$
פנאי

אנטי אנטישמי

האם סרטו החדש והמדובר של מל גיבסון שבמרכזו סרבן מצפון יגרום להוליווד ולקהל לסלוח לו על הגזענות?

אור סיגולי 09:0725.09.16

בספר שוודאי עוד ייכתב בנושא המוסר הכפול של הוליווד, שנת 2016 תקבל פרק משל עצמה. זה התחיל עוד בקיץ, כאשר האולפנים ההוליוודיים איימו בחרם על מדינת ג'ורג'יה אם תעביר חוק המפלה את הקהילה הלהט"בית, אבל תוך כדי המשיכו לצלם במדינות שבהן זכויות האזרח הן פנטזיה רחוקה. בפסטיבל סאנדנס האחרון הוכתר הבמאי האפרו־אמריקאי נייט פארקר כלהיט החדש, אבל רגע לפני קמפיין האוסקר לסרטו "הולדתה של אומה", עלה על פני השטח אישום אונס מעברו, והוליווד הפנתה את גבה אליו באותה מהירות שבה חיבקה אותו. ועכשיו, חוזר לכותרות אחד הכוכבים הכי שנויים במחלוקת — מל גיבסון, ונראה ששוב תעשיית הבידור מוצאת את עצמה מבולבלת.

 

הפסיון של גיבסון

 

גיבסון האוסטרלי כבש את הוליווד בסוף האייטיז עם הופעותיו בשוברי קופות כמו "נשק קטלני". השיא היה ב־1995, כאשר זכה בשני אוסקרים על בימוי והפקת "לב אמיץ". זמן מה לאחר מכן, הדברים החלו להידרדר. גיבסון הואשם בהתבטאויות הומופביות וגזעניות, קיבל צו הרחקה ממשפחתו בעקבות תקריות אלימות, ובעיקר לא הצליח לסתום את הפה לגבי דעותיו החשוכות על היהודים. שובר הקופות שביים ב־2004, "הפסיון של ישו", שעוסק בשעותיו האחרונות בחייו של ישו לא הוקרן בישראל בשנת 2004 מכיוון שאף מפיץ מקומי לא הסכים להסתבך איתו.

 

מכות לניאו־נאצים

 

אף על פי שהמשיך לעבוד ללא הפסקה, נדמה שעולם הבידור מנסה להתרחק מגיבסון כמה שיותר. אבל בהוליווד, כמו בהוליווד, מסתבר שהכל עניין של זמן. אפילו גיבסון מקבל הזדמנות נוספת, וכיוון הרוח משתנה.

 

השנה מככב השחקן בסרט האקשן "Blood Father", שבו הוא מגלם אב שמתאחד עם בתו הנמלטת מהחוק. לינק, דמותו של גיבסון בסרט, מופיע לראשונה במפגש תמיכה, שם הוא מביע חרטה על טעויות העבר שלו. אלו אמנם מילים שכתבו לו התסריטאים, אבל הן יכלו להיות של גיבסון עצמו באותה מידה. במהלך הסרט אפילו יגדיל ויחטיף מכות לכמה ניאו־נאצים שנואים.

 

גיבסון בהקרנת "הסרבן". תגובות חמות במיוחד גיבסון בהקרנת "הסרבן". תגובות חמות במיוחד צילום: Marechal Aurore

 

כוכב פסטיבל ונציה

 

עם זאת, המבחן האמיתי הוא בתגובה לסרטו החדש כבמאי. "הסרבן" ("Hacksaw Ridge") הוא הסרט הראשון שביים גיבסון זה עשור. "הסרבן" מביא את סיפורו האמיתי של דזמונד דוס, החייל הראשון שסירב מטעמי מצפון לקבל אות הוקרה על פעולותיו במלחמה. הקרנת הבכורה היתה בפסטיבל ונציה האחרון, ואף על פי שהיו הסתייגויות ממנו, התגובות הכלליות היו חמות במיוחד, והוא נחשב לאחד הסרטים הטובים של הפסטיבל. גיבסון עובד קשה כדי למרק את תדמיתו, ויש סיכוי סביר שאחרי כל מה שקרה, תשיב לו הוליווד את תהילת העבר שלו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x