$
פנאי

חמאם החלומות של אמיל

בשקט בשקט, בעזרת פרסום מפה לאוזן, הגשימו אמיל ויאנוס גטאס את חלום הילדות של האב ופתחו בעיר העתיקה של עכו את החמאם הטורקי הכי אותנטי בארץ. "כולם צחקו עליי", מספר אמיל, "היום אני מרגיש מלך"

רעות ברנע 10:4601.07.14

"בתור ילד בעיר העתיקה בעכו הייתי הולך פעם בשבוע עם אבא שלי לחמאם המקומי", מספר אמיל גטאס ועיניו נוצצות. "כשתושבי העיר התחילו להתקין בבתים דודי שמש כבר לא היה צורך בחמאם, והשניים שפעלו בעיר נסגרו ב־1970. אבל אני לא שכחתי אותם. בכל מקום שהגעתי אליו בעולם חיפשתי את החמאם הטורקי האותנטי, ופנטזתי על הרגע שבו אפתח אחד משלי", הוא אומר.

 

בתחילת שנות השמונים עזב אמיל (58) את עכו לטובת עבודה בתעשיית ההייטק בירושלים. לפני שבע שנים, כשחזר לעיר, הוא החליט כי הוא עומד להקדיש את עצמו להגשמת חלום הילדות. "כולם צחקו עליי, כולל בני המשפחה", הוא מספר, "אף אחד לא האמין שאני באמת רציני בעניין".

 

אבל זה קרה: בבית אבן בקצה העיר העתיקה של עכו, מול הים, פתח גטאס את "החמאם האותנטי היחיד בישראל", לדבריו - מתחם שמציע טיפולים טורקיים מסורתיים כמו קרצוף עמוק וטיפול בעלי עץ חרוב, שנעשים במבנה היסטורי ששיפוצו ארך חמש שנים. היום כל בני המשפחה עובדים איתו: אשתו קמיליה מנהלת איתו את המקום, שניים מבניו הם מטפלים ואחראים על הדרכת המטפלים הנוספים, והבן השלישי יאנוס אחראי בשלט רחוק על השיווק לצד עבודתו המרכזית, ניהול ערוץ הטלוויזיה "הלא TV" - ערוץ ישראלי המשדר בערבית.

 

אמיל (מימין) ויאנוס גטאס בחמאם. "הטורקים היו מופתעים מעד כמה המקום נאמן לשיטה ולעיצוב של החמאם המסורתי" אמיל (מימין) ויאנוס גטאס בחמאם. "הטורקים היו מופתעים מעד כמה המקום נאמן לשיטה ולעיצוב של החמאם המסורתי" צילום: אלעד גרשגורן

 

בני משפחת גטאס לא מפרסמים את החמאם ולא עובדים עם משרד יחסי ציבור. הלקוחות מגיעים בעיקר מפה לאוזן. "בעיר כולם מכירים אותנו. אנשים מגיעים אלינו בעקבות המלצות של חברים או מכמה כתבות שנכתבו עלינו בעיתונות בחו"ל", אומר אמיל. "היו אצלנו עד היום אנשים מ־39 מדינות שונות, כולל טורקיה".

 

ואיך הגיבו הטורקים?

"היו מופתעים מאוד מעד כמה המקום נאמן לשיטה ולעיצוב של החמאם המסורתי".

 

"קיים עוד חמאם באילת, אבל הוא לא בנוי ולא מתנהל בצורה מסורתית כמו זה שלנו", אומר יאנוס (31).

 

חפרו כלפי מטה

 

"המבנה היה במקור בית מגורים", מספר אמיל. "הוא לא היה גדול מספיק כדי לבנות חמאם מסורתי אמיתי. לא יכולנו להרחיב אותו כלפי מעלה כי יש לו תקרת קשת, אז החלטנו לחפור כלפי מטה. מכיוון שמדובר בעיר העתיקה היינו צריכים לקבל אישורים שונים מרשות העתיקות. גם תקן ממשרד הבריאות היה בעייתי וכלל ביורוקרטיה מסובכת, כיוון שהתברר לנו שבכלל לא קיים אחד כזה. יש תקן להפעלת ספא, אבל לא לחמאם".

