$
אמנות ועיצוב

גידול ילדים כאקט חתרני: תערוכה על משפחה עם שני אבות

תומר ספיר מציג בתערוכה חדשה פרטים מחיי משפחתו: זוג אבות ושני ילדיהם. כי באקלים שמרני של הדתה, אין ביקורת חריפה מהשגרה היומיומית של משפחה חריגה

ענת ברזילי 09:5101.01.18

"משהו קרה לנו, אבא", אומר נמרוד בעת שהוא ותמרה, אחותו התאומה, מביטים אל המצלמה. פניהם של התאומים בני ה־6 השתבשו והוחלפו באמצעות אפליקציית Masquerade. תמרה עוטה על פניה את מסכת פניו הדיגיטלית של נמרוד, ונמרוד עוטה על פניו את מסכתה הדיגיטלית של תמרה. בתוך רגע קט התמונה מסתדרת והכל שב על כנו. הווידיאו הקצרצר הזה מופיע בתערוכתו של האמן תומר ספיר, הקרויה על שם הציטוט של נמרוד, בנו של ספיר, ועוסקת במרחב הביתי הפרטי שלו.

 

התערוכה, המוצגת בימים אלו בגלריה "שלוש" בתל אביב, מנגידה בין עולם המסכים הבוהק שמתפתח למוטציות חריגות לבין חומרים אורגניים בסיסיים כחצץ וחיתולי בד, בניסיון לבטא את ההבדל הבין־דורי ואת חוסר יכולתו של האב להבין עד הסוף את עולמם של ילדיו.

 

 

מרשמלו צלוי, מתוך התערוכה מרשמלו צלוי, מתוך התערוכה צילום: אלעד שריג

 

 

משני צדי הווידיאו מקובעות שתי מסכות גבס כבדות בדמות שני ההורים, ספיר ובן זוגו לחיים אבי לובין שגם אצר את התערוכה. מתחתיהן מדף קטן, שעליו נר עד. המסכות כבדות ומסורבלות לעומת המסכות הדיגיטליות, לקוחות מעידן הולך ומתפוגג. והפער הזה מייצר מתח שהופך בדיחת וידיאו קטנה ודבילית לרגע דרמטי בתערוכה, שכאילו נלקח מתוך אגדת ילדים על תאומים שנלכדו בכישוף, והוריהם לא יוכלו לעזור להם כי התאבנו.

 

 

 

ספיר וילדיו. פרויקט חיים של התרסה נגד הקִטלוג המסורתי ספיר וילדיו. פרויקט חיים של התרסה נגד הקִטלוג המסורתי צילום: אלעד שריג

 

התערוכה היא המשך המחקר האמנותי של ספיר זה עשור: בניית אינדקס "קריפטו־טקסידרמי". קריפטידים הם בעלי חיים שלא הוגדרו באינדקס הזואולוגי הקאנוני של תחילת המאה ה־20, וטקסידרמי היא שיטת פִחלוץ למטרת תצוגה. כאקט ביקורתי של התנגדות לקִטלוג הדיכוטומי, ספיר ממציא ומגדיר זנים של בעלי חיים ו"מפחלץ" אותם באמצעות פיסול משחקי בחומרים אורגניים וסינתטיים.

 

בתערוכה הנוכחית ספיר מקיים שיח חומרי ומופשט על קטלוג ומגדר מנקודת מבט קווירית מקורית. והפעם הזן הלא מקוטלג באינדקס הוא משפחתו, שני אבות הומואים וזוג ילדיהם התאומים. בחודש שבו מדינת ישראל ערערה על הלגיטימיות של זוג אמהות לקבל הכרה כמשפחה, תערוכה שמציגה את חייהם השגרתיים של משפחה חריגה היא אקט של ביקורת חתרנית ומתריסה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x