$
באזז ספטמבר 2016
גג מוסף באזז סתיו 2016

פרונטלי: כל מה שחם עכשיו

התערוכה עם הכנפיים, עוגה ממרקש פינת בנקוק, עפרה חזה על קירות המוזיאון, מכוניות איטלקיות קלאסיות, סרט ההמשך ל"טריינספוטינג" ועוד

כתבי כלכליסט 09:3820.09.16

עיצוב: מסדר כנפיים

 

כנפיים של חיפושיות היו ההשראה לביתן חדשני ויוצא דופן, המוצג בימים אלו במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון ומנסה ליישם מערכת ביולוגית בארכיטקטורה אגב שימוש בטכנולוגיה רובוטית. הביתן, הקרוי Elytra Filament, תוכנן על ידי צוות אדריכלים ומהנדסים גרמנים מאוניברסיטת שטוטגרט, שהתחקו על מבנה הסיבים בכנפיים הקשיחות של החיפושית. את טוויית הקורים, העשויים זכוכית וסיבי פחם, מבצע רובוט. התוצאה - כמו בטבע - קלה ובה בעת חזקה מאוד. המבנה מורכב מ־50 תאים בעלי שש צלעות, והוא גדל ומשנה את צורתו בהתאם להתנהגות של המבקרים בו. הסיבים המרכיבים את הביתן כוללים חיישנים שאוספים מידע על התנהגות האנשים שמאכלסים אותו, ובהתאם מחליטה המערכת הטכנולוגית היכן לטוות עוד קורים ולגדול. המיצב יוצג במוזיאון עד נובמבר. vam.ac.uk 

 צילום: מייקל פורמן, פיטר הרהולט

 

תערוכה: איטלקייה הורסת

 

הן מופרכות, עתידניות, נדירות ובעיקר עוצרות נשימה - מכוניות היוקרה הקלאסיות שיוצרו באיטליה לאחר מלחמת העולם השנייה היו חלק מפריחה תעשייתית ורעיונית שהציפה אז את ארץ המגף, ומיקמה אותה בחזית היצירה בשלל תחומים, מאדריכלות עד אופנה. עכשיו מוצגות המכוניות הללו במרכז פריסט בנאשוויל בתערוכה Bellissima! Italian Automotive Renaissance, 1945–1975. ומי שלא מגיע עד טנסי יכול להזמין באמזון את הספר שיצא במקביל. fristcenter.org

 

 

זכוכית: ירוק בקבוק

 

המעצבת האיטלקייה המוכשרת פאולה נבונה יצרה סדרת כלי הגשה בהשראת זכוכית תעשייתית, שהיתה נפוצה בארצות הברית בתקופת השפל הגדול. נבונה הוקסמה מהפשטות והחוזק של הזכוכית הירקרקה שכבשה את שולחנות האוכל, בתי הקפה והמסעדות של האמריקאים בשנות השלושים, ועם השנים הפכה פריט לאספנים. היא יצרה ממנה סדרה הכוללת צלחות, כוסות, צנצנות ואפילו קראף לוודקה. סדרת Fish & Fish, להשיג ברשת הביטאט (מ־100 שקלים לפריט).

 

התכשיט יודע לקרוא שעון

 

בתחילת החודש הציגה אפל את הפיתוחים הטכנולוגיים בשעון שלה, אך גם ללוק שלו היא דואגת. שיתוף פעולה עם המותג היפני האיכותי sacai הצליח להפוך את ה־iwatch לתכשיט אלגנטי בעזרת עיצוב מחדש של הרצועה: חלק ממנה טבעות פלדה וחלק עור קרוקודיל. sacai.jp  

 

 

קולנוע: הנה (שוב) באה הרכבת

סרט ההמשך ל”טריינספוטינג” הפולחני מעורר ציפייה אך גם חשש מפני מה שיתגלה מהתבוננות במראה

 

בסצנת הפתיחה של הסרט "טריינספוטינג" מ־1996 רנטון (יואן מקגרגור) ו"ספאד" (יואן ברמנר), שני מכורים להרואין מגלזגו, בורחים בריצת אמוק משומרים שרודפים אחריהם לאחר שגנבו מחנות כלבו. הפתיחה הדינמית לצלילי איגי פופ הזניקה את הסרט המסוגנן, הסוחף ורווי ההומור השחור למעמד של אחד מסרטי הפולחן הבולטים של שנות התשעים.

