מוזיקה

המנדט הבריטי: מוריסי כורע ברך בפני ישראל

למוריסי יש אלבום חדש ומדינת ישראל מככבת בו. האם מדובר במחמאה? על זה אפשר להתווכח

דנה קסלר 08:1015.11.17

ביום ראשון השבוע צייץ שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בטוויטר: “מחכה בקוצר רוח לאלבום החדש של מוריסי!”.

 

אז יש לנו חדשות טובות בשבילך, אביגדור. אתה לא צריך לחכות עוד הרבה זמן. ביום שישי הקרוב יוצא “Low in High School”, אלבום הסולו ה־11 של מוריסי, ולאור העובדה שהוא מכיל שיר בשם “ישראל” ועוד אחד בשם “The Girl from Tel Aviv Who Wouldn’t Kneel”, לא פלא שפוליטיקאים ישראלים ואתרי אינטרנט יהודים מתרגשים כאילו מדובר באוסף בלדות ביידיש של ברברה סטרייסנד.

 

הרומן של מוריסי (58) עם ישראל ארוך. תעשו גוגל ותמצאו תמונה שלו עם הכיתוב “ישראל” על הזרוע, או פיתחו את האוטוביוגרפיה שלו ותקראו על ליאור אשכנזי.

מוריסי בהופעה. שר לישראל: "אלה שמעליבים אותך מקנאים בך" מוריסי בהופעה. שר לישראל: "אלה שמעליבים אותך מקנאים בך" צילום: אי פי איי

 

למי קראת פאשיסט

 

ב־2008 מוריסי הופיע בארץ כשהוא מתעלם מקריאות ה־BDS לבטל; ב־2012 הופיע כאן שוב וקיבל מרון חולדאי את המפתח לעיר ת”א; ובשנה שעברה הוא היה כאן בשלישית.

 

בעוד שישראלים וישראלים ברוחם מתרגשים מתמיכתו של מוריסי בנו - אקט שהוא ללא ספק נדיר בעולם הפופ של ימינו - בעולם רבים ממהרים להכתיר אותו כפאשיסט. וזאת לא הפעם הראשונה.

 

ב־92’ הואשם מוריסי בגזענות ולאומנות כשהופיע עטוף בדגל בריטניה בפסטיבל מדסטוק של להקת מדנס בלונדון, אירוע שידוע בקהל הסקינהדז שלו. אמנם גלוחי הראש המקוריים היו אנטי־גזעניים במובהק, אבל מאז סוף שנות ה־70, בהן מפלגת הימין הקיצונית הבריטית ה־National Front גייסה סקינהדז רבים לשורותיה, לא מעט מהם הפכו לניאו־נאצים.

 

אותה הופעה התרחשה בתקופה בה הגזענות שוב הרימה את ראשה באנגליה, ולפני התפוצצות סצינת הבריט־פופ, שהפכה את הפטריוטיות הבריטית מהצהרה לאומנית לאקט פטריוטי חיובי ואת היוניון ג’ק (דגל בריטניה) לאביזר אופנה לגיטימי. עשרים שנה מאוחר יותר, מוריסי הופיע בגני התערוכה בת”א כשהוא עטוף בדגל ישראל.

 

היו שראו בזה הצהרה פוליטית, למרות שמוריסי באופן כללי אוהב להתעטף בדגלים מקומיים כשהוא מופיע בעולם. זה יותר פשוט מלשיר דואטים עם זמרות מקומיות, כפי שנוהגים כוכבים אחרים לעשות. בכל מקרה, מוריסי לא מתרגש כשמכנים אותו פאשיסט, ומכחיש את הכל.

 

בלדה פרו־ציונית

 

מוריסי לא חוסך בפרובוקציות גם באלבומו החדש. בספטמבר האחרון, כשפורסמה רשימת השירים, הרשתות החברתיות (בעיקר אצלנו) רעשו לנוכח הגילוי שהאלבום מכיל שירים המתייחסים לישראל.

 

מעריצות מקומיות רבות היו בטוחות כי “הנערה מתל אביב שסירבה לכרוע ברך” נכתב עליהן, אך הוא מתייחס ככל הנראה ליומניה של אתי הילסום, יהודייה מהולנד שנרצחה באושוויץ. ואילו “ישראל”, הוא, על פי הדיווחים, בלדה פרו־ציונית המשמשת ככתב הגנה לקיומה של מדינת ישראל.

 

ה־Jewish Chronicle פרסם ציטוטים מתוך השיר: “באזורים אחרים, הם מתבכיינים ומתלוננים, רק בגלל שאת לא כמוהם, ישראל, ישראל”, וגם: “אלה שמעליבים אותך, גם הם מקנאים בך”. הכותרות זעקו: לפי מוריסי מי שמכפיש את ישראל עושה זאת מתוך קנאה. ליברמן אולי יאהב את האלבום, אבל מסביב לעולם יהיו לא מעט אנשים שיכעסו על מוריסי. זה בסדר, ככה הוא אוהב את זה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x