$
פנאי

לא משעמם לרגע

"דרך קלוברפילד 10" המותח והדחוס מעלה את התהייה: איך ג'ון גודמן המופלא עדיין לא זכה באוסקר?

אור סיגולי 08:4731.03.16
למדיניות הפרסים של האקדמיה האמריקאית לקולנוע, זו שמחלקת את האוסקר, כדאי להתייחס בעירבון מוגבל. יש לא מעט נימוקים לכך, אבל ג'ון גודמן, למשל - אחד השחקנים הטובים בעולם - לא היה מועמד לפרס אפילו פעם אחת: לא על "ביג ליבובסקי", לא על "בארטון פינק", לא על "ארגו" ולא על "טיסה". כלום. לא ברור איך גודמן, שחקן שיכול להציל אפילו סרט רע כמו "טרמבו", נשאר מחוץ לרשימות היוקרתיות ולא זוכה להערכה המגיעה לו.

 

יש להניח שגם המותחן שעולה הערב בהשתתפות גודמן, "דרך קלוברפילד 10", לא יביא לו את הפרס, ויצטרף לרשימת ההופעות המרשימות ונטולות האוסקר של השחקן הנהדר הזה.

 

ב"דרך קלוברפילד 10" מגלם גודמן את הווארד, חוואי גדל־גוף שמתבצר בבונקר תת־קרקעי עם גבר צעיר (ג'ון גאלגר ג'וניור) ובחורה בשם מישל (מארי אליזבת ווינסטד), שאותה אסף לאחר שניצלה ממוות בתאונת דרכים. הווארד טוען שהוא מגן על שניהם משואה גרעינית שמשתוללת בחוץ. מישל לא ממש משתכנעת.

 

הסרט נשען כמעט כולו על שלושת השחקנים שחולקים את החלל המצומצם. בזמן שווינסטד וגאלגר עושים את עבודתם נאמנה, אין ספק מי שולט בסרט. גודמן מצליח לתעתע בנו והופך מאיש אבהי ודואג למפלצת מחשידה וחוזר חלילה במיומנות שמעניקה לסרט את רוב המתח שבו.

 

אם השם "קלוברפילד" נשמע מוכר, אין זה מקרה. ב־2008 כבש את הקופות סרט אימה מפתיע בשם הזה שתיאר קבוצת צעירים במנהטן בניסיונם להימלט ממפלצת ענקית שהגיחה משומקום במטרה להחריב את ניו יורק. את הסרט ההוא הפיק ג'יי.ג'יי אברמס, האיש מאחורי הגלגולים הקולנועיים המחודשים של "מלחמת הכוכבים" ו"סטארטרק", שהפיק גם את הסרט הזה. כס הבימוי ניתן לדן טרכטנברג, שזה סרט הביכורים שלו. אם "קלוברפילד" של 2008 היה כולו אפקטים מרהיבים, פיצוצים מחרישי אוזניים ופאניקה כללית, "דרך קלוברפילד 10" הולך בכיוון הפוך. כמעט כולו בנוי על דינמיקה בין הדמויות ועל מתח שנובע מתחושת הקלסטרופוביה. טרכרטנברג מוכיח כאן יכולת לייצר סרט אפקטיבי למרות האמצעים הדלים שלרשותו. "דרך קלוברפילד 10" מנסה ומצליח לא לשעמם לרגע. ההישג הזה לא נסמך רק על אפקט הזעזוע והחרדה, אלא גם על דמויות מסקרנות ומעניינות, כולל דמות נשית שמסרבת להיות עלמה במצוקה, אפילו כשנדמה שאין לה ברירה אחרת.

 

"דרך קלוברפילד 10". תקועים בבונקר תת-קרקעי עם חוואי גדל-גוף "דרך קלוברפילד 10". תקועים בבונקר תת-קרקעי עם חוואי גדל-גוף צילום: איי פי

 

החמישיה של כלכליסט: הסרטים שכדאי לראות השבוע

 

1. "האיש שנולד מחדש"

"הבן של שאול" עוזב את בתי הקולנוע ומחזיר את זוכה שלושת האוסקרים לפסגה

2. "דרך קלוברפילד 10"

המותחן המפתיע והאפקטיבי נכנס היישר למקום השני

3. "זוטרופוליס"

סרט האנימציה של דיסני ממשיך להיות אחד הסרטים החכמים והמצחיקים כרגע בקולנוע

4. "נעורים"

שבוע רביעי רצוף בחמישייה לסרט האיטלקי דובר האנגלית של פאולו סורנטינו

5. "יחי הקיסר"

את סצנת הריקוד של צ'אנינג כבר ראיתם?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x