 

כמו ספרו של ארווין וולש, שהתפרסם שנתיים קודם, גם העיבוד הקולנועי של דני בויל היה התשובה הבריטית לתרבות דור ה־X האמריקאית. היו שם לא מעט התייחסויות לתרבות הפופ, ונטייה לדמויות נטולות כיוון "בוגר" בחיים. אבל חבורת הסקוטים המכורים היתה עסוקה בפלרטוט רציני עם המוות לעומת בני דמותם האמריקאיים. בכל זאת הרואין, איך שלא מסתכלים על זה, הוא עסק רציני.

 

 צילום: אם סי טי

 

שימוש בסמים הוא לרוב דרך ללא מוצא, אך דרכן של הדמויות הפרועות לא הסתיימה ב”טריינספוטינג”. ב־2002 פרסם וולש את ספר ההמשך "פורנו" וב־2012 את “סקאגבויז”, המתאר את ההתרחשויות המקדימות ל"טריינספוטינג", טרם התמכרותם של הגיבורים להרואין.

 

זה שבע שנים התגלגל הרעיון לעיבודו של סרט המשך, והתהליך אמור להסתיים בסוף ינואר 2017, כשסרטם של בויל וג’ון הודג' יעלה על המסכים בבריטניה (ובתחילת פברואר בשאר עולם). עבור אלו המשתייכים לדור שבו עסק הסרט זוהי בשורה מתוקה־מרירה: אמנם התגעגענו אליכם חברינו המסוממים, אבל לפגוש אתכם בגיל העמידה, 20 שנה מאוחר יותר, משמעו להסתכל במראה ולראות שגם עלינו חלפו שנים לא מועטות. ואם נחזור אל מונולוג הפתיחה האלמותי של הסרט - במה אנחנו בחרנו בחיינו?

ארז דבורה

 

תערוכה: ד"ש לחייך

 

במלאת 16 שנה למותה של הזמרת עפרה חזה תוצג התערוכה ״גַּלְבִּי״ כחלק מאירועי העונה הישראלית לעיצוב בחולון. יוצגו בה פריטים אישיים של חזה, בהם מכתבים, צילומים משפחתיים, פוסטרים ועטיפות תקליטים, וכן שמלות ותכשיטים תימניים מקוריים שלה. לצדם יציגו 30 אמנים ומעצבים פרשנות עכשווית משלהם לדמותה.

 

 צילום: יוחאי מטוס

 

"לחזה היתה השפעה גדולה על התרבות הישראלית״, אומר אוצר התערוכה, ד"ר גיא מורג צפלביץ'. ״החלטנו להתייחס לחיים שלה ולא למוות. היתה לה השפעה על דור שלם. היא שילבה מזרח ומערב, והצליחה בחו״ל כמו שאף זמר ישראלי לא הצליח״. עם המשתתפים נמנים, ויוי בלאיש, גרגורי לרין, עומר פולק ויוחאי מטוס. ״חלק מהיוצרים התייחסו למוצגים ממש ואצל אחרים ההקשר הוא רעיוני יותר״, אומר מורג צפלביץ'. מ־24.9, המשכן לאמנות, בית מאירוב, חולון.

יונת נחמני

 

 

גאדג'יט: הופכים צד

 

בחברת new black האיטלקית הצליחו לשחזר את האפקט הבלתי נשכח של תקליט מתנגן על פטיפון, באמצעות "לואי" - רמקול עץ אלגנטי שיפיק מהסמארטפון שלכם את הסאונד המתוק של תקליטי הוויניל. גם העיצוב נעשה בהתאם, בהשראת הגרמופון והחצוצרה של לואי ארמסטרונג. 149 יורו באתר החברה.

newblack.it/en/Louis

 

 צילום: מתאו ביסולי

 

פארק: גבעה מול מנהטן

 

פארק חדש נפתח בגוברנרז איילנד בניו יורק. הוא כולל שטחים מוריקים, גן משחקים ומיצב אמנות, ומספק נוף פנורמי עוצר נשימה של מנהטן, ברוקלין וניו ג'רזי, ושל פסל החירות. "The Hills" קרוי על שם ארבע הגבעות המלאכותיות שמרכיבות אותו, שנוצרו בעזרת מיחזור פסולת והריסות. עלות הפרויקט, 71 מיליון דולר, מומנה על ידי העירייה ותורמים פרטיים. govisland.com/hills

