$
קולנוע וטלוויזיה

הבמאי האלקוט מוסטפה שנבחר לייצג את עיראק באוסקר מתארח בחיפה

מוסטפה מספר איך שכנע את רונאלדו להשתתף בסרטו, למה התעקש לצלם תחת טילים ועל הפרויקט הבא, שיעסוק בסדאם חוסיין: "אני שונא פוליטיקה. אני רוצה לספר עליו כאדם"

אור סיגולי 08:1719.10.16

על אף ההסטוריה המורכבת של שתי המדינות, עיראק לא מוותרת על ההזדמנות לנסות לזכות באוסקר האמריקאי בקטגורית הסרט הזר. השנה היא בחרה לשלוח את הסרט “אל קלאסיקו”, שאמנם צולם באווירת המלחמה וההפצצות בבגדד, אבל עלילתו לא יכולה להיות רחוקה יותר מזה. הסרט, אחד היפים של פסטיבל חיפה השנה, מביא את סיפורו של אלן, גבר קטן קומה ומאוהב עד כלות בבחורה בשם גונה, אשר יוצא למסע מסוכן כל הדרך עד ספרד כדי לפגוש את הכדורגלן כריסטיאנו רונאלדו, ובכך להרשים את אביה הסרבן של בחירת לבו על מנת שיאפשר להם להתחתן.

 

“אני שונא פוליטיקה”, אומר במאי הסרט האלקוט מוסטפה, שהגיע לארץ כדי ללוות את הקרנת סרטו בפסטיבל חיפה, “אני רוצה לעשות סרטים על בני אדם. על אף שהוא מתרחש בעיראק, בשבילי 'אל קלאסיקו' הוא קודם כל סרט על אנושיות”.

 

לישראל הגיע מוסטפה כאזרח נורבגיה, לשם עבר עם משפחתו בגיל 15 מכורדיסטן העיראקית. זה היה ממש בתחילת האלף, ושם החליט לעסוק בקולנוע. “בצעירותי ראיתי את התוצאות של מלחמת המפרץ”, הוא מספר על מה שהוביל אותו לביים סרטים, “נחשפתי לחלק העצוב והטראגי של האנושות, ואז ראיתי את החיים השונים בתכלית שבאירופה. הקולנוע עזר לי למצוא את עצמי בין שני העולמות, לבטא את עצמי ולשחרר לחצים”.

 

ההזמנה מפסטיבל חיפה שימחה את הבמאי הצעיר. “לכורדים המבוגרים יש מערכת יחסים מאוד מיוחדת עם ישראל”, הוא מדווח, “חלקם אומרים שאם יש לכורדיסטן חברה אמיתי בעולם זאת ישראל. הם לא שוכחים שאריאל שרון תמך בעצמאות שלנו”. ועדיין, הביקור במדינה הפתיע אותו לטובה. “ביררתי הרבה על הפסטיבל לפני שהגעתי, אבל על המדינה עצמה לא ידעתי הרבה. יש פה תחושות אחרת, כאילו הלך המחשבה הוא שונה ומקורי. ממשדרי החדשות הדברים נראים אחרת, אבל האווירה פה טובה מאוד”.

 

את האחים וריה ודנה אחמד, השחקנים הראשיים בסרט, פגש בזמן ביקור במולדתו והחליט לבנות סביבם את הסיפור של סרטו. "הם ריתקו אותי כי למרות גובהם יש להם חלומות גדולים, וניסיתי להבין איך רואים את העולם מגובה של 165 סנטימטרים. חייתי איתם שנה, ותוך כדי עבדתי צמוד עם התסריטאי שלי בנורבגיה, יחד בנינו את הסיפור של אלן המנסה להשיג את גונה דרך אהבת הכדורגל". מפתיע במיוחד היה לגלות שעל אף המשחק הנפלא של האחים אחמד בסרט, לא רק שהם מעולם לא שיחקו לפני כן, הם גם לא צפו באף סרט קולנוע מימיהם.

