$
פנאי

שירת הברווזון

"פלורנס פוסטר ג'נקיס" היא קומדיה מתוקה להפליא שמצליחה לעורר את חיבתנו לאשה נטולת מודעות עצמית

אור סיגולי 08:3826.05.16

קל להבין מדוע נמשכו כל כך הרבה יוצרים לסיפורה האמיתי של פלורנס פוסטר ג’נקינס. זהו מעשה שכולל בתוכו תשוקה גדולה לאומנות ודמות שמעוררת שאלות וסקרנות. גם התקופה בה התפרסמה, ימי מלחמת העולם השנייה, מוסיפה תבלין אסתטי וחשיבות היסטורית לכל העניין.

 

ג’נקינס הייתה אשת חברה ידועה בניו יורק של שנות ה־40 שהקדישה את חייה לסצנת המוזיקה, תרמה רבות לאמנים, והייתה חביבה על כל מי שנקרה בדרכה. בנוסף, היא הייתה זמרת איומה ונוראה, מה שלא עצר אותה מלרדוף אחר קריירה מוזיקלית ששמה אותה ללעג. ארבעה מחזות נכתבו עליה, ורק לפני כשנה הקולנוע הצרפתי הביא את סיפורה בסרט “מרגריט”. עכשיו היא מקבלת טיפול קולנועי נוסף, הפעם מאנגליה, עליו אמון הבמאי סטיבן פרירס (“יחסים מסוכנים”, “המלכה”).

 

אין דבר קל מלהפוך את גברת ג’נקינס לדמות נלעגת. האישה הייתה מופת של חוסר מודעות עצמית, ובמודע או שלא, הקיפה את עצמה באנשים שהתחנפו אליה והסתירו ממנה את האמת לגבי יכולות הזמרה שלה. עם זאת, בידיהם של פרירס והתסריטאי מרטין ניקולס, הסיפור איננו פארסה, אלא קומדיה מתוקה להפליא שעושה מעל ומעבר כדי להעניק חיבוק אוהב לא רק לגיבורתו, אלא לכל סובביה.

 

יו גרנט ומריל סטריפ בסרט "פלורנס פוסטר ג'נקינס" יו גרנט ומריל סטריפ בסרט "פלורנס פוסטר ג'נקינס" צילום: Nick Wall

 

 לא בכדי מחכים יוצרי הסרט מעל לחצי שעה לפני שהם חושפים את קול השירה הצווחני של ג’נקינס, זאת על מנת שנוכל קודם להכיר אותה כאדם רגיש וטוב לב, כזה שאי אפשר שלא לרצות בטובתו. כאשר כשרונה המפוקפק נחשף, באחת הסצנות המצחיקות של השנה, אנחנו כבר בכף ידה, מה שמוציא את העוקץ הארסי שהיה יכול להיות לסרט. הקרדיט מגיע גם להופעתה של מריל סטריפ, שחקנית שאם תרצה תוכל לייצר חיבה והזדהות גם אם תגלם צלב קרס.

 

פה מסתובבת סטריפ עם חליפה שמרחיבה את היקפיה וכמו תמיד אי אפשר להוריד ממנה את העיניים. לצידה מככב יו

גרנט, באחד מתפקידיו הטובים ביותר אי פעם, כבעלה של ג’ניקנס. הוא דמות שיכלה בקלות להיות שלילית ומרתיעה, אבל הסרט נותן גם לו הזדמנות להיות אוהב ונאהב. “העולם שלנו הוא עולם טוב,” הוא אומר בסרט לדמות אחרת, ואנחנו יודעים שכל מה שעומד לנגד עיניו הוא להגן על אשתו, גם במחיר של אשליה.

 

הסרט נהנה גם מהפקה מרשימה, ומעיצוב תלבושות שוודאי יעניק לו מועמדות לאוסקר. אמנם אין פה קולנוע גדול או חדשני, ולעיתים נדמה שהסרט היה יכול להראות מעט יותר ביקורתיות. עם זאת, עדיין מדובר בסרט שקשה שלא לצפות בו עם חיוך גדול על הפנים ודמעה קטנה של התרגשות בזווית העין.

 

החמישייה של כלכליסט - הסרטים שכדאי לראות השבוע

 

1. "ספר הג'ונגל" - ניצב איתן במקום הראשון מול התותחים הגדולים של הוליווד

2. "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" - "זוטרופוליס" עוזב את הקולנוע ומפנה את המקום לסרט גיבורי העל המרשים

3. "מפלצת הכסף" - דרמת מתח הוליוודית עשויה היטב ובקצב מהיר

4. "בלשים בע"מ" - ריאן גוסלינג וראסל קרואו מככבים במותחן שנון ועשוי היטב

5. "פלורס פוסטר ג'נקיס" - כי לא רק לילדים מגיע לצחוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x