$
פנאי

שני קווים, שלם אחד

המעצבת מאיה שקדי מזגזגת בין עולם האדריכלות לתכשיטנות ואינה שוכחת את העצה שנתן לה אביה, מפקד חיל האוויר ומנכ"ל אל על לשעבר אליעזר שקדי

מורן לונדון 09:0506.12.15

"בתור אדריכלית אני עושה דברים עם המון נפח וזמן ארוך עד התוצאה", מספרת המעצבת מאיה שקדי. "עם התכשיטים זה אחרת. אני יכולה לחשוב על משהו - ותוך כמה שעות כבר תהיה סקיצה תלת־ממדית שאפשר לחוות אותה. זה מאזן אותי".

 

הרומן של שקדי (28) עם עולם התכשיטנות החל עוד בנעוריה. כבתו של מפקד חיל האוויר ומנכ"ל אל על לשעבר אליעזר שקדי היא גדלה בין בסיסים, עד שבגיל 16 עברה המשפחה ליהוד. "תמיד יצרתי", היא מספרת. "כשעברנו ליהוד התחלתי לנסוע לדרום תל אביב כדי לקנות חומרים. הכנתי תכשיטים לעצמי ולחברות, ולאט לאט הביקוש גדל, אז עשיתי ימי מכירה בבית".

 

טבעת כנפיים, זהב 14 קראט, 4,290 שקל טבעת כנפיים, זהב 14 קראט, 4,290 שקל צילום: אורי לבני

 

עגילי Inverse, זהב 14 קראט, 1,030 שקל עגילי Inverse, זהב 14 קראט, 1,030 שקל צילום: אורי לבני

 

 

כשהביקוש גדל אף יותר היא פתחה דוכן תכשיטים בקניון ערים בכפר סבא, ושם גם קיבלה את השיעור הראשון שלה בעולם העסקים - מאביה, כמובן. "תמחרתי את התכשיטים במחיר כפול בערך ממה שעלו לי החומרים. אבא שלי הסביר לי שזה לא עובד ככה: אם אני רוצה למתג את עצמי כמעצבת תכשיטים - המחיר צריך לשקף את פועלה של המעצבת, ולא רק את החומרים והשכירות של הדוכן. העליתי מחירים - והדוכן פרח".

 

עם הגיוס נסגר הדוכן, אבל היא לא זנחה את האהבה לתכשיטים ובד בבד עם השירות הצבאי למדה צורפות.

 

עם תאווה מובהקת כל כך לעולם התכשיטים, איך הגעת לאדריכלות בסופו של דבר?

"הרגשתי שזה דומה לצורפות. הרי התכשיט צריך בסופו של דבר להיענד: טבעת צריכה לשבת על האצבע, עגילים להיתלות על האוזניים - אלו המגבלות, וסביבן צריך לצקת עיצוב. בלימודי האדריכלות תמיד שאלו אם אני עוסקת גם בתכשיטנות, כי כדי ליצור את המודלים השתמשתי בטכניקות שלמדתי בצורפות. ממש ראו את זה בעבודות שלי".

 

מתח בין מגבלות

 

היא סיימה את לימודי האדריכלות באוניברסיטת תל־אביב ועובדת כיום במשרד ישר אדריכלים. לפני כשבעה חודשים הקימה את מותג התכשיטים YAMA, ובמסגרתו היא מעצבת טבעות, צמידים, עגילים ושרשראות זהב משובצות יהלומים.

 

מאיה שקדי בסטודיו. "המחיר צריך לשקף את פועלה של המעצבת, ולא  רק את החומרים והשכירות" מאיה שקדי בסטודיו. "המחיר צריך לשקף את פועלה של המעצבת, ולא רק את החומרים והשכירות" צילום: אוראל כהן

 

התכשיטים של שקדי מעוצבים בקווים מינילמיסטיים ומוקפדים. כשהיא מדגימה איך נראות כמה טבעות יחד, ממש אפשר לראות כיצד נוצר בהן קו אופק עירוני שכולו מבנים קטנטנים ומוזהבים.

 

התכשיטים נמכרים בסטודיו שלה או ב־yamalook.com במחירים שנעים בין 800 ל־4,500 שקל.

 

בעצם את עובדת במשרה מלאה כאדריכלית ואז מגיעה הביתה ושוקדת על עיצוב תכשיטים.

"כן, ואני נהנית מאוד. לפעמים אנחנו דנים באיזשהו נושא בעבודה, כמו למשל בנייה של מרפסת או זוויות של גרם מדרגות, ופתאום אני קולטת שיש בזה רעיון לתכשיט. אני חוזרת הביתה ומעצבת את זה, וככה עולם אחד מפרה את השני".

 

ואחד המקצועות יגבר על האחר?

"לא. אני מרגישה ששניהם יחד מקיימים ומאזנים אותי ומקיימים ומאזנים זה את זה. מבחינתי זה לעשות את אותו הדבר בשתי פרספקטיבות שונות: לשחק עם החומר ולבחון את המתח בין המגבלות לבין הצורך העיצובי. רק ביחד זה שלם אחד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x