$
קולנוע וטלוויזיה

להתאהב בחאליסי

אמיליה קלארק, הלוא היא דנאריז מלכת הדרקונים, מצילה את הסרט "ללכת בדרכך" מלא הקיטש והדרמה

אור סיגולי 08:4402.06.16

בכל שבוע עשרות מיליוני צופים ברחבי העולם עוקבים אחר השחקנית אמיליה קלארק, בזמן שהיא עושה את דרכה בהשתלטות על שבע הממלכות בסדרה "משחקי הכס".

 

בתפקיד דנאריז מלכת הדרקונים הפכה קלארק בת ה־30 לאחת הנשים האהודות בתרבות הפופולרית, והיה ברור שהקולנוע יחטוף אותה במהירות. ניסיונה הקודם על מסך הכסף היה בסרט האקשן המאכזב "שליחות קטלנית: ג'נסיס", שלא עשה טוב לאף אחד, אבל עכשיו היא משנה כיוון לגמרי בדרמה "ללכת בדרכך", שיוצא היום לבתי הקולנוע בארץ.

 

קלארק מגלמת את לואיזה, צעירה שחיה בכפר אנגלי קטן עם אחותה הגדולה ושני הוריה. בחיפושיה אחר עבודה חדשה שבעזרתה תוכל לתמוך כלכלית במשפחתה היא מקבלת הזדמנות להיות מטפלת סיעודית של וויל טריינר, גבר צעיר ועשיר, שבתאונת דרכים שותקו כל ארבעת גפיו. טריינר לא מוצא טעם להמשיך לחיות, ולואיזה מחליטה שהיא זו שתעניק אור לחייו ושכמובן האהבה תגיע גם היא.

סאם קלאפין ואמיליה קלארק. עומדים במשימת סחיטת הדמעות סאם קלאפין ואמיליה קלארק. עומדים במשימת סחיטת הדמעות

 

בסרט, המבוסס על רב־המכר של ג'וג'ו מויס (שגם כתבה את התסריט), קלארק משילה מעצמה את דמותה חמורת הסבר מסדרת הטלוויזיה, ומגישה הופעה שונה בתכלית. לואיז שלה מבוססת על הארכיטיפ הקולנועי הידוע שנקרא Manic Pixie Dream Girl, אותה צעירה משוחררת וצחקקנית אשר נכנסת בסערה אל עולמו של גבר עצוב ומשנה אותם מהקצה אל הקצה, ממש כמו שעשו לפניה קייט ווינסלט ב"שמש נצחית בראש צלול" וזואי דשאנל ב"500 ימים עם סאמר". קלארק צולחת את המשימה. אמנם מדובר באחת ההופעות המוגזמות בתולדות הקולנוע, כזו שעלולה להעניק לגבותיה לבדן מועמדות לאוסקר בקטגוריית שחקנית המשנה, אבל היא מצליחה להקסים.

 

מדובר במין שילוב מרתיע של "אשמת הכוכבים", הבכייני באופן בלתי נסבל, והלהיט הצרפתי "מחוברים לחיים". ובזמן שגם הפעם מדובר במלכודת קיטש סוחטת דמעות ודרמטית, "ללכת בדרכך" מצליח להיות טוב יותר משני הסרטים שהוזכרו, בעיקר בזכות קלארק, נופי הכפר והכימיה עם סאם קלפין. הבמאית תיאה שארוק עומדת במשימה שהוטלה עליה: מעשיית "הכינו את הממחטות" שהולכת לפי החוקים, לא מסתכנת ומשובצת בשירי גלגל"צ למקסימום אפקט רגשי.

 

המערכה האחרונה עלולה להרגיז לא מעט ארגוני נכים ובעלי מוגבלויות, וככזו היא מעניקה לסרט אקורד סיום צורם. שיתוק הוא נושא מורכב מדי ש"הולך בדרכך" לא מצליח להתמודד איתו, אך אם הסרט לא לוקח את עצמו ברצינות, אז אולי גם אנחנו לא צריכים.

 

החמישייה של כלכליסט: הסרטים שכדאי לראות השבוע

 

1. "ספר הג'ונגל" - כבר שבוע שישי במקום הראשון. ובשבוע הבא?

2. "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" - אם לראות רק סרט גיבורי־על אחד הקיץ - זה זה

3. "מפלצת הכסף" - מתח קצבי ודרמה יעילה שעשתה לנו ג'ודי פוסטר

4. "בלשים בע"מ" - ולו רק בשביל התזמון הקומי של ריאן גוסלינג

5. "פלורנס פוסטר ג'נקינס" - מריל סטריפ. כל מילה מיותרת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x