$
פנאי

סוף עונת הכרטיסים

בזמן שהבקסטריט בויז מוסיפים הופעות, אמנים ישראלים מתקשים למלא אולמות שבעבר מילאו ללא קושי. ריבוי ההופעות מחו"ל, המחירים הגבוהים והמצב הכלכלי מכרסמים עוד ענף במשק

נמרוד צוק 09:0529.05.14

לא רבים מוכנים להודות בזה בפומבי, ובוודאי שלא לנקוב בשמות מפורשים, אבל מי שנוהג ללכת להופעות של מוזיקה ישראלית בקביעות כבר יודע: בחודשים האחרונים רבים מהאמנים מתקשים למלא אולמות כמו פעם. הקהל הישראלי, שפעם מילא אולמות בכל רחבי הארץ בקביעות - גם אם לא היה מדובר בערב מיוחד או בהופעת השקה לאלבום חדש - מעדיף להישאר בבית, והאמנים, שמרבית פרנסתם בהופעות, חשים זאת היטב.

 

הופעתם המשותפת של שלום חנוך ושלמה ארצי, למשל, שהיתה אמורה להתקיים באוגוסט הקרוב בפארק הירקון, נדחתה למועד בלתי ידוע עוד טרם ההכרזה הרשמית על קיומה. בניגוד לשנים קודמות, שבהן הופיע בעיקר בקיסריה, הקיץ הזה מתוכנן לארצי סיבוב שיכלול לא מעט מקומות קטנים יותר, כמו אמפי טבריה, זאפה אמפי שוני והיכל התרבות בתל אביב.

 

היחצ"ן עופר מנחם: "בילוי בהופעה יכול לעלות לזוג — כולל הכרטיסים, התחבורה, הבייביסיטר לילדים והשתייה - מאות שקלים" היחצ"ן עופר מנחם: "בילוי בהופעה יכול לעלות לזוג — כולל הכרטיסים, התחבורה, הבייביסיטר לילדים והשתייה - מאות שקלים" צילום: עמית שעל

 

לעידן רייכל מתוכננות 19 הופעות הקיץ, אבל רק שתיים מהן בקיסריה, לעומת ארבע בשנה שעברה. גם הופעה מתוכננת של שלומי שבת בפארק הירקון בוטלה, אם כי ביחסי הציבור של הזמר מתעקשים כי הביטול נבע מהתנגשות עם לוח הזמנים של צילומי התוכנית "The Voice".

 

"אכן ניכרת ירידה במכירת הכרטיסים להופעות בחודשים האחרונים", אומרת יעל מרגלית, מנכ"לית חברת הבוקינג "המון ווליום", שמטפלת בהופעות של אמנים כגון שלום חנוך, הדג נחש, שלומי שבן וברי סחרוף, ובעבר הפיקה גם הופעות של אמנים בינלאומיים.

 

"מדי שנה קיימת האטה בתקופה הזו אחרי פסח, בגלל הבמות הפתוחות ביום העצמאות, ההופעות בימי הסטודנט והופעות הקיץ בעיריות. תוסיף לזה את מופעי החו"ל הרבים וקיבלת קיץ קשה עבור המופעים הישראליים. נצטרך לראות איך עוברים את הקיץ הזה ללא יומרות מוגזמות והפקות ענק".

 

יעל מרגלית, מנכ"לית המון ווליום: "מדי שנה קיימת האטה בתקופה הזו. תוסיף לזה את מופעי החו"ל הרבים וקיבלת קיץ קשה. נצטרך לראות איך עוברים את הקיץ הזה ללא יומרות מוגזמות" יעל מרגלית, מנכ"לית המון ווליום: "מדי שנה קיימת האטה בתקופה הזו. תוסיף לזה את מופעי החו"ל הרבים וקיבלת קיץ קשה. נצטרך לראות איך עוברים את הקיץ הזה ללא יומרות מוגזמות"

 

לא מסתכנים בהפסד

 

קל להאשים את היבוא מחו"ל במצב. הקיץ הקרוב מביא עמו בשורות מצוינות לחובבי הרוק והפופ, וסוף סוף נזכה לראות פה אמנים כמו הרולינג סטונס, הפיקסיז, ניל יאנג, וכמובן - הבקסטריט בויז, שמוספים עוד ועוד הופעות לאור הביקוש. יש שיגידו שכמו בכל שוק, גם בשוק ההופעות היבוא מחו"ל מרסק את הייצור המקומי. שיחות עם מגוון גורמים בענף מצביעות על כך שלהופעות המיובאות אמנם יש חלק בירידה, אולם הן לא הגורם הבלעדי לכך.

 

"הגל הגדול של הופעות בינלאומיות שמגיע לפה הוא מבורך, אבל כשאנשים צריכים לבחור בין אמן ישראלי להופעת חו"ל חד־פעמית, רובם יעדיפו את ההופעה הבינלאומית", אומר שאול מזרחי, בעלי מועדון ההופעות הבארבי בתל אביב. "חוץ מזה, בהחלט רואים התחלה של מיתון בחודשיים האחרונים, אנשים מוציאים פחות כסף על בילויים".

