$
פנאי

ירוק עולה: חקלאות עשה זאת בעצמך

בזמן של התייקרויות במחירי המזון, גידול ירקות ופירות בבית הוא לא רק מגמה אופנתית ואורגנית אלא גם צעד הגיוני וכלכלי. כלכליסט מציג את המדריך לגנן המתחיל

גלי וולוצקי 10:0006.11.12

הצרכנות האורגנית היא כבר מזמן חלק מהמיינסטרים, אך אפילו הגידולים הכי משובחים לא יכולים להחליף מלפפון, קישוא או צמח תבלין שגידלתם בעצמכם בגינה. בלי ריסוס ובלי שיקולים כלכליים שמכתיבים את זמן הקטיף, הצמחים שתטפחו בשתי ידיים יעלו לרוב באיכותם ובטעמם על אלה שתקנו בחנות וגם יעלו הרבה פחות.

 

מתברר שלא חייבים לגור בבית צמוד לדונם קרקע בכדי להגשים את הפנטזיה. מספיקה חצר קטנה כדי לשתול גינה שתספק את צרכיה של משפחה ממוצעת, וגם טיפוסים אורבניים לחלוטין יכולים ליהנות מערוגה קטנה במרפסת, באדנית או אפילו על קיר המטבח. הפתרונות לא מכבידים יותר מדי על הכיס, ואפשר לבחור בין ייעוץ מקיף שמחירו בצדו לבין גינה בשיטת עשה זאת בעצמך, שעלותה מסתכמת בכמה עשרות שקלים.

 

"כלכליסט" מסמן שמונה תחנות בדרך לגינה הביתית - מאתר אינטרנט עם כלי גינון שווים, ועד יועצים שיהפכו את החצר לגינה טעימה.

 

הדרכות בחינם במשתלות. משתלות ברחבי הארץ מציעות הדרכות ללא תשלום בשתילה נכונה של עשבי תבלין ובזריעת זרעי ירקות. במשתלת הסוכה - בית ירוק בכפר אז"ר, למשל, עומדים לרשות המבקרים אגרונומים המתדרכים את המתעניינים, בעזרת גינת ירק ותבלין הנמצאת במקום. המשתלה עושה שימוש בשתילים של חישתיל, ולחרוצים ולמנוסים יותר מוצעים גם זרעי ירקות.

 

פרטים: שקל אחד לשתיל ירק במכל בודד; 14.90 שקל למארז שישיית ירקות בוגרים לשתילה; 7.90 שקל לשקית זרעי ירקות. 03-5347239.

 

עצי פרי נדירים. איך נשמע לכם לארח על קערה של אנונה אדומה, ליצ'י או אוסנה שגידלתם בעצמכם? משתלת ולך הוותיקה בגן שומרון מחזיקה את האוסף הגדול ביותר בעולם של עצי פרי. יותר מ־400 זני עצים, שיחים ומטפסי פירות גדלים ונמכרים במשתלה, הדוגלת בכך שגינה צריכה לשרת את האדם ולא להפך, ולכן מעודדת גידול עצי פרי על פני עצי נוי ומוכרת בעיקר זנים שאינם מצריכים ריסוס או הדברה. המשתלה מחזיקה עצים בכל הגדלים, כך שגם אם יש לכם רק חצר קטנטונת - או אפילו מרפסת - תוכלו למצוא עץ קטן או שיח מטפס שיניב פירות. בוולך מציעים מפירות סטנדרטיים - וביניהם אבוקדו, ליצ'י, אנונה ופטל לסוגיו - ועד פירות אקזוטיים יותר, וביניהם תות ארוך, קרמבולה ואצרולה (פרי ברזילאי עם תכולת ויטמין סי של 100 תפוזים).

 

המבקרים יכולים להיעזר בייעוץ והדרכה ללא תשלום, במשתלה עצמה, בטלפון או במייל, ומי שמעוניין בתוכנית לבוסתן שלם יכול גם להזמין את האגרונומים לביקור בית. פרטים: מ־100 שקל לעצים צעירים עד 600 שקל לזנים ייחודיים ולעצים בני 6 ומעלה; כ־70 שקל למטפסים (גפן, פסיפלורה ועוד); כ־1,500 שקל לביקור בית הכולל תוכנית לבוסתן. 052-3111107.

 

עץ ביגניי (הפרי מזכיר בטעמו תותי יער) במשתלת ולך עץ ביגניי (הפרי מזכיר בטעמו תותי יער) במשתלת ולך צילום: נמרוד גליקמן

 

אתר אינטרנט ומרכז הדרכה לאקולוגיה עירונית. אתר האינטרנט עץ בעיר מנסה (וגם מצליח) להוכיח שאפשר ליהנות מירקות מתוצרת בית אפילו אם גרים בבניין רב קומות. האתר מרכז מידע רב על אקולוגיה עירונית, כולל רשימת גינות קהילתיות ועזרה בהקמת גינות כאלה, שידוך בין שכנים המעוניינים לגדל ביחד גינת ירק, הדרכה בגינון ועוד. העסק החברתי, שהקימו לפני כשש שנים תמי צורי ותמי אביחיל, פועל שלא למטרות רווח, ובין השאר גם מחזיק בדירה אקולוגית בכיכר ביאליק בתל אביב, המאפשרת לראות מקרוב איך עושים את זה. סביב האתר התקבצה קהילה שלמה של גננים אורבניים, המחליפים ביניהם עצות וחוויות מניסיונם, וגם נפגשים מעת לעת למסיבות אקולוגיות ולפעילויות קהילתיות למען צרכנות מקומית. פרטים: ביקור בחינם בדירה האקולוגית בת"א בימי שישי 11:00–15:00; 100–300 שקל לביקור ייעוץ בבית של מדריך מטעם עץ בעיר - סכום המופנה להמשך פעילות המיזם. citytree.net.

