$
קולנוע וטלוויזיה

דרוש שחקן שחור - שיוכיח שהוליווד לא גזענית

הוליווד נמצאת בעיצומו של מצוד אחר מועמד מוביל אפריקני-אמריקני לאוסקר, כדי למנוע שנה שלישית ברצף בה רשימות המועמדים לא כללו אף שחקן או שחקנית בצבע עור שאינו לבן

אור סיגולי 08:2231.10.16

על טקס האוסקר, נקודת השיא השנתית של הוליווד, העיבה בשנה שעברה המחאה שכונתה OscarSoWhite (אוסקר כה לבן) — זאת בעקבות שנה שנייה ברציפות שבה רשימות המועמדים לא כללו אף שחקן או שחקנית בצבע עור שאינו לבן. ברור היה שהמצב לא יוכל להימשך שנה נוספת, ובמהרה החל חיפוש קדחתני לנציגות שחורה לאוסקר 2017, שתאומץ בחום על ידי התעשייה ותוכיח שהכל ממש ממש בסדר. התקווה הגדולה הגיעה עוד בינואר, במהלך פסטיבל סאנדנס, כשהשחקן נייט פארקר הציג את סרט הביכורים שלו, "הולדתה של אומה", המספר על מרד עבדים מפורסם. פארקר חובק על ידי המבקרים, וסרטו נרכש בסכום חסר תקדים עם דרך סלולה אל הפסלון הנחשק. אך מה שנראה כמו הימור בטוח התגלה כמפלה איומה, כאשר לכותרות הגיע אישום באונס מעברו של פארקר — סיפור שקיבל תפנית טראגית עוד יותר עם התאבדותה של המתלוננת לפני כמה שנים. באותו הרגע הוליווד והקהל הפנו את גבם אל פארקר, וכל התקוות שהועמסו על גבו קרסו. המצוד אחר הקול השחור המשמעותי של אוסקר 2017 נפתח מחדש.

 

נשים שחורות בחלל

 

עכשיו, חודש לפני הכרזת המועמדויות, סומנו שני סרטים מאת יוצרים אפרו־אמריקאים שעשויים למלא את החלל שהותיר פארקר. הראשון הוא "Moonlight", סרטו של בארי ג'נקינס, שבמרכזו סיפור התבגרות של נער שחור במיאמי. הסרט זכה לביקורות נלהבות במיוחד וכרגע נמצא בכל טבלאות ההימורים. אמנם מדובר בסרט קטן, לא כזה שיכול לקחת בהליכה את פרס הסרט הטוב ביותר, אבל אם גריפת מועמדויות רבות ביום המועמדויות בוודאי תגרום לאנחת רווחה. הסרט השני שעדיין לא נחשף לקהל, אבל צובר התעניינות רבה, הוא "Fences", שביים לא אחר מאשר דנזל וושינגטון, המבוסס על מחזה עטור פרסים. וושינגטון גם מככב בסרט, ולצדו ויולה דיוויס שמורצת כשחקנית משנה, ועל כן כרגע נדמה שהזכייה בכיסה.

 

בנוסף לשני הסרטים האלה נמצאים על הרדאר גם "Loving" המביא את סיפורו של זוג אוהבים מעורב בוירג'יניה, ו־"Hidden Figures" על הנשים השחורות בנאס"א.

 

מימין: דנזל וושינגטון וויולה דיוויס. מועמדים מובילים להצלת כבוד האוסקר מימין: דנזל וושינגטון וויולה דיוויס. מועמדים מובילים להצלת כבוד האוסקר צילומים: אי.אף.פי

 

מעבדים לאסירים

 

מעבר לאלו תמיד אפשר לסמוך על הקטגוריה המיועדת לסרטים תיעודיים. בראש ההימורים נמצא "13", סרטה של אווה דובארניי ("סלמה") המראה את הקשר בין שיטת הכליאה במדינה לבין הנצחת העבדות. גם הסרטים "I am not Your Negro" על הסופר ג'יימס בולדווין ו"או.ג'יי: תוצרת אמריקה", סביר שיזכו ליחס אוהד. כך, במקרה שהתחרות העלילתית שוב תשתיק את הקול השחור, אפשר לסמוך לפחות על החלק המציאותי יותר של האוסקר שיזכיר לנו את העולם שבו אנו חיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x