שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

חדשות האמנות: מודרניזם ויהדות

מוזיאון פרטי חדש בלוס אנג'לס מציג את וורהול וקונס, ובירושלים מערבבים יודאיקה, פואטיקה וצילום

רעות ברנע 08:2024.09.15

הפתיחה של מוזאון "The Broad"

 

מוזיאון חדש ומדובר. עם כל הכבוד לטקס פרסי האמי שהתקיים השבוע, הבאזז התרבותי הנוכחי בלוס אנג'לס הוא דווקא סביב מוזיאון חדש. "The Broad", שפתח את שעריו לפני ארבעה ימים, הוא מוזיאון פרטי ענק בבעלות הזוג אלי ואדית ברוד.

 

הברודים, אילי נדל"ן וביטוח ובעיקר מיליארדרים ופילנתרופים, השקיעו במוזיאון 140 מיליון דולר כדי שישמש לתצוגה מתחלפת של כ־2,000 יצירות האמנות שבבעלותם. תצוגת ההשקה כוללת 200 יצירות של גדולי האמנים העכשוויים, ובהם ג'ף קונס, אנדי וורהול, טקאשי מורקמי ואחרים. העבודה המדוברת ביותר עד כה היא "חדר המראות", שיצרה בשנת 2013 האמנית היפנית יאיוי קוסאמה וזו לה הצגת הבכורה.

 

כמו תמיד יש גם ביקורת, בייחוד כשמדובר ביוזמה פרטית שמאחוריה כסף רב. בינתיים הטרוניה המרכזית כלפי המוזיאון היא שהוא מעדיף כמות על חשבון איכות היצירות ועל חשבון האיכות האוצרותית, אבל ייתכן שמוקדם מדי לשפוט. הכניסה למוזיאון, בכל אופן, חינם.

 

פרטים: www.thebroad.org

 

"מייקל ג'קסון ובאבלס" של ג'ף קונס בלוס אנג'לס "מייקל ג'קסון ובאבלס" של ג'ף קונס בלוס אנג'לס צילום: איי פי

 

יהודית ועכשווית

 

הערב תיפתח בפעם השנייה הביאנלה של ירושלים לאמנות יהודית עכשווית. במשך שישה שבועות תציג הביאנלה 10 תערוכות נפרדות בחללים שונים ותעניק במה לאמנים שיצירותיהם מתאפיינות בזיקה ליהדות. במכון ון־ליר תוצג "ניו יורק/ניו יורק" המביאה עבודות של אמני קבוצת הג'ואיש ארט סלון שפועלת בניו יורק. מוזיאון מגדל דוד יארח את "ירושלים. מעברים", שתציג אמנים ישראלים כמו מוטי מזרחי וסיגלית לנדאו לצד אמנים כמו פבלו לובטו מברזיל. במוזיאון מורשת יהדות צפון אפריקה תוצג "אסכולת בצלאל: בפנים ובחוץ", שישתתפו בה כ־30 אמנים, רובם מורים בבצלאל שמעצבים חפצי יודאיקה בטוויסט עכשווי.

 

פרטים: www.jerusalembiennale.org

 

"ארבע אמהות" של ציונה בנימין "ארבע אמהות" של ציונה בנימין צילום: siona benjamin

 

אור ושירה במוסררה

 

ועוד בירושלים: מפגש רב־תחומי בין צילום, וידיאו ושירה יתקיים השנה במסגרת פרויקט "פוטופואטיקה 2015", סדרת תערוכות ואירועים בהשתתפות כ־40 אמנים ומשוררים מובילים. במסגרת זו תוצג בגלריה החדשה של בית הספר מוסררה לאמנות ע"ש נגר "פלורה פלשתינה", שתעסוק בנראות של הצומח בארץ ישראל ובביטוי שלו במרחב הפלסטי והפואטי. בין המציגים: לארי אברמסון, דוד עדיקא וליאת אלבלינג.

 

בגלריה החברתית תציג קבוצת המשוררים משיב הרוח עם קבוצת צלמים את "עד שהגענו להבנה עם האור". בגלריה מורל דרפלר תוצג התערוכה "עד שיחזור האור משנותיו", שבה דיוקנאות בטכניקת הצילום העתיקה "קולודיון".

 

פרטים: 24–15 באוקטובר, כניסה חופשית, www.musrara.co.il.

 

 

מתוך "עד שיחזור האור משנותיו" מתוך "עד שיחזור האור משנותיו" צילום: רוסטם באירמוב

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x