 

"הופעה במועדון כמו רידינג 3 בתל אביב יכולה לעלות לזוג - כולל הכרטיסים, התחבורה, הבייביסיטר לילדים והשתייה - מאות שקלים", אומר עופר מנחם, מנהל יחסי הציבור של אמנים כגון דודו אהרון, מיי פיינגולד ושלומי שבת. "במצב הנוכחי, מי שכבר ראה את שלומי שבת אולי לא ילך גם לאייל גולן. יש השנה פחות הופעות במקומות גדולים. אמנים מעדיפים לצמצם את הסיכון הכלכלי ולהסתפק במקומות שבהם אמנם יראו אותם פחות אנשים, אבל הם ידעו שכל הכרטיסים יימכרו. הרווח אמנם יהיה קטן יותר, אבל הם לא יסתכנו בהפסד כספי".

 

הופעה בבארבי. "מחירי הכרטיסים מופקעים בחלק מהמקרים, והקהל מגיב בסלידה" הופעה בבארבי. "מחירי הכרטיסים מופקעים בחלק מהמקרים, והקהל מגיב בסלידה" צילום: עמית שעל

 

מחירים גבוהים

 

אצ'ה בר, מנהל מועדון הצוללת הצהובה בירושלים, אומר כי בחודשים הראשונים של 2014 נמכרו פחות כרטיסים לעומת התקופה המקבילה ב־2013, וכי ייתכן שמדובר בגרסה חריפה יותר של ההאטה העונתית. "מי שנפגעות קודם כל הן הופעות המיינסטרים, שמחיריהן גבוהים יותר, ופחות הופעות אינדי כמו שאנחנו מביאים, שעולות סביב 50 שקל לכרטיס", אומר בר.

 

ואכן, גורם נוסף שאולי גורם לקהל להצביע ברגליים הוא מחירי הכרטיסים. המחירים אמנם לא השתנו מהותית לעומת שנים קודמות, אולם חלו שני שינויים: הראשון הוא שבגלל הוראה של הרשות להגנת הצרכן מחירי הכרטיסים המפורסמים כיום באינטרנט כוללים את עמלת הטיפול, כך שנדמה שהם עלו. השני הוא ריבוי האלטרנטיבות בדמות הופעות חינמיות, בעיקר הופעות אינדי במקומות קטנים בתל אביב, או במסגרת האירועים שמארגנת עיריית ירושלים.

 

כשמחירי הכרטיסים בבארבי, למשל, נעים בין 53 ל־133 שקל (החברים של נטאשה) ובזאפה תל אביב כבר מדובר על טווח של 115–225 שקל (יהודה פוליקר), לא פלא שיש כאלו שמסתפקים בהופעות בחינם.

 

"מחירי הכרטיסים מופקעים בחלק מהמקרים, והקהל מגיב בסלידה", אומר חובב מוזיקה שמכיר היטב את סצנת ההופעות בארץ.

  

שאול מזרחי, בעלי הבארבי: "בהחלט רואים התחלה של מיתון בחודשיים האחרונים, אנשים מוציאים פחות כסף על בילויים" שאול מזרחי, בעלי הבארבי: "בהחלט רואים התחלה של מיתון בחודשיים האחרונים, אנשים מוציאים פחות כסף על בילויים"

ותכף מונדיאל

 

"גם היורוליג שהסתיים והמונדיאל שתיכף מתחיל משאירים אנשים בבית", אומר מזרחי מהבארבי. "אצל חלק מהאמנים קיימת חזרה על אותם החומרים, כך שאנשים מתעייפים". מעט מאוד אמנים ישראלים מוכרזים כיום כ"סולד אאוט" בהופעות מן השורה, כשבין יחידי הסגולה ניתן לציין את שרית חדד, אביתר בנאי וברי סחרוף. לצדם יש גם כאלה שנזקקים לקופונים כדי למלא הופעה.

 

אפילו אצל מפיקי ההופעות הבינלאומיות יש כיום לעתים קושי למכור כרטיסים. הכרטיסים להופעה של הסטונס, למשל, נמכרים לאט מהצפוי. על פי הערכות בתעשיית המוזיקה, לסטונס נמכרו עד כה כ־43 אלף כרטיסים, לניל יאנג - 30 אלף, ולפסטיבל "רוקנ'רולר" שבו יופיעו הפיקסיז וסאונדגארדן, כ־20 אלף כרטיסים. הופעה בינלאומית אחרת, של הרכב הרוק המתקדם הוותיק טנג'רין דרים שהיה אמור להגיע להיכל התרבות באמצע מאי, התבטלה לאחר ש־350 כרטיסים בלבד נמכרו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x