$
פנאי

להשתולל בין השורות

ספר הילדים החדש "ים-יבשה" של התסריטאית והסופרת שירי צוק הוא משחק עטוף במילים ואיורים

מאיה נחום שחל 08:0718.09.16

"כאמא השאיפה שלי היא לשחק עם הילדים משחקים שבהם אני עושה כמה שפחות והם כמה שיותר", אומרת הסופרת והתסריטאית שירי צוק. "כשהקטנה שלי, שהיום היא כבר בת 5, היתה תינוקת, היה לה מזרן פעילות שעליו תמונות של ים ודגים, ואחיה הגדול שיחק עליו ים־יבשה. כל מה שזה דרש מאיתנו היה לשכב על הספה ולהגיד 'ים/יבשה' - והוא קפץ. זה היה משחק מוצלח מאוד, בעיקר מבחינתי".

 

כך נולד והתגבש הספר "ים־יבשה", אשר רואה אור בימים אלה בהוצאת כתר ומיועד לבני 3–6. הספר, שמעטרים אותו איוריה של איה גורדון־נוי, הוא השביעי מבין ספרי הילדים של צוק, שכתבה בין השאר את "הדוב בו", "חגי וחגית חוגגים את פסח", ספר המשחק "סבתא בישלה דייסה" והרומן למבוגרים "קודם כל תירגעי".

 

לא משתלם כלכלית

 

במרכז הספר החדש של צוק עומד רני בן ה־10, שמבקש מאמא ואבא ללכת לים. משום שהם מעדיפים להישאר ולנקות את הבית, הוא נאלץ לדמיין: את השטיח הוא רואה כים והספה היא היבשה; במחוזות הדמיון מבקרים גם תנין, דולפין, אבטיח ועוד.

 

"הרעיון בספר הוא שההורה יושב על הספה ומקריא והילד קופץ בין הים ליבשה בחלל החדר; בהנחה שגם הילד עצלן גם הוא וגם ההורה יכולים פשוט לשחק ים־יבשה באמצעות קיפוץ האצבעות על הדף. ואם שניהם בכלל לא רוצים לזוז הם יכולים רק לקרוא אותו", היא מסבירה.

עטיפת הספר. להורים עצלנים עטיפת הספר. להורים עצלנים צילום: יח"צ

 

לצוק (43), נשואה ואמא לשניים, רני ונעמה, עוד מלא רעיונות לספרי משחק לילדים. אלא שהיא מחכה שיהיה קצת יותר משתלם כלכלית להוציא אותם בארץ. "לא מרוויחים מזה. אני עושה את זה בשביל הנשמה ובשביל הילדים. אף אחד לא השתגע על חוק הספרים, אבל זה היה צעד בכיוון הנכון, והביטול שלו במחטף יראה את התוצאות השליליות בשנים הקרובות. אמנם החוק לא מתייחס לחלוקת הרווחים בין ההוצאות לבין החנויות, אבל משהו היה צריך להיעשות, וזו התחלה. הבעיה היא שהנסיגה אחורה לא קידמה אף אחד".

 

מיכל קטנה, ראש גדול

 

נוסף לספרים כותבת צוק תסריטים לטלוויזיה, בין השאר לעונה השנייה של "מיכל הקטנה", שעולה בימים אלה בהופ, לסדרת הנוער "ראש גדול" ולסדרת נוער חדשה לטלוויזיה החינוכית. "מאז שאני אמא אני כותבת לילדים, זה הרבה יותר מעניין אותי מאשר החיים הבוגרים שלי, עם סיפורי הרווקה התל־אביבית גמרתי. אין לי מה לספר חוץ מהחלפות חיתולים ואסיפות הורים, וזו נישה שאני מרגישה בה נוח", היא אומרת. "אני מחכה בקוצר רוח לכתוב על בתי אבות, אבל עד אז אני בעולם הילדים. ההבלחה הבוגרת־גברית היחידה שלי היא כתיבת ביקורות ספרים ל'בלייזר'".

 

לצוק הבלחה בוגרת נוספת: בימים אלה היא כותבת מחזה קומי למבוגרים על אשה שמתמכרת לקניות באינטרנט הסיני. "זה פחות או יותר אוטוביוגרפי, ומשקף משהו מהתקופה שבה גרנו בסין בשליחות של בעלי", היא מספרת. "לפעמים המשלוח של הקניות מגיע באותו היום, ולאדם שלא יודע לדחות סיפוקים כמוני זה מושלם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x