$
פנאי

אמנות והעיר הקטנה

סיור גלריות לא חייב להתחיל ולהסתיים בתל אביב. סצנת האמנות העכשווית פורחת בפריפריה במגוון גלריות מסקרנות ומפתיעות

רעות ברנע 09:1408.12.14

הגלריה במוזיאון רמלה

 

מהקיץ האחרון פועלת בקומה השנייה של מוזיאון רמלה גלריה לאמנות עכשווית. חלל הגלריה מוקדש כרגע להצגת תערוכות של אמנים תושבי העיר, ובהמשך יוצגו תערוכות של אמנים ישראלים נוספים. התערוכה שעמה בחרו להשיק את הגלריה היא "קסם אשה", תערוכת יחיד של האמן שלמה כץ, תושב העיר, שאצר ד"ר ליאור אלון. "התערוכה ממחישה את יכולותיו הטכניות של כץ במגוון סגנונות וטכניקות - מציורי שמן, דרך פיסול ועד יצירות ממוחשבות", אומר אלון.

 

פרטים: הרצל 112 רמלה, כניסה: 8–12 שקל.

 

רמלה. כרגע מוקדשת לאמנים תושבי העיר רמלה. כרגע מוקדשת לאמנים תושבי העיר צילום: אוראל כהן

 

גלריה אורבניקס, נס ציונה

 

לפני כמה חודשים נפתחה גלריה אורבניקס לאמנות עכשווית בנס ציונה. מאחוריה עומד צביקה חורש — אדריכל, אמן ובעל סטודיו לעיצוב פנים בעיר, שהגלריה מציגה מעבודותיו.

 

"היצירות שלי קשורות למרחב האורבני באוריינטציה פופ־ארטית", הוא מספר, "הן עשויות מגוון רחב של טכניקות: ציור, צילום, וידיאו־ארט, תלת־ממד ויצירות שמשלבות כמה מהנ"ל יחד. כולן אקסטרווגנטיות בצבעוניותן".

 

בימים אלה מוצגת בגלריה תערוכה שהיא הומאז' לאנדי וורהול ומתייחסת לתרבות הצריכה והשיווק. הגלריה פתוחה לקהל הרחב בתיאום מראש, והיצירות כולן למכירה במחירים שבין 7,000 ל־25 אלף שקל.

 

פרטים: הבנים 5 נס ציונה, הכניסה חופשית.

 

גלריה נס ציונה גלריה נס ציונה צילום: אוראל כהן

  

גלריה על הצוק, נתניה

 

הגלריה, הממוקמת בהיכל התרבות העירוני, הוקמה ב־1999 ומנוהלת בידי מאיה קשביץ. "הדגש הוא על אמנים ישראלים עכשוויים בתחילת דרכם", אומרת קשביץ.

 

הגלריה נתמכת בידי משרד התרבות והעירייה, והעבודות בה אינן למכירה.

 

בגלריה הציגו שורה של אמנים, ובהם בועז אהרונוביץ ונעה יקותיאלי. בתערוכה הבאה, שתיפתח ב־19 בדצמבר, יציג עדי דולזה, בוגר בצלאל.

 

פרטים: המעפילים 19 נתניה, הכניסה חופשית.

 

נתניה. יצירה של עדי דולזה נתניה. יצירה של עדי דולזה

 

הסדנה לאמנות, יבנה

 

לפני כשנה שופצה וחודשה הסדנה לאמנות ביבנה, שמפעילה גלריה לאמנות עכשווית בניהולו של רוני ראובן.

 

את התערוכות אוצר ראובן במקביל לאוצרים אורחים, כמו בתערוכה הנוכחית "סיפור בית" שאצרה טובה אוסמן, בעלת גלריה בתל אביב. "בתערוכה הקבוצתית הזאת, שחוקרת את מושג הבית הישראלי, מציגים אמנים ותיקים לצד אמנים צעירים כמו שאשא דותן", מספר ראובן.

 

מרבית התערוכות הן קבוצתיות. "מדי פעם אנחנו מקדישים את החלל לאמן אחד, כמו גניה גנדלמן שהציגה בו השנה מיצב פיסולי גדול ממדים", אומר ראובן.

 

פרטים: דואני 25 יבנה, הכניסה חופשית.

 

יבנה. אמנים ותיקים לצד צעירים יבנה. אמנים ותיקים לצד צעירים

 

הגלריה העירונית, רחובות

 

הגלריה העירונית ברחובות, בניהולה של אורה קראוס, היא מוסד ותיק שקיים כבר 30 שנה. "בשנים האחרונות הצגנו תערוכות של אמנים כמו לאה ניקל ויחיאל שמי לצד תערוכות של אמנים מתחילים", מספרת קראוס, "בכל שנה מתקיימות שלוש תערוכות יחיד ותערוכה קבוצתית אחת".

 

הגלריה, ששכנה בבית התרבות, ממוקמת כרגע בבית דונדיקוב, ולאחר עבודות שיפוצים היא תחזור למקומה.

 

בימים אלה מוצגת תערוכת היחיד של האמנית רונית אגסי, "הברכה". "ברוב עבודותיה אגסי יוצרת מצעים מחוררים מחומרים שונים, ומתוך החורים מאירה את העבודות", אומרת קראוס.

 

פרטים: יעקב 32 רחובות, הכניסה חופשית.

 

רחובות. עבודותיה של רונית אגסי רחובות. עבודותיה של רונית אגסי

 

גלריה אורייתא, מצפה הושעיה

 

במצפה הושעיה שבגליל התחתון פועלת גלריה בתוך ביתה של האמנית ליאורה לוי. התערוכות שאוצרת לוי מתחלפות מדי שלושה־ארבעה חודשים. "מטרתי היא הצגת אמנות יהודית עכשווית, ממש לא יודאיקה או ציורים המבוססים על התנ"ך, אלא חיבורים של אמנים עכשוויים ליהדות", אומרת לוי.

במקום הציגו אמנים ישראלים מוכרים כמו ישראל רבינוביץ', דן בירנבוים, נחמה גולן ועוד, שעבודותיהם הועמדו למכירה. בימים אלה מוצגת התערוכה הקבוצתית "מציירות בעברית" של ארבע אמניות ישראליות שעובדות בטכניקות שונות. "אף על פי שמדובר בסלון ביתי אני מתעקשת שכל עבודה תוצג בדרך שבה היא אמורה להיות מוצגת", אומרת לוי, "ישראל רבינוביץ', למשל, כבר שרף אצלי כתובת אש בסלון".

 

פרטים: גני טל 16 הושעיה, הכניסה חופשית.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x