 

 

 צילום: טימותי שנק

  

 

אדריכלות: תקרת הזכוכית של קולהאס

 

לאחר שבע שנים הגיע לסיומו עוד פרויקט מרתק של האדריכל רם קולהאס ומשרדו oma, הפעם בוונציה על גדות התעלה הגדולה. "Fondaco dei Tedeschi" הוא אחד המבנים ההיסטוריים הגדולים והמוכרים בוונציה. הוא נבנה ב־1228 ועבר גלגולים רבים - בין היתר שימש מרכז לסוחרים גרמנים, בית מכס בתקופת נפוליאון ודואר בימי מוסוליני. המבנה עצמו עבר גם הוא שינויים ושתי שריפות שכמעט החריבו אותו. כיום הוא בבעלות משפחת בנטון, ענקית הטקסטיל, שהפקידה אותו בידי משרדו של קולהאס כדי לשמר אותו ולהפוך אותו למרכז קניות ומרחב ציבורי, שיכלול לצד שופינג גם פעילות תרבותית ויחזיר למבנה את תפקידו המרכזי בחיי היומיום בוונציה. בהתאם תוכננה בקומת הכניסה חצר פנימית פתוחה לקהל, ועל הגג הונחה רצפת זכוכית ופלדה המאפשרת תצפית לנוף המדהים של העיר. הפעילות המסחרית במקום צפויה

להתחיל בחודשים הקרובים. 

 

 צילום: פרן פרנטה

 

עיצוב: כחול עמוק

 

קצת לפני מותה של זאהה חדיד, מבכירות האדריכלים בעולם, היא הספיקה לעצב פריט קטן - אגרטל מוארך ומקומר בצבע כחול עמוק - לסדרת הקריסטל היוקרתית שלה למותג הצרפתי הוותיק Lalique. הפריטים בסדרה, המוצעים למכירה בבוטיק רנבי בתל אביב, מיוצרים במהדורה מוגבלת וממוספרת, ומחירם (הגבוה ממילא, 14 אלף שקלים לקערה) צפוי להאמיר.

 

 

פסטיבל: רעש אבל בשקט

 

בחודש הבא יחגוג פסטיבל אינדינגב עשור, שבמהלכו נהפך לזירה מרכזית החוגגת את המוזיקה המקומית. "אני זוכר את הפסטיבל הראשון. זה היה קטן. הופענו מול 200 איש בערך", מספר יהלי סובול, לשעבר מ”מוניקה סקס”. מספר המשתתפים גדל מאז ולאירוע האחרון, שהתקיים בחבל הבשור, הגיעו כ־10,000 איש. "אני חושב שהמפתח להצלחה הוא אנשים שעושים את מה שהם עושים מתוך אהבה. אז אפשר גם לשרוד ואפילו להרוויח קצת", מסביר סובול.

 

 צילום: עמית שעל

 

בפסטיבל הנוכחי הוא משתף פעולה עם הרכב האינדי הוותיק "מידנייט פיקוקס": "זו להקה שאני מאוד אוהב. זו הזדמנות מבחינתי להרחיב אופקים, לעשות דברים קצת שונים. נחפש את השיר הכי שקט שלהם ואת השיר הכי רועש שלי". עוד משתתפים: אסף אמדורסקי, אהובה עוזרי, שלום גד וריף כהן. אינדינגב, 29-27 באוקטובר. מצפה גבולות, חבל הבשור. indnegev.co.il

מור גורדון

 

מבוך הזמן

 

שעון קיר שיצר האדריכל דניאל ליבסקינד לחברת אלסי האיטלקית. בהתאם לסגנון המאפיין אותו השעון מעוצב כקו שבור וניתן לתלות אותו בכל כיוון שרוצים. 1,345 שקלים בטולמנ'ס.

