שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף באזז יוני 2013

מעשה מרכבה

קולקטיב אמנותי חדש מאפשר לחבר את כל משחקי ההרכבה שלכם יחד, בחינם ובקוד פתוח

עומר כביר 08:4919.06.13

משחקי הרכבה דוגמת לגו הם בין המשחקים היותר יצירתיים. הם דורשים דמיון, השקעה ומחויבות, אבל מספקים אינסוף הזדמנויות ליצירות מרשימות ומפתיעות - הכל בהתאם לרמת הכישרון של המרכיב. המגבלה העיקרית שלהם היא שהם מתחברים רק לעצמם. לבני לגו מתחברות רק עם לבני לגו אחרות, דופלו עם דופלו, טינקרטוי עם טינקרטוי וכן הלאה. מה קורה כשילד רוצה לשלב בין לבני לגו לקרשי העץ של לינקון לוגז? ומה קורה כשמתבגרים ומשתכללים ל־K'nex או Zome, אבל לא רוצים לזרוק את אבני הדופלו הישנות?

 

הפתרון מצוי באחד מצומתי המפגש המעניינים של עולם הטכנולוגיה, זה שבו הקוד הפתוח פוגש את ההדפסה התלת־ממדית - וקוראים לו Free Universal Construction Kit (נסו לקרוא את ראשי התיבות בעצמכם). מדובר בסדרה של כמעט 80 מתאמים שמאפשרים לחבר עשרה משחקי הרכבה פופולריים לכדי משחק הרכבה אחד גדול שמאפשר ליצור מבנים מסוג חדש לגמרי.

 

ערכת מתאמי F.U.C.K. כל אחד יכול להוריד את הקובץ ולהדפיס אותו במדפסת תלת־ממד (צילום:  FAT Lab + Sy-Lab) ערכת מתאמי F.U.C.K. כל אחד יכול להוריד את הקובץ ולהדפיס אותו במדפסת תלת־ממד (צילום: FAT Lab + Sy-Lab)

 

ההברקה הזאת, שהיתה מועמדת השנה לפרס Design of the Year של מוזיאון העיצוב בלונדון, אחד הפרסים

היוקרתיים בעולם העיצוב, היא פיתוח של F.A.T Lab, קולקטיב הפועל לשילוב פילוסופיית הקוד הפתוח בתרבות פופולרית. "הערכה מעודדת אינטראקציה חדשה לגמרי בין מערכות שקודם לכן היו סגורות", מסבירים המפתחים. "אנחנו מקווים שהיא תשמש מודל לשימוש של הנדסה לאחור בפעילות אזרחית: הליך יצירתי שבו כל אחד יכול לפתח חלקים שמגשרים בין המגבלות של מוצרים מסחריים".

 

בהתאם לפילוסופיה שמאחוריה, ערכת המתאמים אינה מוצעת למכירה בחנויות צעצועים אלא מופצת חינם דרך האתר Thingiverse.com בצורת קובץ שמיועד להדפסה במדפסת תלת־ממד. כל מי שיש לו מדפסת כזו (וכיום אפשר לרכוש אותן בפחות מ־1,400 דולר) יכול להוריד את קובצי המתאמים ולהדפיס בביתו, בהתאם לצורך. המדפיס יכול אפילו לנסות את כוחו, לשנות את עיצוב החלקים וליצור מתאמים חדשים למשחקים שכרגע לא כלולים בערכה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x