$
פנאי

פרסום ראשון

התפטרו חברי המדור לאמנות פלסטית במשרד התרבות

הסיבה: התנגדות למינויה של ג'ודי אברמוביץ' ליו"ר המדור; המתפטרים: האמן איציק ליבנה, ד"ר איה לוריא, ד"ר דומיניק לוי אייזנברג, עדנה מושנזון, דוד גינתון, בילו בליך ואוריאל מירון

רעות ברנע 20:3307.01.14

שבעה מחברי המדור לאמנות פלסטית השייך למועצה הישראלית לאמנות ותרבות במשרד התרבות והספורט הגישו בתחילת השבוע את התפטרותם, בעקבות חילוקי דעות בינם לבין הנהלת המועצה, בראשות היו"ר ד"ר חייים פרלוק.

 

המדור לאמנות פלסטית הוא המדור המקצועי בתחום האמנות הפלסטית במועצה הישראלית לאמנות ותרבות. המועצה היא גוף סטטוטורי התנדבותי המתקיים במקביל למינהל התרבות במשרד התרבות. תפקידה הוא לייעץ לממשלה ולשרת התרבות והספורט בתחומי התרבות. המדור לאמנות פלסטית אחראי לדון בבקשות לתקציבים שמגיעות מהמוסדות הרלוונטיים ברחבי הארץ.

 

"העניין בא בתגובה למינוי שמבחינתנו עורר תהייה", אמר אחד מחברי המדור המתפטרים, האמן איציק ליבנה. "מינויה של ג'ודי אברמוביץ' ליו"ר המדור, במקומה של היו"ר הקודמת סיגל בר-ניר שכהונתה הסתיימה בחודשים האחרונים. יחד עם ליבנה הגישו את התפטרותם הקולקטיבית גם ד"ר איה לוריא, ד"ר דומיניק לוי אייזנברג, עדנה מושנזון, דוד גינתון, בילו בליך ואוריאל מירון.

 

"אברמוביץ' היתה חברת מדור בשנים האחרונות אך לדעתנו אינה מעורה מספיק בעולם האמנות הישראלי. בעקבות המינוי פנינו ליו"ר ד"ר חיים פרלוק, וביקשנו להיפגש עימו. בפגישה שהתקיימה לפני שבועיים הערנו על מידת ההתאמה. תגובתו של פרלוק באותה הפגישה היתה קשה ובוטה והסגירה מבחינתנו את העובדה שמה שעומד מאחורי המינוי הוא שיקולים פוליטיים".

 

מוזיאון ת"א לאמנות (ארכיון) מוזיאון ת"א לאמנות (ארכיון) צילום: ענר גרין

 

לפני כשבועיים פנה גם איגוד האמנים במכתב לשרת התרבות והספורט לימור לבנת בו הביעו את דעתם בנוגע למינוי. "לאור בחירתה של ג׳ודי אברמוביץ׳ לתפקיד ראש המדור", נכתב במכתב, "עולה חשש שהרכב המועצה מצביע באופן גורף על כך שמשרד התרבות אינו מעוניין ללמוד את הצרכים של תחום האמנות הפלסטית בכלל, ושל האמנים הפלסטיים בפרט. אנו רואים בהרכב המועצה לא רק את המשכה של אפליה מתמשכת, עליה התרענו בעבר במספר מכתבים למשרדך, אלא משנה סדורה, הממשיכה להציב בראש מקבלי ההחלטות מומחים ואנשי ציבור המקורבים לתחומי תרבות אחרים".

 

"המדור נוהל לתפארת במשך 4 שנים", אומרת ד"ר איה לוריא, אחת מחברות המדור שכאמור התפטרו. "כולנו הוזמנו לקחת בו חלק ועשינו זאת בהתנדבות. סיגל בר-ניר ולצידה עידית עמיחי, שלקחה בו חלק מטעם משרד התרבות, עשו עבודה מסורה ומקצועית והצליחו להגדיל משמעותית את תקציב האמנות הפלסטית שגם ככה הוא זעום ביחס למדורים אחרים. המינוי החדש יצר אצלנו תחושה של אי נוחות, ונדנו על הסף מהאפשרות לקיים דיון בנושא, נאמר לנו באופן בוטה מאד שאף אחד לא חייב לנו דין וחשבון. הכל אמנם נעשה ע"פ הנהלים, אבל הנהלים אינם חזות הכל. הרגשנו שנחצו קווים אדומים ובלב מאד כבד החלטנו להתפטר ולעורר קול מחאה מבחוץ. לעניות דעתנו, במדור שעוסק בתרבות ואמנות, ראוי להתדיין. מדובר בפעילות ציבורית חשובה שמצריכה המון השקעה וזמן. אם נוח ליושב הראש לקבל דעה מקצועית רק לגבי

דברים שהוא מוצא לנכון, אין לנו סיבה להיות שם".

 

חיים פרלוק מסר בתגובה: "חברת המועצה סיגל בר-ניר סיימה את הקדנציה שלה. בישיבתה האחרונה מינתה המועצה באופן טבעי את ג'ודי אברמוביץ' להחליפה. אברמוביץ' היא חברת מועצה, קריטריון הכרחי בתפקיד, היא חברת המדור מזה שנים והיא גם אמנית בזכות עצמה ובעלת ניסיון בעולם הגלריות. לצערי, המועצה לא שואלת את חברי המדור על מי הם ממליצים, ואף אחד מהם לא יכול להתמנות לתפקיד היו"ר כי הם אינם חברי המועצה. חלק מחברי המדור לא היו שבעי רצון וקראו תיגר על החלטת המועצה. עם כל הרצון הטוב, דעתם אינם רלוונטית במקרה הזה. בעקבות ההתפטרות הקולקטיבית הוצאתי עבורם מכתב תודה, ובקרוב ימונו 14 חברי מדור חדשים ביניהם אמנים ותיקים וצעירים מכל רחבי הארץ. אנחנו משתדלים לעשות את המיטב בתחום האמנות הפלסטית, ואפשר כבר לספר, לראשונה, שבשנה הקרובה יגדל תקציב האמנות הפלסטית בכ-10%".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x