 

 

נסיעות: קולוניאליזם למתחילים

 

בניו אורלינס, בירת הקריאול והדיקסי המשתקמת, הושק המלון השמיני ברשת אייס (Ace Hotel). המלון החדש נפתח בבניין אר־דקו בן מאה שנה במחוז המחסנים (Warehouse District), שבפאתי הרובע הצרפתי של העיר, בתקווה למשוך הן תיירים והן תושבים מקומיים. כמקובל במלונות אייס הסגנון הוא היפסטר־וינטג'י: כל חדר מצויד, למשל, בארון שחזיתו עוטרה בציור ברוח בוהמית. את הטאץ' הדרומי נותנים פה התפריט הקריאולי ולאונג' הופעות ג'אז שנמצא ממש בחלל הכניסה. 28AceHotel.com/neworleans 

 

 צילום: Fran Parente

 

אקססוריז: פנטופלעך, הדור הבא

 

המפתח הוא בריטי ממוצא הודי, העיצוב סקנדינבי, והייצור נעשה באיטליה ובפורטוגל. השילוב הזה הופך את נעלי הבית Mahabis למופת של סטייל מינימליסטי ונוחות, עם מכירות של 10,000 זוגות בכל חודש. ל־Mahabis סוליה מיוחדת שפותחה בעזרת טכנולוגיית הדפסה בתלת־ממד. היא מתפרקת וניתנת להחלפה ולכן אפשר לנעול אותם גם בחוץ. 79 ליש”ט mahabis.com

 

 

 

קולנוע: ככה בונים חומה?

סרטו החדש של ז'אנג יימו, שעולה החודש, הוא עירוב של פנטזיה מהנה, אסתטיקה יוצאת דופן ובחירות ליהוק תמוהות

 

"החומה הגדולה" הוא סרט מבטיח ומוזר בה בעת. מבטיח, מכיוון שיוצרו הוא במאי הקולנוע הסיני ז'אנג יימו, שיצר כאן אפוס היסטורי־פנטסטי שבו לוחמים על החומה הסינית מתמודדים עם המפלצות שנמצאות בצדה האחר. ז'אנג, יש לזכור, הוא בכיר במאי סין כבר כמעט 30 שנה, יוצר בעל חוש אסתטי עוצר נשימה ("גיבור", "מחול הפגיונות"), ויכולת תזמור עילאית של הפקות ענק, כפי שהוכיח כשביים את טקס הפתיחה המדהים של אולימפיאדת בייג'ין ב־2008. כעת, בעודו עוסק במבנה מעשה ידי אדם הגדול בעולם - החומה הסינית - בסרט בעל התקציב וצוות הניצבים הגדול ביותר בתולדות הקולנוע הסיני, הוא חותר לעבר שיא חדש.

 

  צילום: Universal Pictures

 

בעוד הכלכלה הסינית מתחילה להאט בשנים האחרונות, תעשיית הקולנוע הסינית מתפתחת בקצב מדהים. ז'אנג מנסה לבנות גשר תרבותי וכלכלי מהמזרח למערב, באמצעות ז'אנר הפנטזיה הכל כך פופולרי, אך כאן גם נעוצה הבעיה. לא רק מפני שההפקה הסינית הגדולה של כל הזמנים תהיה דוברת אנגלית, אלא שבטריילר הראשון שיצא לסרט (שיעלה בישראל ב־29 בספטמבר) נראה כי השחקן האמריקאי מאט דיימון עומד לגלם את התפקיד הראשי. זו בחירת ליהוק מוזרה בהתחשב בעובדה שהסרט מתרחש לפני כ־1,000 שנים, כמעט 300 שנים לפני שמרקו פולו, האדם המערבי הראשון, הגיע לסין.

 

אז נכון שמדובר בפנטזיה, וארבעת הגיבורים האחרים הם סינים, ובכל זאת יש כאן בעיה. השאיפה להשיג הצלחה גלובלית והפצה של ההיסטוריה והתרבות הסיניות באמצעות השפה האנגלית ודומיננטיות של כוכב אמריקאי מעוררת תרעומת, שספק אם תתפוגג. אבל אנחנו, מה אכפת לנו מאותנטיות תרבותית סינית והפצת תרבותה בעולם. הסרט יהיה חגיגה לעיניים - וזה אמור להספיק.

ארז דבורה

 

"כמו כתם יין על שטיח"

נטע סקלי, מאפרת ראשית במאק ישראל, מציגה את ההשראות שלה למגמות הבולטות באיפור לעונת החורף הקרובה

 

נטע סקלי החלה את דרכה כמאפרת במאק לפני כעשר שנים וכיום היא מנהלת את תחום האיפור בחברה בישראל. כסיניור ארטיסט היא עוסקת בהתאמת המוצרים הבינלאומיים לתרבות ולאקלים הישראליים. במקביל היא נוסעת בעולם ועובדת עם מאפרים ומעצבים מובילים בתצוגות אופנה ובבניית מגמות באיפור.

