$
פנאי

בוטיק הולך ונעלם

עודף ייצור של יינות בוטיק הוביל השבוע לסגירה של יקב בשן מרמת הגולן, בנוסף ליקב אסיף שנסגר בקיץ

עמית יריב 09:1319.12.12
יקב בשן, יקב בוטיק קטן ממושב אבני אית"ן ברמת הגולן, שייצר מדי שנה כ־10,000 בקבוקים, הודיע השבוע כי יפסיק את פעילותו. את מלאי הבקבוקים שנותר ביקב תמכור קבוצת "נחמת שותים", שרוכשת יינות במזומן ומשווקת אותם בפורמט של קבוצת רכישה, ולא ברור עדיין אם היינות שנמצאים בתהליכי התיישנות בחביות ביקב יימכרו ליקבים אחרים או יבוקבקו בידי היקב עצמו.

 

יינות בשן יינות בשן

 

אורי ראפ, מבעלי יקב בשן, אומר כי סגירתו של היקב - והוא מדגיש את המילים "לעת הזו" - היתה מחויבת המציאות, לנוכח התחרות הקשה בשוק היין הישראלי והקושי של בוטיק צפוני להתמודד עם עלויות ההפצה למרכז הארץ. מערך הפצה עצמאי הוא עניין יקר, ורעיון ההתקשרות עם חברת הפצה מרתיע את היקבים, מחשש שהיין שלהם יהפוך לאחד מרבים בפורטפוליו ולא יזכה ליחס המגיע לו.

 

היותו של יקב בשן יקב אורגני וכשר לא סייעה לו, לדברי ראפ, מכיוון שזירת היינות הכשרים בישראל עמוסה, והציבור הישראלי אינו מוכן לשלם פרמיה עבור יין אורגני.

 

בכך מצטרף בשן ליקב אסיף מערד, שנסגר בקיץ האחרון לאחר שלא מצא מערך הפצה מתאים, ולפי הערכות בענף לא מדובר בסגירה אחרונה של יקב בוטיק. בישראל פועלים כ־200 יקבים, מתוכם 15–20 יקבים גדולים ובינוניים, והיתר הם יקבי בוטיק קטנים, המייצרים בין 5,000 ל־20 אלף בקבוקים בשנה.

 

חלק גדול מיקבי הבוטיק האלה הוקמו בעשור הראשון של שנות האלפיים, תקופה שאפשר להגדירה כתור הזהב של היקבים הישראליים. באותם ימים נדמה היה שכולם פותחים יקב בוטיק, אך בניגוד להיצע היין בשוק לא חלה עלייה מקבילה בצריכה. על פי הנתון המקובל בענף - נתון שנוטה לאופטימיות יתר - צריכת היין בישראל עומדת על כ־7 ליטרים לנפש לשנה, כולל יינות מיובאים, יינות קידוש ויינות זולים שנמכרים במרכולים, כך שנראה שהשוק הישראלי אינו גדול דיו להכיל יקבי בוטיק רבים כל כך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x