$
קולנוע וטלוויזיה

מפיק "האופה מברלין" מסביר איך מצלמים סרט ב־800 אלף שקל בלבד

איתי תמיר הקים חברת הפקה שמפיקה בעיקר סרטי ביכורים: "החלטתי להמר ולעשות את הסרט בלי כל הכסף הנדרש, במסלול גרילה, ולאט לאט להשלים"

מאיה נחום שחל 08:2726.12.17

לפני שמונה שנים ייסד איתי תמיר את חברת ההפקות לילה סרטים, ששמה לה למטרה לעודד יוצרים בראשית דרכם ומפיקה בעיקר סרטי ביכורים. "יש לי חיידק ושיגעון שמאפשר לבמאים מתחילים לפרוץ", הוא אומר. "אני מספק ליוצרים ליווי צמוד והולך איתם יד ביד למקום הנכון - משלב התסריט ועד ההפצה. זאת אף על פי שהסרטים האלה נתמכים רק על ידי קרנות שיש להן תקציבים נמוכים מאוד, והמציאות בארץ קשה מאוד".

 

באמתחתו של תמיר (59) סרטים כמו "שרקייה" של עמי ליבנה, שזכה בפרס הסרט, הצילום והעריכה בפסטיבל הקולנוע ירושלים ובפרס הסרט והתסריט בפסטיבל ורשה לקולנוע, ו"השוטר" של נדב לפיד, שזכה בפרס התסריט והצילום בפסטיבל ירושלים ובפרס הסרט והבמאי בפסטיבל בואנוס איירס.

 

ביום חמישי יעלה לאקרנים סרטו של אופיר ראול גרייצר "האופה מברלין", בהפקתו של תמיר, המגולל את סיפורו של תומאס (טים קלקהוף), קונדיטור בבית קפה בברלין המנהל מערכת יחסים עם אורן (רוי מילר), גבר ישראלי נשוי שמבקר בעיר. כשאורן מפסיק להגיע לבית הקפה תומאס נוסע לישראל להתחקות אחר עקבותיו ופוגש את אלמנתו (שרה אדלר).

 

 

 מתוך הסרט. "קומוניקטיבי ומכוון לקהל" מתוך הסרט. "קומוניקטיבי ומכוון לקהל" צילום: באדיבות סרטי נחשון

 

"ביקורות מדהימות"

 

תהליך העבודה על הסרט לא היה פשוט. לאחר שנפגשו תמיר וראול גרייצר בברלין, ותמיר נדרש לקרוא את התסריט ולחוות דעתו, החליטו השניים לעבוד יחד, ופנו לקרנות לגיוס כספים. "בקרן ירושלים מאוד אהבו את התסריט ואפילו נתנו כסף לפיתוח", מספר תמיר. "הקרנות האחרות לא אהבו. עשינו מאמצים גדולים לגייס כסף בעולם ולא הצלחנו".

 

ארבעה ימים לפני תחילת הצילומים, בתקציב נמוך וכמעט בלתי אפשרי, תמיר עדיין חשב שזו התאבדות. "החלטתי להמר ולעשות את הסרט בלי כל הכסף הנדרש, במסלול גרילה, ולאט לאט להשלים. הוצאנו מהכיס שלנו וממשקיעים פרטיים, ובאמצעים דלים עשינו סרט יפה מאוד שקיבל ביקורות מדהימות". ואכן, עד כה זכה "האופה מברלין" בפרס מיוחד מטעם חבר השופטים בפסטיבל קרלובי וארי שבצ'כיה, בפרס העריכה בפסטיבל הקולנוע ירושלים ובפרס השחקנית על ידי פורום מבקרי הקולנוע של ישראל.

 

 

המפיק איתי תמיר המפיק איתי תמיר צילום: רפי דלויה

 

"מקווה לראות הכנסות"

 

ההשקעה בסרט נאמדת ב־800 אלף שקל. לשם השוואה, הסרט "השוטר" שגם הוא נחשב בקטגוריית "תקציב נמוך", עלה 2.4 מיליון שקל. "חלק גדול מהתקציב של האופה הגיע מאוחר יותר. התחלנו עם 280 אלף שקל (מקרן ירושלים - מנ"ש) ובהמשך קיבלנו עוד 200 אלף שקל (מקרן רבינוביץ' - מנ"ש) וכן הכסף הפרטי שלנו ושל עוד אנשים, שיקבלו את כספם רק אם יהיו הכנסות. צריך הרבה אומץ להתחיל ככה".

 

מה המוטיבציה לעשות את זה?

"זה נכון שקשה להתקיים מלתת הזדמנויות, אבל 'האופה מברלין' הוא הזדמנות טובה מאוד כי הוא סרט קומוניקטיבי ומכוון לקהל, ואני מקווה שהפעם אני אראה הכנסות מההשקעה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x