$
אוכל

ניצחון מתוק בחזית השוקולד

דווקא עכשיו הוזמנה השוקולטיירית איקה כהן למכור את תוצרתה בחג המולד במחלקת הגורמה של גאלרי לפאייט בפריז, היכל קולינריה בינלאומי נחשק. כהן: "כשאתה מקבל פנייה כזו, אתה מבין שתמצא את מקומך בכל נקודה אחרת". גאווה ישראלית

גלי וולוצקי 09:0905.08.14
"בהתחלה חשבתי שמדובר במתיחה", מספרת השוקולטיירית איקה כהן על הרגע בחודש מאי האחרון, שבו ראתה את האימייל שמזמין אותה להציג את הפרלינים שלה בחגיגות חג המולד בכלבו גאלרי לפאייט בפריז. "בדיוק חזרתי מפירנצה, מזכייה בתחרות שוקולדים, והייתי בהתרסקות של החזרה למציאות אחרי ההיי בתחרות. האימייל הזה היה זריקת עידוד מטורפת לנשמה".

מחלקת הגורמה בגאלרי לפאייט נמצאת ברשימת היעדים הנחשקים של כל חובב אוכל משובח, וגם של יצרני מזון ומשקאות המעוניינים למצב את עצמם בפסגת הקולינריה העולמית. מדי שנה הכלבו מציין את חג המולד בהזמנת מספר מצומצם של יצרני מזון פורצי דרך להציג אצלו, כדי לנסות להפתיע, לרגש ולשמר את מעמדו של המוסד הוותיק כמוביל בזירת הגורמה.

 

איקה כהן. "חשבתי שמדובר במתיחה" איקה כהן. "חשבתי שמדובר במתיחה" צילום: שירן כרמל

 

הפרלינים של כהן יוצגו בכלבו במשך כחודשיים וחצי, מתחילת נובמבר. לדבריה, שני הצדדים מסתכלים כרגע על הפרויקט כעל פיילוט לעבודה משותפת: "המטרה היא לשמור על הבוטיקיות, אבל להגדיל את השוק. זה משהו שאני רואה בו פוטנציאל אדיר, שיאפשר לי להמשיך לעשות כאן את הכי טוב".

 

הקולקציה המיוחדת שהכינה כהן לחגיגות חג המולד כוללת חמישה פרלינים שונים, שיימכרו במארזים של 5, 10 או 25 יחידות: פרלין פסיפלורה פלפל עם שוקולד מריר; פרלין גנאש מריר; פרלין מרציפן פיסטוק עם דבש ושוקולד מריר; פרלין קלאסי של פראלינה במרקם גס עם פייטה (שבבי ופל) ושוקולד חלב; ופרלין קרמל מלוח עם שוקולד חלב.

 

את חמשת טעמי הפרלינים הרכיבה כהן עם ז'יל מרשל הצרפתי, שהיה בעבר השוקולטייר של אחת מרשתות בתי השוקולד המשובחות והמוכרות בעולם, La Maison du Chocolat, שעמו התיידדה לאחרונה.

 

המארז שעוצב במיוחד לגאלרי לפאייט. 25 פרלינים, 5 טעמים, 165 שקל בארץ המארז שעוצב במיוחד לגאלרי לפאייט. 25 פרלינים, 5 טעמים, 165 שקל בארץ צילום: אייל יסקי וייס

 

השניים שיתפו פעולה עם ז'ראר גי, מאייר המעצב תפריטים לטובי השפים הצרפתים - ובהם פייר הרמה ופייר גנייר - שעיצב את המארזים וגם ספרון קטן שיצורף לכל מארז, ובו איורים ושירים מפרי עטו. "זו ממש קופסה קטנה של תרבות, עם שירים, איורים ושוקולדים. יצאה יצירה יפהפייה של שלושתנו", אומרת כהן על המארז, שיימכר גם בארץ (165/65/33 שקל ל־25/10/5 פרלינים).

 

לא רק ליטוף לאגו

 

הקשר בין כהן לגאלרי לפאייט, כך היא מספרת, התגלגל כמעט במקרה. "בעקבות תחרות השוקולד הבינלאומית בפירנצה, שבה זכיתי במדליית זהב עם פרלין הזעתר שלי, כתב עליי עיתונאי צרפתי מהיומון הפופולרי 'דירקט מאטן', וכך בעצם שמעו עליי בהנהלת הכלבו".

 

במפעלה הקטן בדרום תל אביב - כל כולו חדר המקורר לטמפרטורה הנדרשת כדי לעבוד עם שוקולד - מייצרת כהן כ־24 סוגי פרלינים, תוך התמקדות בטעמים קלאסיים ובטכניקה צרפתית, וגם טבלאות שוקולד, אגוזים מצופים בשוקולד ועוד. את מוצריה היא מוכרת לקהל הרחב בחנות הצמודה (יד חרוצים 11 ת"א), אבל עיקר הייצור נועד לבתי מלון ולחברות.

 

חגיגות חג המולד בגאלרי לפאייט. מוביל בזירת הגורמה חגיגות חג המולד בגאלרי לפאייט. מוביל בזירת הגורמה

 

ההזדמנות לחשוף את מוצריה לחובבי גורמה בעולם היא לא רק ליטוף לאגו, היא אומרת, אלא גם חיזוק לדרכה הלא קלה כיצרנית ישראלית קטנה, ומה שיאפשר לה להמשיך לקיים את העסק בארץ. "אני מתעקשת לעבוד עם חומרי הגלם הטובים ביותר, בשיטות המפרכות ביותר ובלי פשרות, וזה לא פשוט לעשות את זה בשוק קטן כמו ישראל.

 

הספרון שיוענק עם מארז הפרלינים הספרון שיוענק עם מארז הפרלינים

 

 

"בשלוש השנים שעברו מאז שפתחתי אני נשאלת פעם אחר פעם אם יש כאן שוק מספיק גדול לשוקולדים ברמה ובמחיר שלי. החשיפה בגאלרי לפאייט תאפשר לי להמשיך לקיים את השוק שלי בארץ בלי להוריד סטנדרטים ובלי לחפש קהל אחר. זה רק מוכיח שכאשר עובדים נכון גם עסק זעיר יכול לשחק במגרש של הגדולים. זה מאוד מעודד".

 

בירת השוקולד

 

כהן כבר חשבה בעבר על אפיקי יצוא לחו"ל, אך אלה לא הבשילו. "קיבלתי, למשל, פנייה ממוסקבה, וזה הפחיד אותי מאוד. זה מקום שאני לא מכירה, וחששתי שאצטרך לעבוד אחרת. גאלרי לפאייט הוא גוף שאני מרגישה בטוחה איתו, וצרפת היא באמת בירת השוקולד. פריז כל כך רוויה בשוקולד, שכאשר אתה מקבל פנייה ממקום כזה, אתה מבין שתמצא את מקומך בכל נקודה אחרת".

 

את נכנסת לשוק הצרפתי בתקופה די מסובכת תדמיתית עבור מוצר ישראלי.

"המחשבה אפילו לא חלפה בראשי". 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x