$
פנאי

שירה עברית: ספרים חדשים ומומלצים

אוסף שירים עבריים מהמאה ה־19 ועד היום, שירת מחאה נשית, שירים אישיים לדן דאור וספר חדש לרחל חלפי. כלכליסט ממליץ על ספרי השירה החדשים בחנויות

מאיה נחום שחל 09:0214.04.13

יבול חדש של ספרי שירה בסגנונות שונים נחת בחנויות, ו"כלכליסט" ממליץ על ספרים נבחרים.

 

מביאליק עד ארצי: "השירים הכי יפים בעברית"

מנחם בן ודורון קורן ערכו את אוסף השירים ובו גדולי המשוררים, עם שירים מכל התקופות ובסגנונות שונים, מימי הגעגוע לציון ועד משוררי האלפיים. משירו של אד"ם הכהן מאמצע המאה ה־19 בגולה, דרך משוררת תל־אביבית צעירה בת למשפחת פליטים וייטנאמית, ועד חיים נחמן ביאליק ("ביום קיץ, יום חום") ושלמה ארצי ("רוב הזמן את אשתי"). שירי אושר ודיכאון, שירי אלוהים ורוח, שירי אהבה וחוכמה, שירי ילדות וזקנה (ידיעות ספרים, 558 עמ', 118 שקל).

 

מחאת נשים: "מלכה עירומה"

אנתולוגיה הכוללת 193 שירי מחאה חברתית נשית שכתבו 103 משוררות ויוצרות, וליקטה וערכה המשוררת דורית ויסמן. עם שירים מתחילת המאה ה־20 ועד ימינו של רחל חלפי, רחל, דליה רביקוביץ', יונה וולך, לאה גולדברג, נידאא חורי, אגי משעול, מאיה בז'רנו, ענת לוין, ענת זכריה ועוד רבות. במרכז האנתולוגיה שירה העוסקת בבעיות התרבותיות, החברתיות והכלכליות של נשים בארץ, במחאה נגד מוסכמות החברה, נגד תיוג האשה ונגד תפקידיה המסורתיים, וכן מחאה נגד הטרדה, התעללות, אונס ורצח נשים. ל־30 מהשירים זוהי חשיפה ראשונה (הקיבוץ המאוחד בשיתוף הקרן החדשה לישראל, 296 עמ', 92 שקל).

 

 

בין אישי לפוליטי: "יותם ראובני, שירים 1970–2012"

מבחר של יותר מ־100 שירים המקיף יותר מארבעה עשורים מיצירתו של ראובני (יליד 1949). ראובני, שערך בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ", הוא מראשוני הקהילה הגאה המוצהרת בישראל. ב־1978 הוציא את הספר "בעד ההזיה" העוסק בהומוסקסואליות, צעד נדיר באותם ימים. הוא כותב על אהבה ומין, געגוע וחיפוש עצמי, והמצב הפוליטי והמגדרי בישראל. שיריו הקצרים מתאפיינים במוזיקליות ובאסתטיקה (קשב לשירה, 172 עמ', 88 שקל).

 

הדי השואה: "אני שלישי", עדי וולפסון

הספר השני בסדרת "חוברת סיכות", שמטרתה להוזיל את עלות ההוצאה לאור בלי להתפשר על האיכות. מחיר ספר בסדרה עומד על 38 שקל, והחוברת כרוכה בקרטון וסיכות, כמו המחברות של פעם.

 

בספרו השלישי של עדי וולפסון, פעיל סביבתי ופרופסור להנדסה כימית, השירים הם זיכרונות, מחשבות ושאלות שהוא חווה כבן הדור השלישי לשואה. אלה לא שירי שואה במובן הקלאסי של המילה, אלא התבוננות מפוכחת על ההווה והעתיד נוכח העבר (אבן חושן, 48 עמ', 38 שקל).

 

חקירת הנפש: "סין" רחל חלפי

חלפי כותבת שסין, יפן, הודו, הקוטב הצפוני ואגם לוך נס הם כולם מקומות שלא היתה בהם ושכמעט לא קראה עליהם, ובכל זאת הם קיימים בה, ומוסיפה שהשירים בספרה החדש הם ברובם חקירות של מיקרו־תהליכים בתוך הנפש והפרודות הזעירות שבתוכנו. חלפי, זוכת פרס ביאליק, היתה קריינית רדיו, קולנוענית ומרצה. הספר הוא מעין התבוננות פנימית, ובשירים יש מידה של הפשטה. "אני לא חושבת על רעיון וסוחבת אותו חודשים ומעבדת ומייפה, אני תופסת את עצמי ברגע מסוים והשיר כותב את עצמו ואת הרגע", היא מספרת. לספר מצורף דיסק של חלפי הקוראת משיריה (הקיבוץ המאוחד־כתר, 191 עמ', 92 שקל).

 

שירת געגוע: "גני תל אביב התלויים", אלי הירש

ספרו הרביעי של המשורר, העורך והמבקר אלי הירש, שנכתב בעקבות מות חברו ומורה הדרך הספרותי שלו, הסופר דן דאור. לאחר מותו ערך הירש את כינוס תרגומי־השירה של דאור "משתה לאדם בודד", ולאחריו התחילו שירי הספר להיכתב. שירים אישיים מאוד שנכתבו מתוך מודעות לקושי הגדול שבשילוב רגשות פרטיים מורכבים בתבניות ספרותיות הנטועות במסורת השירה. השירים בוחנים את היחסים בין אבל ושירת אבל, אהבה ושירת אהבה, געגוע ושירת געגוע, בין משורר למתאבל ובין מתאבל למת (הקיבוץ המאוחד, 77 עמ', 72 שקל).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x