 

שפתיים מצוירות בדקדקנות, משוחות בשכבות. "החדות הזו מחזירה אותי לשנות השמונים, לילדותי בקיבוץ ולנעליים של ד"ר מרטינס בגוון OXBLOOD שכולנו נעלנו. וגם לצבעוניות הקשוחה של גרייס ג'ונס בסרט ג‘יימס בונד 'מבט לרצח'"‬. 

 

 

גליטר כסוף המעטר את הפנים כמו תכשיט. "קליידוסקופ של צבעים. הזכיר לי את סוסי הפוני המאוירים, גיבורי סדרת האנימציה 'הפוני הקטן שלי' שאהובה על בתי. אלה דמויות שמשתמשים בהן גם ברייבים של מוזיקה פסיכדלית: עולם ילדותי שכולו קסם וצבע".

 

 

עיניים מאופרות באייליינר שחור בעל נפח גרפי חזק. "מראה עוצמתי שגם הוא מחזיר אותי לשנות השמונים, ולגיבוריי המוזיקליים רוברט סמית וסוזי והבנשיז, ולימים שבהם התחלתי להתאפר ומה שהכרתי היה העיפרון השחור".

 

  צילום: גטי אימג'ס

 

תיחום פנים העין בצלליות מעושנות. "הצבעים משופשפים לתוך העור בשכבות בדומה לאופן שבו ציירים מציירים על קנווס שכבות של צבע. זה מזכיר לי ציורים של אדוארד הופר. איפור כזה נושא מטען רגשי שזהה לדממה שעולה מהציורים שלו".

 

 צילום: גטי אימג'ס

 

שפתיים מטושטשות, שקופות. כמו כתם ישן של יין בורגונדי שנשפך על שטיח או גן ורדים אנגלי; אבל גם ציורים של ג'ון אברט מיליי, שצייר נשים בהירות עור וסמוקות לחיים. אני אוהבת להכתים גם את הלחיים בגוון Ruby של העיפרון לשפתיים".

 צילום: שאטרסטוק

עילית מינמר

 

אוכל: בסבוסה תאילנדית

הקונדיטורית סאני דרעי מציגה גרסה מפתיעה לעוגת החג

 

"לקחתי משהו שקרוב אליי ושאני אוהבת, וחיפשתי לו פרשנות אסייתית", אומרת הקונדיטורית סאני דרעי, שפתחה לפני חודשיים את הקונדיטוריה "Back Door By Sunny" בצמוד למסעדה התאילנדית היוקרתית "ניטן תאי", שבה היא משמשת שפית קינוחים.

 

סאני דרעי סאני דרעי צילום: תומריקו
 צילום: תומריקו

 

לקראת עונת החגים דרעי מציעה גרסה משלה לבסבוסה - עוגת הסולת המוכרת מהמטבח הערבי. "אני באה מבית של אבא מרוקאי ואת הבסבוסה אני מכינה בכל שנה במימונה שאני עושה", היא אומרת. "ב'בק דור' יש טעמים אסייתיים, אבל עדיין רוב המוצרים הם על טהרת המערב, וכאן רציתי להוסיף משהו שהוא מזרח תיכוני". כך, לשני המרכיבים המרכזיים של הבסבוסה - סולת וסוכר - נוספים שלל תבלינים אקזוטיים כמו ג’ינג’ר מסוכר, כוכבי אניס, למון גראס וטונקה; ולסירופ שבו העוגה שוחה היא הוסיפה קלבדוס ורמי מרטן, וכמובן הרבה מאוד דבש. כל אלה מעניקים לעוגה טוויסט לא צפוי.

בק דור ביי סאני, הארבעה 21, תל אביב.

יונת נחמני

 

קורקינט: דו־גלגלי עם סגנון

Yedoo Wolfer הוא קורקינט מבריק, שפותח

 

על ידי צוות מעצבים צ'כים וזכה בפרס רד דוט היוקרתי. גוף האלומיניום המפוסל שלו הוא לא רק קל ואסתטי אלא גם מספק ביצועי רכיבה מרשימים. מצוין לטיולי רכיבה הרריים ומגיע גם בגרסה לילדים. 700 יורו. yedoo.eu

 

  

בטל שלח
  לכל התגובות
  x