שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קולנוע וטלוויזיה

"פרינסס שואו" נגד "מיסטר גאגא"

טקס פרסי אופיר ה־26, שהמועמדים אליו הוכרזו אתמול, מפתיע עם מועמדות לשלושה שחקנים ערבים ולשתי במאיות

אור סיגולי 08:3511.08.16

לראשונה אי פעם התפרסמה אתמול רשימת המועמדים הסופיים לפרסי אופיר של הקולנוע הישראלי בסטרימינג לייב, בשונה ממסיבת העיתונאים המסורתית שמתקיימת מדי שנה. זוכת פרס השחקנית בשנה שעברה מורן רוזנבלט ("חתונה מנייר") הקריאה את המועמדים בקטגוריות השונות, וב־22 בספטמבר יוכרזו הזוכים.

 

לפרס הסרט הטוב ביותר, או בשמו הפחות רשמי "הנציג הישראלי לפרס האוסקר", מועמדים חמישה מהסרטים הבולטים ביותר של עונת הקרנות האקדמיה: "שבוע ויום", "לעבור את הקיר", "מעבר להרים ולגבעות", "סופת חול" ו"אבינו". השניים האחרונים גם מובילים במספר המועמדויות, תריסר לכל אחד, אך העובדה הזו ממש לא מבטיחה להם ניצחון: בעבר "הדקדוק הפנימי" ו"המילים הטובות" היו מועמדים למספר רב של קטגוריות, אך לא גרפו אפילו זכייה אחת.

 

מתוך הסרט "אבינו", מועמד לפרס אופיר מתוך הסרט "אבינו", מועמד לפרס אופיר צילום: ורד אדיר

 

אם אתם לא מכירים את חמשת הסרטים שלעיל, זה לא בכדי. אף אחד מהם לא הופץ באופן מסחרי בבתי הקולנוע בארץ, מה שכמובן מחליש את ההתעניינות בפרס גם השנה.

 

התיעודיים והמוכרים

 

לעומת חוסר ההיכרות של הקהל עם סרטי העלילה, בקטגוריית הסרט התיעודי באורך מלא יתמודדו ראש בראש שניים מהפופולריים ביותר: "פרינסס שואו" ומולו "מיסטר גאגא"; סביר להניח שהתחרות ביניהם תהיה צמודה למדי. איתם בקטגוריה נמצאים "המתנחלים" ו"עד קצה הזריחה", שכבר מילאו אולמות ברחבי הארץ, ו"פוטו פרג'" שגם הוא אמור לצאת להקרנות מסחריות בקרוב.

 

מתוך הסרט "שבוע ויום",  מועמד לפרס אופיר מתוך הסרט "שבוע ויום", מועמד לפרס אופיר צילום: משה משעלי

 

ההפתעה הגדולה ביותר של יום הכרזת המועמדים היא כנראה סרטו של אודי אלוני, "ג'נקשן 48", המביא את סיפורו של ראפר ערבי מלוד. הוא יצא לבתי הקולנוע בישראל לפני כמה חודשים, אך לא זכה לתשבחות או לתהודה רבה מדי. עם זאת, האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה העניקה לו חמש מועמדויות.

 

אכזבות נרשמו בקרב סרטים בולטים רבים, שנדמה שהיו אמורים לקבל תשומת לב גדולה יותר. "להציל את נטע", שזכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל ירושלים, מסמן את הפעם הראשונה שבה הבמאי ניר ברגמן ("כנפיים שבורות") לא מועמד לפרס הגדול, ומסתפק במועמדות אחת בפרס השחקן הראשי. דרמת ההתבגרות "ברש", שסחפה את פסטיבל חיפה הקודם נותרה עם שתי מועמדויות בלבד, לאיפור ולתלבושות. "אנשים שהם לא אני", שהיה לשיחת היום בתקופת הקרנות האקדמיה, נותר ללא זכר ברשימה הסופית.

 

סיבוב נוסף לוותיקים

 

ארבעת פרסי המשחק הציבו במרכזם לא פחות משלושה שחקנים ערבים (תאמר נאפר, "ג'נקשן 48"; למיס עמאר ורובא בלאל־עספור, "סופת חול"), כולם מועמדים לראשונה לפרס. אלה מצטרפים לכמה מידועי הבדרנים והשחקנים בארץ שמוצאים עצמם בטקס לראשונה: שי אביבי ("שבוע ויום"), דודו טסה ("הכל שבור ורוקד"), אביב אלוש ואורנה בנאי ("ישמח חתני"). לצדם שבים להיכל התהילה של הקולנוע הישראלי שחקנים שכבר ידעו אהבת פרסים מהי, כמו שמיל בן ארי ויורם חטב ("נמל בית") ויבגניה דודינה ("שבוע ויום").

 

קטגוריית הסרט הקצר הטוב ביותר טומנת בחובה שילוב מעניין של יוצרים ותיקים וחדשים. מצד אחד במאים מוכרים כמו דינה צבי־ריקליס ("אשת השגריר") ונדב לפיד ("מיומנו של צלם חתונות"), ומצד אחר יוצרות שטרם ביימו סרטים ארוכים: זוכת פסטיבל קאן אור סיני ("אנה") וזוכת פסטיבל ירושלים אלמורק דוידיאן ("עם הפנים לקיר").

 

בפרס מפעל חיים יזכה השנה הבמאי והמפיק דן וולמן (75), אחד היוצרים הפורים ביותר בתעשייה הישראלית. סרטיו הידועים הם "מיכאל שלי", "רומן זעיר" ו"הביוגרפיה של בן", ומועמדותו האחרונה לאופיר היתה על בימוי "ידיים קשורות" בשנת 2006.

 

 

מתוך הסרט "סופת חול", מועמד לפרס אופיר מתוך הסרט "סופת חול", מועמד לפרס אופיר צילום: ורד אדיר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x