פנאי

תיאטרון החאן: קטן ואיכותי

דני וייס מסכם שנתיים בתפקיד "הכי טוב בעולם התרבות" - מנכ"ל החאן הירושלמי, וגם חושב קדימה, על גיוס 50 מיליון שקל לבניית אולם נוסף

מאיה נחום שחל 09:1911.11.12

"להיות מנכ"ל החאן זה התפקיד האולטימטיבי, אני מחזיק בתפקיד שהוא בעיניי הג'וב הכי טוב בעולם התרבות", אומר דני וייס, שסוגר בימים אלה שנתיים בתפקיד. בחודש שעבר הוענק לחאן הירושלמי פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה מטעם עיריית תל אביב על מפעל חיים, והוא מרגיש שזה זמן טוב לסיכום ביניים.

 

"כשנכנסתי לחאן עמדנו על 5,500 מנויים ועכשיו אנו נושקים ל־8,000", הוא אומר, "רובם ככולם ירושלמים. מתוכם 2,300 הם סטודנטים שהופכים את המתחם למקום צעיר ותוסס".

 

דני וייס. "למצוא את שביל הזהב בין משהו שהוא סופר־איכותי למשהו שהקהל אוהב" דני וייס. "למצוא את שביל הזהב בין משהו שהוא סופר־איכותי למשהו שהקהל אוהב" צילום: מיקי נועם אלון

 

לדבריו כאשר נכנס לתפקיד עמד הגירעון המצטבר של התיאטרון על 3.9 מיליון שקל בשנה, ומאז הוא מתכווץ, והוא מעריך שעד סוף השנה יגיע ל־1.1 מיליון שקל בלבד. את הצמצום הוא מייחס בין השאר לגידול בהכנסות העצמיות כתוצאה מהתייעלות ואגרסיביות בשיווק עצמי.

 

תקציב החאן בשנה האחרונה הורכב מכ־5.7 מיליון שקל ממשרד התרבות, 3.2 מיליון שקל מתקנת ירושלים, 1.5 מיליון שקל מעיריית ירושלים והכנסות עצמיות של כ־5 מיליון שקל. בימים אלה נערכות ההכנות לתקציב השנה הבאה, ווייס בכל זאת מודאג: "אנחנו מעריכים שהגידול בהיקף ההכנסות הכולל שלנו ייעצר השנה כי זו שנת מיתון וכולם מצמצמים ומתכווצים".

 

לשמור על אינטימיות

 

החאן ממשיך לשמור על זהותו כתיאטרון איכותי ועל רפרטואר של עד חמש הצגות בשנה. "יש קונפליקט מובנה בין מנכ"ל למנהל אמנותי, ומכיוון שמיקי גורביץ' ואני החלטנו מראש לדבר ולא לקבל אולקוסים אחד על השני אז יש חילוקי דעות, אבל אנחנו פותרים אותם", הוא אומר. "כיוון שאחרים עושים מיינסטרים יותר טוב מאיתנו, החוכמה היא למצוא יום יום את שביל הזהב בין משהו שהוא באמת סופר־איכותי לבין משהו שהקהל אוהב".

 

באנסמבל הרצליה זה קצת פחות עבד.

"אני נזהר לא להביע את דעתי על מה שקורה אצל קולגות, מה גם שהנפשות הפועלות היו בחאן, ואופירה הניג היא אשת תיאטרון מהמעלה הראשונה. זה תיאטרון שנשען רובו ככולו על תקציב עירוני, ולחברי המועצה יש הרבה מה להגיד. ייתכן שהבעיה היתה אי־התאמה בין החזון האמנותי לציפיות במועצת העיר ומועצת המנהלים, שהבנתי שהפסיקה לתת גיבוי לניהול האמנותי, וכנראה לא הגיע מספיק קהל".

 

שנתיים בתפקיד. יש תוכניות להתרחבות?

"השינוי הכי דרמטי, אולי הכי גדול שהחאן עבר מאז היווסדו - אנחנו נמצאים על סף קבלת היתר בנייה לאולם של 400 מקומות במתחם החאן. כיום הגענו למקסימום הגידול וזה עוצר אותנו אמנותית, מנויים לפעמים מחכים חודשים להצגה.

אין לנו עניין להיות אימפריה, אלא לשמור על האינטימיות והצביון של החאן באמצעים יותר משוכללים. יש עוד כמה עניינים עם מינהל מקרקעי ישראל ודבר פעוט של גיוס 50 מיליון שקל לבנייה".

 

ממי מגייסים?

"מתורמים. קרן ירושלים, קרן היסוד ועיריית ירושלים שמו אותנו בעדיפות גבוהה לגיוס תרומות, ראש העירייה ניר ברקת נסע לחו"ל למסעות גיוס תרומות גם עבורנו, ואנחנו מאמינים שיבוא התורם שישים 12–13 מיליון דולר, כי זה לא הרבה כסף וזה פרויקט נורא סקסי, כך אומרים אנשים שמתמחים בעניין. אני לא יודע אם זה יקרה בקדנציה שלי, ויכול להיות שמישהו אחר יקצור את הפירות".

 

דני וייס. "למצוא את שביל הזהב בין משהו שהוא סופר־איכותי למשהו שהקהל אוהב"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x