שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
במה

צביה מרגליות: כוכבת ספוקן וורד דתייה

אחרי שהבינה שכשומרת מצוות ונגיעה לא תוכל להיות שחקנית, פנתה צביה מרגליות לספוקן וורד. בשבת תערוך ערב של בכירי הז'אנר

מאיה נחום שחל 08:3817.05.17

"ההפך מלהיות דתי זה להיות שחקן", אומרת אמנית הספוקן וורד והשחקנית צביה מרגליות. "בתיאטרון יש משהו בעייתי מהותית עם הדת, כי אצל שחקן הכל לגיטימי, הוא כלי קיבול שלא מפריד בין טוב לרע, ולהיות דתי זה כל הזמן להפריד בין טוב לרע".

 

זו הסיבה שמרגליות (34) לא סיימה את לימודיה בסמינר הקיבוצים, "זו קומונה די טוטלית, ואני דוסית, שומרת שבת ושומרת נגיעה, זה לא מסתדר", ומצאה לעצמה אפיק אמנותי אחר להביע את יצירתה. בספוקן וורד — שירה שנכתבת כדי להיקרא בהופעה חיה — אין מרכיבים שעלולים להתנגש עם עולמה הדתי: "אני גם מכתיבה את התכנים לעצמי, מה שבתעשייה לא יכול היה לקרות, שם הייתי צריכה להוריד שליש מהתכנים שכותבים לי. הנישה הזאת מאוד מתאימה לי גם כי בנשמתי אני יותר כותבת".

 

צביה מרגליות צביה מרגליות

 

אלופת הארץ במילים

 

מרגליות נשואה למאייר רועי מרגליות, אם לשלושה מירושלים ומדריכת סיורים תיאטרליים בירושלים. היא קטפה את פרס מיקרופון הזהב בתחרות פואטרי סלאם, מה שהקנה לה את תואר אלופת הארץ בספוקן וורד לאותה השנה. בהמשך אף קיבלה את פרס שרת התרבות לשירה, שם יצירתה זכתה להגדרה "שירה סטנד־אפיסטית". היא אומרת שוועדת הפרס קראה לזה כך, "אבל כשאני מנסה לעשות סטנד־אפ זה יוצא לי לא מצחיק, וכשאני כותבת שירה זה יוצא לי מצחיק. זה שונה לגמרי כי סטנד־אפ עובד על פאנצ'ים ובשירה אני מנסה לחפור בנושא ולהגיע לשורש, אז יוצאים פרדוקסים וזה משעשע. כשנכנסים לעומק הדברים זה מצחיק ולכן חושבים שזה סטנד־אפ. הז'אנר צמח מהראפ בארצות הברית, מאמנים שהחליטו לוותר על הביט כי הגרוב שלהם כבר בנשמה, זה היה מאוד מחאתי והעלו שם את הראפ לדרגה של שירה".

 

אתמול נפתח במרכז ברודט בתל אביב פסטיבל "להבדיל", שהוא שבוע יצירה בתחום התרבות היהודית־ישראלית הכולל מוזיקה, שירה, משחק וקולנוע. מרגליות תנהל אמנותית את ערב "מרביצים תורה" — ספוקן וורד יהודי שיתקיים במוצאי שבת בהשתתפות אמני ספוקן וורד מובילים, ובהם פדרו גראס, יונתן קונדה, רואי רביצקי, נעמה לופו ומרגליות עצמה.

 

נרטיבי ומצחיק

 

כל אמן קיבל ממרגליות משימה — לכתוב טקסטים מתוך החוויה של הזהות היהודית שלו. "זה אמור להיות אישי, זו שירה ולא פוליטיקה. כל אחד ידבר מההיבט שלו, אני למשל אדבר על למה אני לא לומדת תנ"ך, והטקסט השני יהיה על המצווה של הצדקה (ראו מסגרת). אלה שני דברים ספציפיים בעולם היהודי. המגזר הדתי מאוד ורבלי, הדרך הכי מדויקת לבדוק כמה אדם דתי היא לבדוק כמה מילים היו לו בהזמנה של החתונה. אני חושבת שהז'אנר יעוף אצל דתיים בקרוב, הם פשוט לא התעוררו".

 

מה ההבדל בין להקריא שירה על במה לבין ספוקן וורד?

"הכתיבה שונה מפני שמה שהדף סובל הבמה לא סובלת ולהפך. אי אפשר לעלות על במה עם שיר הייקו, הרבה פעמים צריך יסוד יותר נרטיבי, כיוון מצחיק. כותבים כדי לתקשר עם אנשים על במה חיה. כשאני מנסה לבצע על הבמה שיר של זלדה לעומת קטע יותר ירוד שלי, הקטע שאני כתבתי עובד יותר טוב כי זלדה לא כתובה לבמה. ויש עוד עניין, וזה היסוד של הריאליטי — כאן רק המשורר יכול להיות המבצע, שזה כלל בלתי כתוב בספוקן וורד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x