שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

יוצרי הסרט "התפוררות": "מי שהיתה לו תקווה, התבדה"

טלי שמש ואסף סודרי בדקו מה השתנה אחרי המחאה החברתית. התוצאה, שתוקרן הערב בפסטיבל חיפה, ממחישה היטב את הקיטוב החברתי בישראל

ארי ליבסקר 09:0314.10.14

הסרט הדוקומנטרי "התפוררות" הוא המחשה ריאלית, ללא פילטרים, של נתוני ה־OECD שמראים כי בישראל הקיטוב החברתי בין עשירים לעניים הוא מהגדולים במדינות המפותחות. מתועדים בו עושר ויוקרה מנקרי עיניים מול עוני מחפיר: פנסיונר שעבד כל חייו מחפש אוכל באשפה; אשה שפניה מנותחים מגיעה לסיור נדל"ן בשכונה של אנשים אמידים; אב חד־הורי מגדל את בתו במקלט מוזנח; ויחצן מסיבות יוקרה מתכונן לערב סילבסטר שמוטסים אליו אוליגרכים מכל העולם.

 

הסרט, שחלקיו השונים שודרו ב־yes דוקו לפני הבחירות האחרונות כסרטים קצרים בני חמש דקות מדי יום, יוקרן הערב בפסטיבל חיפה (4 שקל, 20:00, סינמטק חיפה). את הסרטים הקצרים ביימו במאים שונים, בהם ניר הורוביץ, סיוון ארבל, שירלי ברקוביץ', דרור לבנדיגר וג'קי אדרי (גילוי נאות: גם כותב שורות אלו השתתף), ואת הפרויקט כולו ערכו אסף סודרי וטלי שמש, שיצאו לבדוק מה קרה אחרי המחאה החברתית של 2011.

 

טלי שמש ואסף סודרי. אפטר-שוק טלי שמש ואסף סודרי. אפטר-שוק צילום: אוראל כהן

 

"גילינו מצב של אפטר־שוק ואנטי־קליימקס", אומרת שמש, "אחרי שכולם ציפו לשינוי החל מצב שבו כל אחד התכנס עם עצמו, הפערים רק החמירו. כל מי שהיתה לו תקווה, התבדה. 'התפוררות' הוא המשך לפרויקט 'התעוררות', שהחל במחאה. הרעיון היה לעקוב אחר דמות אחת ולשדר סרטון בכל יום, מעין מהדורת חדשות אלטרנטיבית, תוך התמקדות בפריפריה". סודרי: "בכל מקום ראינו את הזעם בעיניים וגם את התקווה לשינוי. באחד הפרקים הזכורים כיכב היחצן רני רהב, שטען שהמילה 'טייקונים' היא המצאה. כשנשאל מה דעתו על צניעות אמר כי לולא האירועים הגדולים לא יוכלו סטודנטים להתפרנס מקייטרינג".

 

מתוך "התפוררות". מציאות של עושר ויוקרה מנקרי עיניים מול עוני מחפיר מתוך "התפוררות". מציאות של עושר ויוקרה מנקרי עיניים מול עוני מחפיר

 

שמש וסודרי מנוסים ביצירה מחאתית. ב־2004 היא ביימה את הסרט "זהב לבן עבודה שחורה", שתיעד את פערי המעמדות במפעלי ים המלח, ואילו סודרי, צלם קולנוע ובמאי, ביים ב־2005 את הסרט "שביתה", שתיעד את ניסיון ההתאגדות הכושל של פועלי חיפה כימיקלים דרום.

 

לשאלה אם הם מאמינים שסרטים יכולים לשנות את המציאות, עונים שמש וסודרי פה אחד שלא. מצד שני, הם יכולים לשנות את התודעה הציבורית, ובעקבותיה המציאות תשתנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x