שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

ביקורת ספר: "האדמה הטובה" / פרל ס. בק

"האדמה הטובה" הוא ספר לא פחות קל לקריאה מכל ספר פופולרי אחר של ימינו, אבל הוא פשוט הרבה הרבה יותר טוב

מיכל פלד-פליישר 09:4530.03.14

מה: ההוכחה שלא כל ספר מ־1931 שמתויג כ"קלאסיקה" חייב להתיישן ולהיות כבד - להפך. עלילה: "האדמה הטובה" פורס את סיפורה של משפחת חקלאים סינית, החל מהיום שבו ואנג לונג האיכר נושא לאשה את או־לן השפחה, ועד לזקנתו. בדרך הם יולדים ילדים, נודדים דרומה, רעבים ללחם, מקבצים נדבות, מתעשרים, קונים אדמות, מתמודדים, רבים, משלימים, פוגעים ונפגעים - חיים, בקיצור.

 

דבר המבקרת: כש"האדמה הטובה" יצא לאור לראשונה הוא הפך את המחברת, פרל ס. בק, לאשה הראשונה שזכתה בפרס פוליצר, ומאוחר יותר היא גם זכתה בפרס נובל לספרות. לעתים די באזכורם של שני פרסים אלה כדי שהקורא הממוצע ישמוט את הספר בבהלה מידיו - אבל במקרה הזה זו תהיה טעות איומה.

 

האדמה הטובה האדמה הטובה

 

מה שיפה ברומן האפי המשפחתי של בק הוא הפשטות הגדולה שבו, פשטות שהיא גם חלק מהרעיון שאותו מנסה בק להעביר לקורא. בסופו של דבר, חייה של המשפחה כולה נעים סביב הדבר הבסיסי ביותר בעולם: האדמה. ולמרות פשטותו של הסיפור, שגובלת באגביות, בק כותבת כל כך טוב והעלילה כל כך סוחפת, שלא נוצרת תחושת שטחיות אלא להפך, עומק מהסוג שרק פשטות גדולה ואמיתית יכולה לשדר - ועל זה בדיוק היא זכתה בפרסים.

 

מבחינת מאמץ, "האדמה הטובה" הוא ספר לא פחות קל לקריאה מכל ספר פופולרי אחר של ימינו, אבל הוא פשוט הרבה הרבה יותר טוב.

 

ציטוט למזכרת: "'לעולם לא אמכור את האדמה שלי!' צרח עליהם. 'אני אחפור בשדות רגב אחר רגב, ואתן לילדים שלי לאכול אדמה, וכשהם ימותו אקבור אותם באדמה, ואני ואשתו ואבי הזקן - כן, אפילו הוא - אנחנו נמות על האדמה שנתנה לנו חיים!'".

 

שורה תחתונה: ספר קליל, מקסים וסוחף מבלי לאבד את העומק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x