעלה מ-200 אמנים בהם ברי סחרוף, שרית חדד, אייל גולן, דני סנדרסון, יוני רכטר, צביקה פיק, סי היימן, יובל דיין, שולי רנד ומוש בן ארי.

 

לפרטים על מועדים ושעות: www.70.gov.il

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x