$
אמנות ועיצוב

ברוב קולות: מסע מרתק לילדים בתערוכת הסאונד

תערוכת הסאונד החדשה בחולון היא אושר צרוף לילדים, עם המצאות חדשניות ווידיאו אינטראקטיבי על התקרה

דנה קסלר 08:2511.07.17

כשחושבים על זה, מוזיאונים לא צריכים להתאמץ כל כך כדי למשוך משפחות בחודשי הקיץ. החלל הגדול והממוזג שבו ניתן לשחרר את הילדים לחופשי מבלי שכל המשפחה תהפוך לשלולית זיעה לגמרי מספיק. ובכל זאת, מוזיאון העיצוב בחולון מציג בימים אלה תערוכת קיץ "שהיא כולה חוויה רב־חושית ואינטראקטיבית" (כך לפי הפרסומים). תערוכת הסאונד הגדולה בחולון, שכותרתה "סאונד: קול וחומר בעיצוב", מזמינה את המבקרים לקחת חלק פעיל — לשמוע, לראות ולהרגיש סאונד. ואם לצטט שוב מהפרסומים, "זוהי הזמנה להיות סאונד".

 

מתוך התערוכה מתוך התערוכה צילום: שי בן אפריים

 

 

ילדים מטבעם הם סאונד, ובדרך כלל סאונד לא מאוד נעים, אם יורשה לי. הפעם האחרונה שבה ביקרתי עם בני הבכור בתערוכה היתה כשנידבו אותי להיות הורה מלווה בטיול של הגן למוזיאון נחום גוטמן. באוטובוס בדרך 34 ילדים בני 5–6 צרחו כאילו הם ברכבת הרים בלונה פארק ולא באוטובוס המזדחל על אלנבי. גם בתערוכת הסאונד בחולון הילדים לא ממש ישבו בשקט והתמסרו לצלילים, העדינים לעתים, שבקעו ודנדנו ופכפכו מכל מיני רמקולים נסתרים ואובייקטים מעוצבים ברחבי המוזיאון. אני לא הצלחתי לשמוע הרבה בגלל הקולות הצורמים של הילדים, אבל סביר להניח ששום דבר שהייתי שומעת לא היה משתווה לאושר הצרוף על פניהם של הילדים שגילו דלת קסמים המשמיעה מוזיקה כשהיא נפתחת ונסגרת.

 

הסיור התחיל בפעילות יצירה שבה הילדים יצרו שרקנים — לא החיה, אלא מעין משרוקית שבונים מקש, שיפוד ואיזולירבנד (רק בשביל לשמוע את המילה איזולירבנד היה שווה להגיע למוזיאון). אחר כך התחיל סיור מודרך שלווה במשימות שהילדים מילאו בשקדנות בדפי עבודה ורודים. הסיור התחיל בגלריה התחתונה, במיצב האינטראקטיבי "להרגיש סאונד" של ענת ספרן ולילך שטיאט, אוצרות התערוכה. אחרי שהתבקשנו לעטות על נעלינו כיסויים כמו של מנתחים או קטקטים, נשכבנו על מעין ספת ענק מעוצבת כשראשינו למטה ורגלינו למעלה ובהינו בתקרה, שעליה הוקרן וידיאו אינטראקטיבי של צלליות מגורענות של עצמנו המשתלבות בייצוגים חזותיים של הצלילים המשתנים של עבודות סאונד של אוהד פישוף, אילן גרין ואחרים.

 

פעילויות שמע במוזיאון העיצוב בחולון. חוויה רב-חושית פעילויות שמע במוזיאון העיצוב בחולון. חוויה רב-חושית צילום: שי בן אפריים

 

 

משם המשכנו לחלל העליון של המוזיאון, שהיה נראה כמו סניף גדול של טולמנס, ובו הוצגו עשרות אובייקטים הקשורים בסאונד, ממערכות שמע משנות השישים ועד לעיצובים חדשניים והמצאות של סטודנטים לעיצוב שהן עדיין בשלב האב־טיפוס. המדריכה התרשמה כשהילדים זיהו מה זה פטיפון, וחלקם אף העידו שיש להם כזה בסלון. אנחנו התאהבנו בכלי אלקטרוני רובוטי חמוד בשם צמד שמשלב בין סינתיסייזר וסיקוונסר ויש לו מלא כפתורים ואורות מגניבים. תערוכת הסאונד תהיה מוצגת עד סוף אוקטובר. יש בה כל כך הרבה מוצגים שנראה שביקור חוזר יהיה בלתי נמנע. וגם המזגן שם נהדר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x