 

הדירה האקולוגית של עץ בעיר בת"א הדירה האקולוגית של עץ בעיר בת"א צילום: עמית שעל

 

כלי עבודה מעוצבים. היצע כלי הגינון בארץ נע לרוב בין משעמם למשעמם מאוד, אבל פה ושם יש הבלחות של עיצוב יצירתי. רשת הום סנטר מציעה סדרת כלי עבודה של Worth עם ידיות בצבע ורוד בזוקה, ורשת סוהו החלה לאחרונה לייבא את קולקציית הכלים של בית העיצוב הבריטי Roger la Borde, הכוללת מעדרים, כפות שתילה, מזמרות ועוד, המעוטרים כולם בפרחים צבעוניים על רקע צהבהב, לבן או ירוק. פרטים: מ־28 שקל לכף שתילה של Worth ועד 70–80 שקל לכלי של Roger la Borde.

 

כלי גינון של Worth, הום סנטר כלי גינון של Worth, הום סנטר צילום: שחר תמיר

 

המחלקה החקלאית באתר של Williams-Sonoma. אתר האינטרנט של הרשת האמריקאית לכלי בית וקולינריה חנך מחלקה שתקסום למי שמפנטז על גינה ביתית. יש בה סלסילות מעוצבות לליקוט אוכמניות, שולחנות שתילה, ספרי הדרכה, כפפות, כלי עבודה מעוצבים לעילא, ואפילו, למשוגעים לדבר, כלובי תרנגולות וסלסילות מרהיבות לאיסוף ביצים טריות. פרטים: מ־9.95 דולר לזרעי עגבניות ועד 1,300 דולר ללול תרנגולות מבצעים משלוחים לישראל במחיר משתנה לפי סכום המשלוח (פריטים מסוימים נשלחים בארה"ב בלבד, ויש להשתמש בשירות משלוח נפרד שיעביר את החבילה לישראל). williams-sonoma.com.

 

הלול של Williams-Sonoma הלול של Williams-Sonoma

 

זרעי ירקות מאיטליה. שותלים שכבר צברו ניסיון ומרגישים מוכנים להתנסות בזריעה ובזני ירקות מעניינים יותר, יכולים למצוא זרעים נהדרים באתרי האינטרנט. אחד מהמצטיינים בתחום הוא seedsofitaly.com, אתר בריטי שבו אפשר למצוא זרעים מגידול של משפחת חקלאים איטלקית, המטפחת את אותם זנים כבר שבעה דורות, מ־1783. באתר יש גם הדרכה וייעוץ לגבי מועדי הזריעה, ומתכונים שעושים שימוש בירקות הללו. פרטים: מ־1.95 ליש"ט לשקית זרעי עשבי תבלין, עד 120 ליש"ט לעץ שעליו גדלות פטריות כמהין (מבצעים משלוחים לישראל במחיר משתנה לפי סכום המשלוח). seedsofitaly.com.

 

זרעי ירקות מאיטליה זרעי ירקות מאיטליה

 

שפית לשעבר וגנן בונים גינת ירק. את “יוצרים גינה" הקימו אורית פרי, שפית לשעבר (מועדון אלון) ובוגרת לימודי עיצוב בשנקר, ופיני חיימוב, גנן מזה 15 שנה. השניים מעצבים ובונים גינות במגזר הפרטי והציבורי מאל"ף ועד תי"ו, ומתמחים בגינות עשבי תבלין וירק. פרי, שבמועדון אלון גידלה רבים מחומרי הגלם בגינת המסעדה, מייעצת ללקוחות אילו צמחי מאכל כדאי לשתול כדי להעשיר את התפריט, מציעה פתרונות כמו קיר ירוק של עשבי תבלין במטבח, ומשלבת בגינות גם פרחים אכילים, שמייפים הן את הגינה והן את האוכל בצלחת, כמו אמנון ותמר, כובע הנזיר, פרחי קישוא ואפונה ריחנית. פרטים: 400–1,000 שקל למ"ר לתכנון והקמת גינה; 700–2,000 שקל למ"ר של קיר ירוק. 054-4475557.

 

אורית פרי, מתכננת גינות ירק אורית פרי, מתכננת גינות ירק צילום: אוראל כהן

 

טיפים של מרתה סטיוארט. באתר האינטרנט של מרתה סטיוארט, הכוהנת הגדולה של משק הבית, יש שלל טיפים שימושיים לטכניקות שתילה, הסברים לגבי תכנון גינת ירק, הכנת סינר לנשיאת הכלים, או שימוש במגשי רשת משרדיים להגנה על שתילים מפני חתולים. פרטים: marthastewart.com.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x