 

כבר בשלב הכתיבה מוסטפה החליט שהסרט חייב להצטלם בעיראק. “הפקות קולנוע בדרך כלל יוצאות לירדן או למדינות אחרות כדי לדמות את עיראק, אבל לי היה חשוב להראות את המדינה כפי שהיא", הוא אומר. אלא שהמשימה שלקח על עצמו הסתברה כמאתגרת. "אין ספק שהמצב הביטחוני היה יותר קשוח ממה שדמיינתי. ביום הראשון של הצילומים נפל טיל במרחק קילומטר מהסט, ולאחר מכן התבשרנו שכ־25 איש נהרגו בהפצצה. תשומת הלב שלי היתה לאורך כל ההפקה מחולקת שווה בשווה בין הסרט לבין ביטחון הצוות והשחקנים. האמת היא שבחיים לא הייתי עושה זאת שוב".

 

גיבור "אל קלאסיקו" ורונאלדו. למטה: האלקוט. "סרט על אנשים קטנים עם חלומות גדולים" גיבור "אל קלאסיקו" ורונאלדו. למטה: האלקוט. "סרט על אנשים קטנים עם חלומות גדולים" צילומים: HABIB MAJIDI

 

שנתיים בעקבות רונלדו

 

לשאלה כיצד השיג ביטוח להפקה המסוכנת הזו, קופרודוקציה של נורבגיה ועירק שצולמה על פני שתי יבשות, הוא משתתק ומנסה להסתיר חצי חיוך. "לא היה לנו כזה", ענה לבסוף.

 

לא פחות מאתגר מהניסיון לשרוד צילומים תחת אש חיה, היה להבטיח את השתתפותו של רונלדו האמיתי בסרט. "זה היה כמעט בלתי אפשרי", נזכר מוסטפה, "ניסינו להשיג אותו במשך שנתיים ללא הצלחה. הבנו שהוא מקבל אלפי הצעות לסרטים ופרויקטים מכל העולם, ולנסות לעבור את סוללת הסוכנים והאמרגנים שמקיפה אותו זה סיוט".

 

איך הצלחת להשיג אותו בסוף?

“פשוט לא ויתרתי. יצרתי איתם קשר בכל חודש. עברתי את המנהל האישי שלו, מנהל ריאל מדריד, הסוכנים, דיברתי עם כולם. בסופו של דבר יצרתי קשר עם אשתו של הרופא הפרטי שלו, שהיא החברה הכי טובה של אחותו של נשיא ריאל מדריד. ככה הצלחתי לתפוס אותו. כמו הדמות שלי, אלן, שכל הזמן שומע ‘לא’ אבל עדיין ממשיך לנסות להשיג את מה שהוא רוצה. לפני ומאחורי המצלמה, הסרט הזה הוא כולו על להתעקש ולא לוותר".

 

האחים אחמד ב"אל קלאסיקו". שחקנים נפלאים שלא צפו בסרט מעולם האחים אחמד ב"אל קלאסיקו". שחקנים נפלאים שלא צפו בסרט מעולם צילומים: HABIB MAJIDI

 

שובר קופות עיראקי

 

רונלדו עוד לא צפה בסרט, והוא מתכנן להגיע לפרימיירה החגיגית של הסרט שתתקיים בהמשך בספרד. בינתיים יצא “אל קלאסיקו” להקרנות מסחריות בעיראק וזכה להצלחה ענקית. "כולם אוהבים אותו כי הוא לא נגד אף אחד, אפילו כשהוא מציג תמונת חיים קשה בבגדד. הוא עקף אפילו את 'סאלי' של קלינט איסטווד", מתרברב מוסטפה.

 

מכאן ממשיך מוסטפה ללוס אנג’לס שם יתחיל לעבוד על פרויקט המתאר את ימיו של סדאם חוסיין במחבוא. "לא הרבה מכירים את חוסיין, וכמו עם הסרט הנוכחי שלי, אני משתדל כמה שיותר לברוח מהפוליטיקה. מעניין אותי לספר את הסיפור שלו כבן אדם כמו שאף אחד עדיין לא ראה אותו". אבל יחד עם החלומות הגדולים, מוסטפה לא מתכוון לשחרר לגמרי את העולם שברא ב"אל קלאסיקו". "אנחנו חושבים לעשות סרט המשך על שני הגיבורים", הוא מספר, “רק במקום רונלדו אנחנו רוצים לבנות משהו סביב מסי”.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x