פנאי

טקס האוסקר: הסרט "צורת המים" הוא הזוכה הגדול

"צורת המים" של גיירמו דל-טורו זכה ב-4 פרסים, בהם פרס הסרט הטוב ביותר ופרס הבימוי. פרננס מקדורמנד זכתה בפרס השחקנית, וביקשה בנאומה מכל הנשים המועמדות לקום ולהפגין נוכחות. גארי אולדמן זכה בפרס השחקן על "שעה אפלה". כל הפרסים והרגעים ההיסטוריים בטקס

יאיר רוה 07:0205.03.18
“צורת המים" הוא הזוכה הגדול בטקס פרסי האוסקר ה-90 שהתקיים הלילה בהוליווד והסתיים בשעה 7:00 בבוקר שעון ישראל. סרטו של גיירמו דל טורו זכה בפרס הסרט הטוב ביותר ובפרס הבימוי, לצד זכיות על המוזיקה המקורית והעיצוב. “דאנקרק", סרט המלחמה של כריסטופר נולן והלהיט הגדול ביותר מבין המועמדים, זכה בשלושה פרסים טכניים על סאונד ועריכה.

 

הטקס, שנמשך קרוב לארבע שעות, היה נטול תקלות אבל המנחה, ג'ימי קימל, הזכיר שוב ושוב את התקלה שקרתה בשנה שעברה כשבסוף האירוע הכריזו וורן ביטי ופיי דאנוויי על הזוכה הלא נכון. השנה דאנוויי וביטי הוזמנו שוב להציג את פרס הסרט, כדי לעשות תיקון. 

 

הסרט "צורת המים" זוכה בפרס הסרט הטוב ביותר הסרט "צורת המים" זוכה בפרס הסרט הטוב ביותר צילום: AP

 

גארי אולדמן זכה באוסקר כשחקן על הסרט "שעה אפלה", בו הוא מגלם את דמותו של ווינסטון צ'רצ'יל. פרנסס מקדורמנד זכתה באוסקר כשחקנית על תפקיה כאם שכולה ב"שלושה שלטים מחוץ לאבינג מיזורי", סם רוקוול זכה בפרס שחקן המשנה על תפקידו באותו סרט, ואליסון ג'אני, שמחזיקה כבר שבעה פרסי אמי, ברובם על תפקידה ב"הבית הלבן", זכתה באוסקר הראשון שלה כשחקנית משנה בסרט "אני, טוניה".

 

לאורך הטקס ובשידורים שלפניו, נשמעו שוב ושוב קריאות מצד יוצרות ושחקניות על כך שהגיע הזמן לתת יותר הזדמנויות לנשים מאחורי המצלמה, כבמאיות וכצלמות. הגדילה לעשות פרנסס מקדורמנד, שביקשה בנאום הזכייה שלה מכל הנשים המועמדות השנה לקום כדי להפגין נוכחות. אך גם השנה הוליווד הוכיחה שהכרזות לחוד ומציאות לחוד. בכל פעם שניתנה למצביעי האוסקר הזדמנות היסטורית להעניק פרס ליוצרת, המצביעים פסחו עליה. וכך, רייצ'ל מוריסון, הצלמת הראשונה המועמדת בתולדות האוסקר, גרטה גרוויג, בסך הכל האשה החמישית המועמדת לאוסקר על בימוי, ואנייס ורדה בת ה-89, שהיתה מועמדת לאוסקר על בימוי סרט תיעודי, נשארו במקומן כשנקרא לבסוף שם הזוכה, שהיה גבר.

 

הנאום של פרנסס מקדורמנד שהכה גלים

 

 
גיירמו דל-טורו במאי "צורת המים", זוכה בפרס הבימוי גיירמו דל-טורו במאי "צורת המים", זוכה בפרס הבימוי צילום: AP

 

פרנסס מקדורמנד זוכה בפרס השחקנית הטובה ביותר פרנסס מקדורמנד זוכה בפרס השחקנית הטובה ביותר צילום: AP

 

עם זאת, הטקס, שנשא מסרים של הכלה, העצמה ואנטי-גזענות, הכיל כמה וכמה רגעים היסטוריים. רוג'ר דיקינס, אחד מגדולי צלמי הקולנוע כיום, זכה באוסקר הראשון שלו אחרי 14 מועמדויות (על "בלייד ראנר 2049”); ג'יימס אייבורי, שהיה מועמד שלוש פעמים כבמאי, הפך לזקן זוכי האוסקר כשקיבל את הפרס על התסריט המעובד ל"קרא לי בשמך"; דניאלה וגה הצ'יליאנית הפכה למגישה הטרנסג'נדרית הראשונה והסרט בכיכובה, “אשה פנטסטית" (נציג צ'ילה) זכה באוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. נוכחות נוספת של מועמדת טרנסית היתה בקטגוריית הסרט התיעודי, עם הסרט "סטרונג איילנד", שביימה הבמאית הטרנסית השחורה יאנסי פורד (היא לא זכתה).

 

השחקן גארי אולדמן. פרס השחקן הטוב ביותר השחקן גארי אולדמן. פרס השחקן הטוב ביותר צילום: רויטרס

 

למעט כמה בדיחות בודדות במונולוג הפתיחה של ג'ימי קימל, לא הוזכרה פוליטיקה מפורשת ושמו של דונלד טראמפ כמעט ולא אוזכר. עם זאת, זוכים רבים ציינו את העובדה שהם מהגרים בארצות הברית, ונוכחות מודגשת במיוחד מקרב המגישים והזוכים היתה ליוצרים ממרכז ודרום אמריקה. הזכייה של דל טורו היא הפעם הרביעית שבמאי מקסיקני זוכה באוסקר בחמש השנים האחרונות, וגם שתי הזכיות של "קוקו" (סרט אנימציה ושיר) הפכו לחגיגת תרבות מקסיקנית.

 

גל גדות וארמי האמר מגישים פרס גל גדות וארמי האמר מגישים פרס צילום: AP

 

את רשימת הזוכים המלאה כולל סיכום הטקס דקה אחר דקה, תמצאו בבלוג הקולנוע "סינמסקופ": cinemascope.co.il

 

רשימת הזוכים:

 

שחקנית: פרננס מקדורמנד, "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"

 

השחקן: גארי אולדמן, "שעה אפלה"

 

הבימוי: גיירמו דל טורו, "צורת המים"

 

שחקן משנה: סם רוקוול, "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"

 

שחקנית המשנה: אליסון ג'ני, "אני, טוניה"

 

סרט תיעודי: Icarus

 

הסרט הזר: "אישה פנטסטית"

 

עריכת סאונד: "דנקרק"

 

מיקס סאונד: "דנקרק"

 

עיצוב תפאורה: "צורת המים"

 

סרט אנימציה: "קוקו"

 

סרט אנימציה קצר: Dear Basketball

 

אפקטים מיוחדים: "בלייד ראנר 2049"

 

עריכה: "דנקרק"

 

סרט תיעודי קצר: Heaven is a Traffic Jam on the 405

 

סרט קצר: The Silent Child

 

תסריט מועבד: ג'יימס אייבורי, "קרא לי בשמך"

 

תסריט מקורי: ג'ורדן פיל, "תברח"

 

פרס הצילום: רוג'ר דיקנס, "בלייד ראנר 2049"

 

מוזיקה מקורית: "צורת המים"

 

שיר מקורי: Remember Me, "קוקו"

 

איפור ועיצוב שיער: "שעה אפלה"

 

עיצוב תלבושות: "חוטים נסתרים"

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x