 

לא התחשק לכם להרים ידיים?

"אני לא ויתרתי", אומר אמיל. "פעם אחת במהלך השנים האלה אפילו התאשפזתי בבית חולים כתוצאה מ'דרישות מוגזמות', כפי שאני מכנה את זה. גם השקעתי פה כספים רבים. רק עכשיו, אחרי שהמקום פועל כבר זמן מה, אני מתחיל להחזיר חובות ולראות מזה קצת רווח".

 

חמאם גטאס (רחוב ההגנה, עכו. 04-6897462), הצמוד למסעדת הדגים הידועה אורי בורי, הוא המקום שבזכותו הרגשתי הכי נקייה שהייתי זה שנים. פיזית, אבל גם מנטלית. הטיפול בחמאם מתחיל בשהייה בסאונה רטובה למשך כרבע שעה. אחריו מגיע החלק המרכזי - עיסוי טורקי על מיטת שיש מחוממת שכולל קרצוף באמצעות סבון שמן זית ושקיות מיוחדות, בשילוב עיסוי מקצועי. המגע שמותירים המים, הקצף והשקיות על הגוף הוא מגע שונה מאוד מזה שאנחנו רגילים אליו בעיסוי רגיל. יש בו משהו שגורם לך להרגיש קליל, ואפילו מרחף.

 

"את הטכניקה המסורתית נסעו האחים שלי ללמוד בטורקיה", מספר יאנוס, "כולם פה כמובן מעסים מוסמכים, לא תקבלי פה מכות עם מגבת רטובה. אנחנו לא מספקים את הטיפול האלים, אלא טיפול מסורתי שמתאים לקהל של ימינו. יש גם כאלה שמבקשים במיוחד טיפול שנעשה באמצעות עלים של עץ חרוב בתוך הסאונה, בדרך כלל מדובר בכאלה שעשו טיפול כזה בטורקיה או שזוכרים אותו מהילדות בברית המועצות. אם מישהו מבקש מראש אנחנו מסכימים, אבל באופן קבוע זה טיפול מאוד מלכלך".

 

חמאם פרטי

 

החמאם הטורקי בעכו. "זה תהליך שמנקה את הראש" החמאם הטורקי בעכו. "זה תהליך שמנקה את הראש" צילום: אלעד גרשגורן

 

בתום העיסוי ממשיכים אל הג'קוזי, תוספת עכשווית לטיפול, ומשם אל הסאונה היבשה. כשנדמה כבר שהכל נגמר, אתה עוד זוכה לכמה דקות של מנוחה על מיטת שיש מחוממת גדולה. "אני לא יודע איך להסביר את זה, אבל זה תהליך שמנקה את הראש", אומר אמיל.

 

לאחרונה החליט אמיל להפוך את החמאם ל"חמאם בוטיק", כמו שהוא מכנה זאת. "בהתחלה ניסינו להפעיל את המקום במתכונת העתיקה, שיהווה מקום מפגש לאנשי העיר", מסביר יאנוס, "אבל ראינו שזה כבר לא עובד היום. לכן החלטנו שכאשר מגיעים בני זוג, נסגור את כל המתחם לרשותם למשך שעתיים, כדי שירגישו כמה שיותר בנוח. אפשר גם להגיע בקבוצה של כמה אנשים ולסגור את המקום לשלוש שעות. השירות הוא מאוד אישי - זה את ובן הזוג שלך לבד, אף אחד לא מפריע. התשלום הוא 600 שקל לזוג והוא כולל את העיסוי, השימוש בסאונות ובג'קוזי וכיבוד קל, בסך הכל שעתיים של פינוק".

 

אמיל, היום אתה יכול לנוח על זרי הדפנה?

"כן, זה חלום שהתגשם. היום אני מרגיש את עצמי מלך".

 

ויש עוד חלומות להגשים על הפרק?

"הייתי שמח להקים מפעל לעראק או בית משקה ליין במתכונת העתיקה, סטייל רובין הוד, אבל בשביל זה צריך עוד הרבה מאוד כסף. מעבר לזה אני רוצה שיאנוס יהיה פה קצת יותר וייקח על עצמו את הניהול של העסק. אני רוצה קצת לנוח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x