$
במה

אהבה זה כואב: ההצגה "תמונות מחיי נישואין" מטלטלת

עיבוד מוצלח לסדרה שכתב אינגמר ברגמן על בני זוג עם שגרה נוחה, עד שהגבר עוזב את הבית לטובת סטודנטית צעירה. השחקנים אפרת בן צור ואיתי טיראן יודעים לצלול לתהומות הנפש ומשחקים פינג פונג של רגשות ומצבים: אוהבים ושונאים, נמשכים ודוחים

מאיה נחום שחל 08:5207.05.17

"תמונות מחיי נישואין" החלה כסדרה בת שישה פרקים שכתב אינגמר ברגמן ובהמשך עובדה לסרט בכיכובה של ליב אולמן. יוהן (איתי טיראן) הוא מרצה באוניברסיטה הנשוי למריאן (אפרת בן צור), עורכת דין מומחית לגירושין, ולהם שתי בנות. חיי השגרה האוטומטיים והנוחים המוצגים בתחילה נסדקים כשיוהן מטיל פצצה ואומר שהוא עוזב את הבית לטובת סטודנטית בת 23. "אנחנו נורא רוצים להיאחז באשליה של זוגיות וביחד אבל זה לא נכון, הבדידות מוחלטת", יאמר יוהן למריאן בהמשך.

 

שיתופי פעולה בין תיאטרונים מניבים בשנים האחרונות הפקות מסקרנות שמרעננות את היצירה ("אשה בורחת מבשורה", "שלוש אחיות"). כזו היא גם ההפקה הנוכחית, המורכבת משלושה יוצרים ומבצעים המהווים את חוד החנית של התיאטרונים שמהם באו: הבמאי גלעד קמחי מבית ליסין, טיראן מהקאמרי ובן צור מגשר.

המחזה מורכב משש תמונות המשלימות את הפאזל המסובך שנקרא זוגיות. המעברים בין התמונות מרתקים לא פחות, באמצעות שישה ניצבים שמפרקים ומרכיבים את התפאורה של ערן עצמון, מפשיטים ומלבישים את השחקנים, והכל לעיני הקהל. תמונה בימתית מעניינת ומחווה יפה של קמחי לברגמן הקולנוען.

 

בן צור וטיראן על הבמה. יודעים לצלול לתהומות הנפש בן צור וטיראן על הבמה. יודעים לצלול לתהומות הנפש צילום: רדי רובינשטיין

 

זוהי רכבת הרים עם כמה רגעי שיא שהופכים את הבטן. אחד מהם הוא תמונת הפרידה החזקה שהיא כמו מחול מטורף, הודות לכישורי הכוריאוגרפיה של קמחי ויכולות התנועה המרשימות של בן צור. זו הצגה שאי אפשר להישאר אדישים אליה, המעלה שאלות מטרידות וחשובות על מוסד הנישואין, רצופה בדיאלוגים ישירים ותמונות בימתיות בלי פילטרים.

 

ברגמן שמת לפני עשור היה כל כך קשור ליצירתו, שנהג לבקש מכל הפקה של המחזה שישלחו לו צילום של זוג השחקנים כדי שיוכל להניח ליד המיטה. כמה חבל שלא זכה לשמוע על הליהוק המוצלח של ההפקה הנוכחית. בן צור וטיראן יודעים לצלול לתהומות הנפש ומשחקים פינג פונג של רגשות ומצבים: אוהבים ושונאים, נמשכים ודוחים, קרירים ומיניים, מלטפים ואלימים.

 

› שורה תחתונה: הצגה מטלטלת ומרתקת גם בתוכן וגם בצורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x