$
פנאי

ארגון השחקנים שח"ם חתם על הסכם קיבוצי עם הבימה והקאמרי

שחקני התיאטראות הכריזו על סכסוך עבודה לפני ארבעה חודשים בשל שחיקה של כ-40% בשכרם לאורך 15 שנה. יו"ר שחם אוהד קנולר: "ההסכם מאפשר לדור השחקנים הצעיר להתפרנס, לצד דאגה לדור הוותיק"

מאיה נחום שחל 17:0503.03.16
ארגון השחקנים שח"ם חתם אתמול על הסכם קיבוצי חדש עם הנהלות התיאטראות הבימה והקאמרי לשחקנים חברי שח"ם החברים בהסכם קיבוצי בתיאטרון. ההסכם החדש מסדיר את תנאי ההעסקה של השחקנים ואופן העסקתם, מעדכן את טבלאות השכר, משפר את ההפרשות לפנסיה ומרחיב את סולם הדרגות, לצד שיפור בתנאים סוציאליים נוספים בעבודתם.

 

בנובמבר האחרון הכריזו שחקני התיאטראות על סכסוך עבודה ואף איימו בהשבתת התיאטראות בשל טענה לשחיקת שכר מתמשכת על פני 15 שנים. הבדיקה העלתה תמונה בה הוצג כי ישנה שחיקה של 37% בשכר שחקני הקאמרי ומעל ל-42% שחיקה בשכר של שחקני הבימה. בנוסף, נתגלתה בעיה של השלמת שכרם של שחקנים רבים בתיאטראות לשכר מינימום, כפי שמחייב החוק וכן אי העברת סכומים מתאימים ומלאים למסגרות הפנסיה וההפרשות הפיננסיות השונות של השחקנים.

ההסכם החדש מחזק את מעמד השחקנים ומסדיר את תנאי העסקתם בהסכם קיבוצי. עיקרי נושאיו הם שינויים בשכר הבסיס שיושלם בוותק אפס לשכר המינימום הקבוע בחוק – 4,650 שקל ומיועד לעלות בשנה הקרובה ל-5,000. כמו כן, אחת מהמטרות המרכזיות של הסכם זה הייתה לצמצם את השחיקה שחוו השחקנים במהלך השנים, מטרה זו הושגה על ידי העלאת שכר הבסיס המשולב במספר פעימות.

נעם סמל, מנכ"ל הקאמרי נעם סמל, מנכ"ל הקאמרי צילום: אוראל כהן

 

למניין הוותק ההתחלתי של שחקן ייספרו שנותיו בצבא או בשירות לאומי וצבירת הוותק מיום סיום לימודים בית ספר למשחק או ותק בתיאטרון רפרטוארי אחר או הופעה ראשונה בסרט או סדרת טלוויזיה.

 

אודליה פרידמן, מנכ"לית הבימה אמרה כי "הדירקטוריון והנהלת התיאטרון הלאומי הבימה מברכים על חתימת ההסכם בין הצדדים ואנו נרגשים עד מאוד מהמעמד. אנו שמחים על חיזוק מעמדם של השחקנים תוך דאגה לעתידם לטווח הארוך, מדובר ביציאה לדרך חדשה, דרך של עשייה ויצירה למען הכלל והדורות הבאים, דרך שמטרתה, העשרת החברה והתרבות במדינת ישראל".

 

נעם סמל מנכ"ל הקאמרי: "חשיבות ההסכם היא בהסדרת מעמד השחקן בישראל וחיזוקו, כדי לאפשר לו להתפנות ליצירה. אנו מברכים על שיתוף הפעולה הפורה בין הבימה לקאמרי, על ההקשבה ההדדית שליוותה את כל התהליך הארוך, ועל התרומה הרבה של ועדי השחקנים להצלחת המהלך, בו תוקנו עיוותי העבר תוך שמירה על גמישות ניהולית להנהלת התיאטרון".

 

אוהד קנולר, יו"ר שח"ם אמר כי "הסכם זה מגיע לאחר שנים ארוכות בהן לא נפתח ההסכם הקיבוצי והוא מביא עימו שינוים מבורכים וחשובים. אני מודה להנהלות התיאטרון על שיתוף הפעולה ולוועדי העובדים שפעלו ועזרו להשגת הסכם חשוב זה, מדובר בעבודה משותפת אשר לא הייתה יכולה להתקיים ללא עזרתם, היכולת לגשר בין הנהלת המוסד בו אתה עובד לעמיתים וחברים לעבודה- תוך שמירה על כבוד הדדי, שמירה והשגת המטרות שהושמו בפניו- ראויים להערכה ואני מודה להם על עזרתם בנושא. הסכם זה דואג ומאפשר לדור השחקנים הצעיר להתפרנס בצעדיו הראשונים בתיאטרון לצד דאגה בלתי מתפשרת על תשלומי הפנסיה והדאגה לעתידו של הדור הוותיק של השחקנים- ואנו גאים בו במיוחד".

 

אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם הוסיף כי "ההסכם החדש דואג לשחקני שח"ם בהסכם הקיבוצי בתיאטראות הבימה ו-הקאמרי וכבר בימים הקרובים נמשיך לדאוג לזכויות השחקנים בשאר התיאטראות בארץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x