$
אופנה

בד נושם, על אמת

בגדים שמכילים חיידקים מווסתי טמפרטורה, בדים מסיבי פחם ויוני כסף וחוטים מיוחדים המסוגלים לחוש בלחות של הגוף. שוק בגדי הספורט החכמים שכובש את העולם מבטיח לעשות הרבה יותר מרק לגרום לכם להרגיש יותר נוח במהלך הריצה

מורן לונדון 08:3907.08.16

אפליקציות אימון, שעונים חכמים שמתחברים לסמארטפון ונעליים שמודדות מרחק ומהירות - כל אלו כבר ידועים ומוכרים בעולם הספורט.

 

אבל החדשנות הטכנולוגית בספורט באה לידי ביטוי בפיתוחים חדשניים של פרטי לבוש שכל מטרתם היא להקל את המאמץ הפיזי ובכך לסייע בשיפור הביצועים. המונח "חולצה מנדפת זיעה" אינו חדש כלל, אבל הדרכים להשיג את אותו נידוף זיעה הולכות ומשתכללות. בחלק מהטכנולוגיות המתוחכמות האלה ישתמשו משתתפי האולימפיאדה שנפתחה אתמול כדי לגרד כמה אלפיות שנייה מהתוצאה, אחרות נרקחות במעבדות בימים אלו ויהיו זמינות לשימוש בעתיד הקרוב. איך זה עובד? באופן הפשוט ביותר: אם לדוגמה נטייתכם לסבול מחום היא זו שמונעת מכם לרוץ 60 דקות במקום 45 דקות, אז הבדים החדשים יפתרו את העניין.

 

החיידקים נגד הזיעה

 

חוקרים מ־MIT Media Lab עובדים בימינו על פיתוח של בגדים חיים. בתוך הבד התמים למראה יתחבאו אורגניזמים שיידעו להגיב לצרכים של הגוף בתנאי חום ומאמץ. האורגניזמים האלו הם בעצם חיידק לא מזיק שנתגלה כבר לפני 1,000 שנה ביפן, ותגובתו המיוחדת לשינויים במזג האוויר גורמת לו להתכווץ ולהתרחב בהתאם. החיידק הזה עתיד לעזור בצינון ספורטאים ובעצם לצינון האנושות כולה דרך שימושו בבדי הצללה חכמים.

 

חולצת Radiate Athletics מחליפה צבעים חולצת Radiate Athletics מחליפה צבעים צילום: Thermal Vision

 

רואים את המאמץ

 

זו לא תהיה פעם ראשונה שפיתוח שנאס"א מייעדת לאסטרונאוטים מוצא את דרכו אל האדם הרגיל, והפעם מדובר בבד מיוחד שיידע לתת אינפורמציה על הגוף. Radiate Athletics היא חולצה הנותנת אינדיקציה בזמן אמת לגבי פעילות השריר בזמן האימון על ידי החלפת צבעים. באמצעות השינוי בגוני החולצה ניתן לראות איזה שריר מתאמץ ועד כמה. החולצה מספקת למתאמן מידע לגבי האיכות של כל תרגיל ותרגיל על ידי סימון האזור הפעיל בגוון השונה מזה המסמן את האזור שאינו פעיל. הצבע משתנה בזכות החום שמקרין השריר בזמן מאמץ.

 

אריג בד תוצרת NIKE אריג בד תוצרת NIKE

 

סיבי פחם ויוני כסף

 

בעוד בעבר פוליאסטר היה הבד הנבחר לפרטי לבוש אלו בשל דחייתו למים, כיום כבר מדובר בדור חדש של טכנולוגיות. בחברת Brooks, למשל, משלבים סיבי פחם, במבוק וחוטי כסף כדי להשיג את המטרה. "פיתחנו בדים אקסקלוסיביים שהושקו השנה ויש להם יכולת לשמור על ספורטאים קרירים יותר בשיעור של 30%", אומרת הת'ר סביקוביץ', מנהלת חטיבת הביגוד של המותג . "מעבר לכך העמידות של החומרים החדשים גבוהה במיוחד משום שהפיתוח הטכנולוגי שוזר אותה בתוך הבד ולא מהווה ציפוי ולכן אין שחיקה. הרצון הוא ליצור ביגוד ספורט שישלים את היכולות הפיזיות של הרצים וישפר אותן. בעניין הזה לכל עיצוב וחומר יש משמעות".

 

רצים עם נעלי BROOKS רצים עם נעלי BROOKS

 

מעבר לנושא הקירור המבורך השילוב של חוטי כסף מאפשר בעצם שימוש ביוני כסף, המסייעים במניעת התפתחות בקטריות, שפשפות וריחות לא נעימים. יוני הכסף השתלבו לא מכבר בתחומי הרפואה הקונבנציונלית והאלטרנטיבית בזכות היותם בקטריוסטיים, כלומר מעכבי גדילה וצמיחה של בקטריות. טכנולוגיה דומה משולבת גם בקולקציה להלבשה תחתונה לנשים Aerosilver - טכנולגיה שעושה שימוש ננו־כסף, חומר שעוצר התפתחות חיידקים מייצרי ריח ומווסת את טמפרטורת הגוף, בשילוב חוטים מבוססים כסף שתורמים לנידוף זיעה מהגוף ולשמירה על העור יבש.

 

חוט שמרגיש לחות

 

גם בענקית הספורט האמריקאית נייק מנסים לעזור לספורטאים לשמור על גוף קריר ולאחרונה הצליחו למצוא פתרון לאתגר ויסות הטמפרטורה. בריאן סטיוארט, סמנכ"ל צוות חדשנות בביגוד ב־NXT, הצוות המחקרי של החברה: "כיצד ניתן ליצור ביגוד שיסתגל לטמפרטורה, כך שכאשר גופכם מתחמם במהלך ריצה, או מזג האוויר מתחלף סביבכם, ישתנה בהתאם?". בנייק עמלו על פתרון לבעיה הזו ויצרו בדים שארוגים בשיטה מיוחדת שמאפשרת הסתגלות לטמפרטורות, ולדבריהם עשויה מחוט המסוגל לחוש את רמות הלחות ולהיפתח ולהיסגר בהתאם להן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x